אולטרסאונד וגינאלי: 8 סיבות למה כדאי לעבור בדיקה זו - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

אולטרסאונד וגינאלי: 8 סיבות למה כדאי לעבור בדיקה זו

אולטרסאונד וגינאלי: 8 סיבות למה כדאי לעבור בדיקה זו

בדיקת אולטרסאונד וגינאלי היא חלק הכרחי בטיפולי הפוריות. מרבית הנשים עושות בדיקה זו (אולטרסאונד בטני ולא וגינאלי) בפעם הראשונה כעבור 12 שבועות להריון. אך לא כולן מצליחות להיכנס להריון ולרוב יש לכך סיבות פיזיות. ביצוע אולטרסאונד וגינלי זאת הדרך היעילה והבטוחה כדי לבדוק את צוואר הרחם, הרחם, החצוצרות והשחלות.

מטופלות עם בעיות פוריות עוברות בדיקות אולטרסאונד וגינאלי במהלך מחזורי הטיפול, מכיוון שבדיקה זאת מאפשרת לגלות בעיות אפשריות בשלבים המוקדמים.
אז מה בעצם קורה במהלך בדיקת אולטרסאונד וגינאלי? זונדה משומנת בג’ל ומכוסה בקונדום מוחדרת כ-8 ס”מ לתוך הנרתיק. זה ממש לא מפחיד כמו שזה נשמע. גלי קול שאינם מזיקים (לא גלי רנטגן) מאפשרים הדמיה ממוחשבת של איברי האגן. התמונות שיוצאות הן מאוד ברורות ולכן גם מאפשרות לגלות בעיות במידה והן קיימות. הבדיקה אורכת כ-15 דקות בלבד ובדרך כלל אינה מלווה בשום כאב.
אז מה בעצם מגלים בבדיקת אולטרסאונד וגינאלי? האמת – דיי הרבה. להלן 8 סיבות עיקריות למה כדאי לעבור בדיקה זאת.

1. זיהוי שרירנים ומחצות ברחם
שרירנים הם גידולים שפירים ברחם. לאחת מכל ארבע נשים יש אותם, למרות שמועטות הנשים שיודעות על כך. הגודל והמיקום של שרירנים ומחיצות עלולים להשפיע על הסיכוי להריון ולהגדיל את הסיכוי להפלה. הסיכוי לכך גבוה יותר כשהשרירים גדלים לתוך חלל הרחם. בדיקת אולטרסאונד וגינאלית מאפשרת לגלות שרירנים ומחיצות בשלב מאוד מוקדם.

2. זיהוי ציסטות
ציסטות בשחלות הן סטרוקטורות המלאות בנוזל. רובן לא מזיקות ולא ימנעו ממך מלהיכנס להריון. הרבה פעמים הציסטות נעלמות באופן טבעי. אך אם יש לך אנדומטריומות (ציסטות הנוצרות כתוצאה מאנדומטריוזיס) או ציסטות כתוצאה מ-PCOS (תסמונת השחלות הפוליציסטיות), הן עלולות להשפיע על הפוריות שלך. בדיקת אולטרסאונד וגינלי מאפשרת לגלות ציסטות בשחלות בקלות ואם הן חמקמקות, ניתן לעשות את הדברים הבאים.

3. מבט על הרירית
אולטרסאונד וגינאלי אוהב ריריות רחם. צילום אולטרסאונד וגינלי המבוצע באמצע מחזור הווסת סוקר את רירית הרחם שלך עד למילימטר האחרון. אם היא דקה מדי בנקודת המחזור שלך שבה במצב אופטימאלי היא אמורה להיות עבה, זאת עשויה להיות הסיבה לכך שאינך מתעברת. במידה שאת מעבירה ביציות מתורם, עוברים מתורם או עוברים מוקפאים, צילום דרך הנרתיק של הרירית שלך במהלך גירוי הוא נחוץ.

4. עקבו אחר אותם הזקיקים.
עבור נשים שעוברות סופר אובולציה, מעקב באולטרסאונד וגינלי הוא קריטי. אולטרסאונד וגינאלי הוא קרוב ואישי, מה שמאפשר למומחה האולטרסאונד לאמוד במדויק את כמות וגודל הזקיקים המתפתחים שלך. מטופלת ממוצעת זקוקה ל-1 עד 4 צילומים לפני זריקת גירוי הגונדוטרופין הכוריוני האנושי והליך תרומת הביצית.
5. בדיקת התעברות
מטופלות עם בעיות פוריות צריכות לעבור בדיקת אולטרסאונד וגינאלי בשלב המוקדם (שבעה שבועות) לאחר בדיקת הריון חיובית. זה נעשה במטרה לזהות הריון חוץ רחמי, מכיוון שהסיכויים לכך גבוהים יותר בהפריה חוץ גופית. כמו כן, הבדיקה גם מאפשרת לזהות בעיות הריון אחרות , כגון ביצית שדופה. וכמובן שהבדיקה מראה את פעילות הלב של העובר. בדיקת אולטרסאונד וגינלי זאת הדרך האופטימלית לזהות את כל אלה. (למען האמת, אולטרסאונד בטני גם מאפשר לזהות בעיות שונות). לדעתנו, כל הנשים בהריון צריכות לעבור בדיקה זאת לאחר שבעה שבועות של הריון ולא רק אלה שעוברות טיפולי פוריות. בדיקות מוקדמות עוזרות להפיג את המתח ואפילו מצילות חיים.

6. להתביית על אותו ההידרוסלפינקס
הידרוסלפינקס הוא נוזל המצטבר בשחלה שיכול להקשות על הריון טבעי (צינור חסום) ועלול גם להשפיע על הריון עקב הפריה חוץ גופית (נוזל דולף, רחם ועובר הם שילוב רע). בדיקת אולטרסאונד וגינאלי מאפשר לראות אם קיימת בעיה מסוג זה.

7. להסתער על המחלה הדלקתית של האגן שלך (PID)
מחלה דלקתית של האגן (PID) היא לא דבר נחמד. היא יכולה לגרום לבעיות פוריות. הרופא המטפל שלך יכול לאבחן את הבעיה על ידי מגע ולקיחת דגימה, אך אולטרסאונד וגינלי גם מאפשר לזהות PID ביעילות. העיקר הוא לעבור את הבדיקה בשלב המוקדם.

8. לשלול אפשרות של סרטן
אולטרסאונד וגינאלי מאפשר לזהות סרטן איברי האגן אצל נשים בצורה טובה יותר בהשוואה לסריקת חלל הבטן. סרטן הרחם, הנרתיק, החלות, הכליות ושלפוחית השתן אינו נפוץ בגיל הפוריות. למרות זאת, תמיד כדאי לבדוק.

אלה הן הסיבות מדוע כדאי לעבור בדיקת אולטרסאונד וגינלי, במיוחד אם את חושבת על להקים משפחה.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה