בדיקת הריון בטיפולי פוריות - איך לעבור תקופת המתנה של שבועיים?
הבלוג
14.01.2017

בדיקת הריון בטיפולי פוריות – איך לעבור תקופת המתנה של שבועיים?

בדיקת הריון בטיפולי פוריות - איך לעבור תקופת המתנה של שבועיים?

תקופת ההמתנה של שבועיים שצריכה לעבור עד שאפשר לבצע בדיקת הריון יכולה להראות כמו נצח עבור רוב הפציינטיות שעוברות טיפולי פוריות או תרומת ביציות. כל יום נראה ארוך מקודמו והשאלה “האם אני בהריון?” לא עוזבת את המחשבות. המודעות לכל תחושה של הגוף מתגברת. כולנו מזדהים עם המצב והלוואי והייתה דרך רפואית לקצר את התהליך כדי להקל עליך. לכן, אספנו כמה שאלות מחברי הקהילה שלנו ולאחר שהאחיות המדריכות שלנו התעמקו בהן, יש לנו מספר תשובות לשאלות דחופות הקשורות לנושא ההמתנה של שבועיים.

שאלה: מהי תקופת ההמתנה של שבועיים?

תשובה: המתנה של שבועיים זה פרק הזמן שעובר בין תום תקופת טיפולי הפוריות לבין בדיקת דם בטא hCG, שקובעת אם את בהריון. עוברים כשבועיים מהרגע שהביצית המופרה מושתלת בדופן הרחם עד שמתחילה פליטה של ההורמון hCG (גונדוטרופין כוריוני אנושי) בכמות מספקת כדי להתגלות בבדיקת דם. לפעמים אנחנו קוראים לבדיקה “בטא”, כי הבדיקה בעצם מודדת חלק בטא של שרשרת מולקולת ההורמון hCG. שמה הרשמי של הבדיקה – בדיקת “בטא HCG “.

 

שאלה: האם ניתן לעשות בדיקת הריון ביתית כדי לבדוק אם אני בהריון?

תשובה: אנו ממליצים לך להימנע מביצוע בדיקת הריון ביתית, כי התוצאות לא בהכרח יישקפו את המציאות. כלומר, הבדיקה יכולה להראות תוצאה שלילית כוזבת או תוצאה חיובית כוזבת. תוצאה חיובית כוזבת יכולה להיות בשל העובדה כי בטיפולים רבים שאנחנו עושים, ההורמון שקובע את ההיריון (hCG) ניתן למטופלות רבות בתור “גירוי” להתחלת תהליך הביוץ. שרידים של hCG עדיין יכולים להיות במחזור הדם שלך ויתגלו בבדיקת ההיריון גם במקרה שההשתלה לא הצליחה. תוצאה שלילית כוזבת יכולה להיות בגלל שרמה נמוכה של hCG עלולה לא להתגלות בבדיקת שתן, למרות התחלת תהליך ההיריון, כי בדיקה מסוג זה פחות רגישה מבדיקת הורמונים בדם שאנחנו עושים.

בממוצע, כשבועיים לאחר IUI (הזרעה תוך רחמית) או החזרת עוברים, את תגיעי למרכזנו לבדיקת הריון. לאחר ביצוע בדיקת דם מודדים את רמות ה-hCG המיוצרות ע”י העובר המתפתח. בדיקת דם שאנו מבצעים היא הדרך האמינה ביותר כדי לגלות אם את בהריון.

 

שאלה: מה קורה לגוף שלי במשך תקופת ההמתנה של שבועיים?

תשובה: במהלך התקופה את עלולה להרגיש כאילו את עומדת לקבל מחזור. הגוף שלך עבר הרבה והתרופות שאת לוקחת מיועדות ליצירת הסביבה האופטימאלית להריון. ייתכן שיהיו התכווצויות, הפרשה או דימום קל, נפיחות בבטן, עייפות ורגישות בשדיים. את לא צריכה לדאוג במקרה שיופיעו סימפטומים מסוג זה, זה נורמאלי לחלוטין ואין זה סימן לכך שאת בהריון או לא בהריון.

לתשומת לבך – אם לאחר הטיפול את מרגישה נפיחות מוגזמת בבטן, קוצר נשימה, כאבים בחזה או כאבים בבטן התחתונה, את עלולה לסבול מגירוי יתר של השחלות. במקרה כזה יש צורך ליצור קשר מיידי עם הצוות הרפואי שמטפל בך.

שאלה: האם אצטרך לקחת תרופות במהלך תקופת ההמתנה?

תשובה: כן. רוב המטופלות צריכות להמשיך לקחת תוספי פרוגסטרון על מנת לייצר הורמונים באותן רמות כמו בשלבים המוקדמים של ההריון.

בעוד שרוב המטופלות מקבלות את תוספת הפרוגסטרון באמצעות גלולה או בהחדרה וגינאלית, המטופלות שמשתמשות בביצית של תורמת או בעוברים מוקפאים יקבלו פרוגסטרון דרך הזרקה.

בנוסף, יכול להיות שמטופלות בתהליכי IVF (הפריה חוץ-גופית), תרומת ביצית או עוברים מוקפאים יצטרכו לקחת תוספי אסטרוגן, שיעזרו לעבות ולשמור על רירית הרחם.

נא לא להפסיק נטילת תרופות אלו עד לקבלת הוראות לכך מהצוות הרפואי המטפל.

שאלה: האם אני יכולה להמשיך בפעילות יום יומית רגילה במהלך תקופת ההמתנה?

תשובה: אנחנו מבקשים מכל המטופלות שלנו להיות זהירות בחמשת הימים הראשונים שלאחר הטיפול. אנחנו ממליצים לך להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומפעילות מינית בתקופה הזאת, כדי לא לגרום להתכווצויות ברחם שעלולות לפגוע בתהליך ההשתלה. כמו כן, במהלך תקופת ההמתנה ישנו סיכוי גבוהה יותר לבעיות בשחלות, כי אצל מטופלות רבות השחלות עדיין מוגדלות מעט בשלב הזה.

לאחר כחמישה ימים אפשר להתחיל בפעילות אירובית קלה, כגון יוגה, הליכה ושחיה מתונה, אימונים עם משקולות קלות או אמון על מכשיר אליפטי. פעילות מסוג זה יכולה להגביר את רמת קצב הלב, אך היא לא קשה פיזית ולא דורשת מאמץ גופני, כמו ריצה בשטח או בעזרת מכשיר ריצה.

 

שאלה: האם יש צורך בתזונה שונה במהלך תקופת ההמתנה?

תשובה: אין צורך בדיאטה מיוחדת, אך אנו ממליצים לך להתחיל להתרגל לתזונה כאילו את כבר בהריון. כלומר, לאכול ארוחות מאוזנות, לא לאכול סושי וכל סוג של בשר נא או לא מבושל היטב, להימנע מאכילת דגים עם רמת כספית גבוהה וגבינות רכות,  להימנע מאלכוהול ולהמשיך לקחת ויטמינים לנשים בהריון.


שאלה: האם אני יכולה לצאת למסע במהלך תקופת ההמתנה (ולאחר מכן, במקרה ואהיה בהריון)?

תשובה: אנחנו ממליצים למטופלות להימנע מנסיעות במהלך הימים הראשונות שלאחר הטיפול וזאת, בעיקר, כדי שתהיה לך נגישות למרכז שלנו במקרה של בעיות. ההמלצה הזאת תקפה גם במשך תקופת בדיקות הריון ואולטראסאונד ולאחריה. בשלב המוקדם של ההיריון יכולים להיווצר סיבוכים, כגון גירוי יתר, דימום או כאב. לכן, אנחנו מעדיפים שתהיה לך נגישות לצוות המטפל. בנוסף, הקשיים של המסע, שינוי אזור הזמן, סחיבת מזוודות וכדומה, עלולים לגרום לך להיות יותר רגישה וכתוצאה מכך יכולים להיווצר סיבוכים. לפני שתתכנני נסיעה לתקופה הזאת, היוועצי עם האחות ועם הצוות המטפל, על מנת לבדוק אם זה בכלל מומלץ.

שאלה: מהן הרמות של hCG שלפיהן יקבע אם אני בהריון?

תשובה: כל רמה חיובית של בטא hCG מעל 5 mlu/ml מסמנת תחילת ההיריון (אלא אם הבדיקה נעשית מוקדם מדי, לאחר הזרקת HCG לגירוי התהליך). רמת hCG בדם מעל 1000 היא תוצאת בטא ראשונית טובה, אך הרבה הריונות מתחילים עם רמה נמוכה יותר. רמות גבוהות יותר לא בהכרח מסמנות הריון מרובה ורק אולטראסאונד יכול לקבוע את זה.

במהלך 48 שעות שלאחר הבדיקה החיובית הראשונה תבוצענה בדיקות בטא נוספות, כדי לאשר את המשך עליית רמת ה-hCG. אנו מצפים לעלייה של 60% או יותר ברמת ה-hCGבכל בדיקה נוספת. אם המספרים ממשיכים לעלות, אנחנו נהיה יותר בטוחים שאת בהריון והכול הולך כשורה.

לאחר מכן נבקש ממך לבוא לבדיקת אולטראסאונד בשבוע השישי או השביעי, כדי לקבוע שהעובר ממשיך להתפתח. לאחר שמונה שבועות תקבלי הפניה מהמרכז לרופא המיילד או לגינקולוג להמשך טיפול טרום לידתי.

שאלה: במקרה שאני בהריון, איך ‘סופרים’ כמה זמן עבר מתחילת ההריון?

תשובה: ברגע שנקבע שאת בהריון, אנחנו חוזרים לשיטת ספירה\תאריכים של הרופאים המיילדים. הדבר נעשה כדי להימנע משימוש בקבוצה אחת של תאריכים מהרגע שבוצעה הזרעה תוך רחמית (IUI) או הפריה חוץ-גופית (IVF), לעומת קבוצה אחרת של תאריכים שבה משתמשים הרופאים המיילדים. הרופאים המיילדים קובעים את תאריך תחילת ההיריון מהמחזור האחרון, לפחות שבועיים לפני הביוץ. כמובן, אנחנו, בדרך כלל, יודעים את תאריך הביוץ באופן יותר מדויק מהרופאים המיילדים, אבל בכל זאת נוסיף שבועיים לתאריכים שלנו וזאת כדי להיות מתואמים עם המיילדים. לדוגמא, אם אנחנו יודעים מתי התרחש הגירוי לביוץ ובוצע תהליך IUI אן IVF – ניתן לעשות את בדיקת הבטא שבועיים לאחר מכן. אם התוצאה היא חיובית, הרופא המיילד יגיד שאת נמצאת בשבוע הרביעי להריון ולא בשבוע השני וזה גם מה שאנחנו אומרים.

בדיקת האולטראסאונד הראשונה בשלב המוקדם של ההיריון מתבצעת בדרך-כלל בשבוע השישי או השביעי להיריון. וזאת בעצם רק 4-5 שבועות לאחר תהליך ה-IUI או החזרת העובר. את חוסכת שבועיים מתוך 400 שבועות של היריון!!

שאלה: מה עלי לעשות אם אני לא בהריון?

תשובה: אם התהליך לא הצליח, האחות המטפלת תייעץ לך להפסיק את נטילת התרופות. את תוכלי לדבר עם הרופא המטפל כדי לבחון את הטיפולים האחרונים שעברת ולקבל ביחד החלטה לגבי הצעדים הבאים.

 

שאלה: כמה זמן צריך לעבור לאחר הטיפול שכשל עד הניסיון הבא?

תשובה: הרופא המטפל יוכל לקבוע את הזמן המתאים לניסיון הבא, אך לא בהכרח יש צורך לחכות, אלא אם יקבע אחרת. מטופלות רבות מתחילות סיבוב נוסף של טיפולים באופן מיידי ולמטופלות רבות גם מומלצת תקופה של מנוחה.

אנחנו יודעים שתקופת ההמתנה של שבועיים יכולה להיות תקופה מלחיצה מאוד. אם את מחפשת דרכים להעביר את הזמן ואת מעוניינת לקבל תמיכה ממטופלות שמבינות מה עובר עליך, את מוזמנת לפנות אלינו בכל שאלה.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה