בדיקת פוריות לגברים, פוריות הגבר | אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
19.02.2017

בדיקת פוריות לגברים

מחקר פוריות

כידוע, לאי-פוריות גברית אין תסמינים חיצוניים ולכן, הדרך היחידה לגלות אם קיימת בעיה היא לעשות בדיקת זרע. הבדיקה היסודית ביותר היא בדיקת זרע קלינית

בעיות הפוריות אצל גברים לרוב מטופלות על ידי אורולוגים המתמחים בניתוחים לחסימת צינור הזרע (vasectomy) וטיפולים בבעיות הערמונית. אנדרולוגיה (Andrology) היא תת-התמחות בתחום האורולוגיה, אשר מתמקדת בפוריות. להבדיל מטיפולי פוריות לנשים, בתחום האנדרולוגיה אין תוכנית הסמכה ולכן קשה יותר למצוא מומחה לבעיות פוריות אצל גברים. בעוד שכל אורולוג יכול לבצע בדיקות זרע בסיסיות ובדיקה גופנית, חשוב לפנות למומחה במידה שקיימת בעיה. חלק מבעיות הפוריות אצל גברים הינן עקב חסימה בדרכי הזרע וניתנות לטיפול אמצעות ניתוח אורולוגי. בעיות אחרות נגרמות עקב חוסר איזון הורמונאלי, מצבים תורשתיים או סיבות אחרות שאורולוג כללי לא בהכרח יוכל לאבחן בכדי לקבוע טיפול הולם. מצד שני, מומחים לבעיות הפוריות מנוסים במגוון רחב של מקרים ויכולים לטפל בבעיות שונות בתחום הפוריות.

אפשרויות בדיקה

בדיקת פוריות יסודית לגברים כוללת רישום היסטוריה משפחתית, בדיקת זרע, בדיקה גופנית ולעתים גם בדיקות אחרות. בדיקת דם משמשת למטרת בדיקת הפרופיל ההורמונלי, אולטרסאונד – לגילוי חסימת דרכי הזרע ובדיקות גנטיות מתבצעות לזיהוי הגורמים העלולים לפגוע באיכות הזרע. הבדיקה העיקרית היא “בדיקת זרע קלינית”, אשר מספקת מידע רב על איכות הזרע. הסקירה שלהלן מתארת את האופן בו עובדות הבדיקות הקליניות ואת המידע שהן מספקות. לקבלת התוצאות המדויקות ביותר, כדאי לפעול בהתאם למספר המלצות.

בדיקת זרע קלינית

איך זה עובד: בדיקת זרע היא השיטה המקיפה ביותר לאבחון בעיות הפוריות אצל גברים. דגימת זרע בדרך כלל לוקחים במקום ומעבירים לטכנאי מעבדה אשר מבצעים מגוון של בדיקות. מציינים את נפח הדגימה וכן את רמת ה-pH של הזרע. כמו כן, עוקבים אחר הצמיגות המשתנה במשך שעה. במצב נורמאלי, הזרע נהיה נוזלי יותר ככל שהזמן עובר עקב פעילות האנזימים. במידה שזה לא קורה, עלולה להיווצר בעיית פוריות , מכיוון שצמיגות גבוהה יכולה לפגוע ביכולתם של תאי הזרע “לשחות” אל היעד.

כעבור שעה, הטכנאי מערבב את הדגימה עם תמיסה כדי לדלל אותה. לאחר מכן לוקחים כמה טיפות מהדגימה המדוללת ושמים על שקופית מיקרוסקופ מיוחדת, הנקראת “hemocytometer”, שמאפשרת לראות ולספור את מספר תאי הזרע לנפח קבוע (ריכוז). בנוסף לספירה, הטכנאי יכול גם לדרג את איכות התנועה של כל תא זרע (תנועתיות), הצורה של כל תא זרע (מורפולוגיה) ואת יכולת התאים להדבק אחד לשני (התלכדות). ריכוז הזרע מוכפל בנפח המקורי של הזרע לקבלת ספירת זרע כוללת. הטכנאי גם יבדוק אם קיימים סוגים נוספים של תאים, כגון תאי הדם הלבנים, שנוכחותן יכולה להעיד על זיהום. כל הנתונים הנאספים במעבדה נמסרים לרופא המטפל. עיין בעמוד “הבנת התוצאות” באתר שלנו.

יתרונות: בדיקת הזרע הינה יסודית ומעמיקה, ובוחנת את כל מאפייני הזרע החשובים לפוריות.

מגבלות: חלק מהמעבדות משתמשות במערכת ממוחשבת (CASA)) לביצוע בדיקת צילומי המיקרוסקופ. ישנם רופאים הטוענים שמערכות מסוג זה טועות לפעמים ואם הרופא חושד שקיימת שגיאה, הוא יבקש לבצע ספירה באופן ידני. בעוד שהטכנאים מאומנים היטב מאוד טובים בעבודתם, קיימת מידה מסוימת של סובייקטיביות כשמבצעים את ספירת התאים באופן ידני וקובעים את המאפיינים המורפולוגיים והתנועתיים. מכיוון שמדובר בתהליך סובייקטיבי ומורכב, קליניקות רבות מתעלמות מהתכונות המורפולוגיות. כמו כן, המחקרים מראים שתוצאות בדיקת הזרע, המבוצעת על ידי שני אנשי מעבדה שונים, עלולים לנוע בטווח של עד 30% הבדל. לכן, יש לראות את תוצאות הבדיקה כהערכה משוערת ולא כמדידה מדויקת. כמו כן, ידוע שספירת הזרע יכולה להשתנות מיום ליום ומשבוע לשבוע. מסיבה זו, ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ לבצע שתי בדיקות לפחות, בהבדל של מספר ימים או שבועות, על מנת להגיע לתוצאות מדויקות בנוגע לאיכות הזרע.

בנוסף לכך, חשוב לזכור שבדיקת הזרע אינה בדיקת פוריות אמתית. ספירת הזרע, תנועתיות, תכונות מורפולוגיות ושאר המאפיינים אכן קשורים לאחוזי ההצלחה, אך מצד שני, ישנם גברים עם תוצאות גבוהות שקיימת אצלם בעיית פוריות וגם גברים עם תוצאות נמוכות שהביאו להריון טבעי. למרות זאת, תוצאות בדיקת הזרע עוזרות לזהות בעיות רפואיות הקשורות למערכת הרבייה של הגבר ויעילות להערכה כללית של בריאות הגבר. במידה שהנך מתמודד עם בעיות פוריות בלתי מוסברות, בעוד שבדיקת הזרע לא מצביעה על שום בעיה, מומלץ לבצע בדיקת תפקוד הזרע, אשר תעזור לזהות אם תאי הזרע מסוגלים להפרות את הביצית. מכיוון שהזרע מעורב בשלב המוקדם של חלוקת התאים והתפתחות העובר, בדיקות תפקוד הזרע עוזרות לשלול סיבות להפלות טבעיות בלתי מוסברות.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה