בדיקת FSH - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
19.02.2017

בדיקת FSH

רמות FSH גבוהות עלוות להקשות על כניסה להריון

מהו הורמון FSH?

הורמון מגרה זקיק מיוצר על ידי בלוטת יותרת המוח, איבר קטן מאוד השייך למערכת האנדוקרינית. למרות הגודל הקטן של בלוטת יותר המוח, תפקידה גדול ומשמעותי במיוחד מאחר והיא אחראית על כל הבלוטות האחרות במערכת האנדוקרינית. שלוש אונות מרכיבות את בלוטת יותרת המוח: קדמית, אמצעית ואחורית. כל אונה אחראית על ייצור הורמונים שונים, לדוגמה, האונה האחורית אחראית על ייצור הורמון הקשור לשתן שמטרתו לעזור לכליות לספוג מים. האונה האחורית מייצרת גם הורמון בשם אוקסיטוצין, המוכר גם כהורמון האהבה, אשר משתחרר במהלך פעילות מינית, לידה והנקה. האונה האמצעית מייצרת הורמון האחראי על הפיגמנטציה של עורנו.

תפקידה של האונה הקדמית הוא הנחוץ לנושא שלנו. האונה הקדמית מייצרת מספר הורמונים המעוררים את בלוטת התריס ובלוטת יותר הכליה, ביניהם, הורמון הגדילה. בנוסף, האונה מייצרת הורמונים הגורמים לגירוי האשכים אצל גברים (LH) ולגירוי השחלות אצל נשים (FSH). הגוף משתמש בהורמון FSH לגירוי צמיחת האשכים והבשלת תאי הזרע אצל גברים, ואילו אצל נשים הוא משמש לגירוי השחלות כדי לפתח זקיקים. במהלך המחזור החודשי של האישה מתפקדים מספר הורמונים כאשר הורמון ה-FSH הוא זה שמעורר את ההתפתחות של ביצית בוגרת, או ביציות, בכל מחזור.

רמות ההורמון FSH משתנות מדי יום במחזור האישה ובין מחזור למחזור. המשמעות של רמות FSH נמוכות היא שקיים שפע של ביציות איכותיות, ואילו רמות גבוהות מצביעות על ליקוי בפוריות האישה. יש לציין כי רמות גבוהות לא מונעות את האפשרות להיכנס להריון ולעבור היריון בריא, אולם תהליך הכניסה להריון וקבלת תוצאות הריון טובות עלולים להיות קשים יותר מאשר אצל אישה באותו גיל עם רמת FSH ממוצעת.

בהמשך נגלה מהי רמה רגילה של הורמון FSH, מה יכול לגרום לרמות לעלות והאם אפשר להוריד אותן.

מה גורם לרמות גבוהות של FSH?

רמות FSH רגילות משתנות בהתאם לגיל ולמין. הטווח אצל גברים בוגרים הוא בין 1.5- 12.4 יחידות בינלאומיות למיליליטר, ואילו אצל נשים בוגרות לפני גיל המעבר הטווח הוא בין 4.7 – 21.5, בהתאם לכל אישה ולזמן בו היא נמצאת במחזור החודשי שלה.

ניתן להשתמש בבדיקות ביתיות המאושרות על ידי ה-FDA, או לעבור בדיקות מעבדה מטעם הרופא שלך כדי לגלות את רמות ה-FSH (בדיקות ביתיות קיימות רק עבור נשים). הבדיקה הביתית למדידת FSH דומה לבדיקת היריון ביתית כאשר האישה נדרשת להטיל שתן על מקל, והיא נערכת ביום מסוים במחזור החודשי (בדרך כלל ביום השלישי). בדיקת מעבדה מתבצעת על ידי בדיקת דם ביום השלישי למחזור החודשי ונערכת במקביל עם בדיקות המודדות רמות הורמונים נוספים, בעיקר LH על מנת לאתר בעיות הקשורות לכמות ייצור ההורמונים בגוף.

רמות חריגות של FSH, גבוהות או נמוכות, עלולות להיגרם כתוצאה מהפרעות אוטואימוניות, למשל מחלת גרייבס (פעילות יתר של בלוטת תריס), מצבים גנטיים כמו תסמונת X שביר, או מצבים המשפיעים על המערכת האנדוקרינית כמו תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

רמות גבוהות של FSH מצביעות על כך שמלאי הביציות של האישה אוזל (או אזל). גיל הוא הגורם הראשי שגורם לרמות FSH גבוהות אצל נשים. רמות FSH מתחילות לעלות בדרך כלל כ-10 שנים לפני שאישה מפסיקה לקבל ווסת. רמות ה-FSH של אישה שעברה את גיל הבלות והפסיקה לקבל ווסת נעות בין 25.8 – 134.8.

למעשה, הגוף תמיד מנסה לגרות את הביציות, גם לאחר זמן רב שמלאי הביציות נגמר. רמות FSH גבוהות הן מצב שגרתי לחלוטין אצל נשים לאחר גיל הבלות. לעומת זאת, רמות גבוהות אצל נשים לפני גיל הבלות עלולות להיווצר כהשלכה מבעיות כגון הפרעת בלוטת יותרת המוח או כימותרפיה וטיפולי הקרנות.

כעת נשאלת השאלה האם ניתן להוריד רמות FSH גבוהות? ואם כן, כיצד?

כיצד להוריד רמות FSH?

נשים שאובחנו עם רמות FSH גבוהות יכולות להוריד אותן על ידי מרשם הורמונאלי. נשים לפני גיל הבלות שלא מנסות להיכנס להיריון בדרך כלל משתמשות בגלולות מניעה כדי לאזן את רמת ההורמונים שלהן. לעומתן, הפתרון הטיפוסי של נשים אשר מנסות להרות הוא ליטול אסטרוגן סינתטי ותרופות מרשם כמו סיטמיטידין, קלומיפן, דיגיטליס ולבודופה שמשמשות בדרך כלל להעלאת רמות ההורמונים בטיפולי פוריות במטרה להתעבר, שלב אחד לפני הפניה לתרומת ביצית.

נשים צריכות לשקול לשנות תזונה וסגנון חיים במטרה להוריד רמות FSH גבוהות, בין אם כחלופה או כתוספת לנטילת הורמונים במרשם. למרות שלא ברור האם משקל האישה משפיע על רמות FSH באופן ישיר, ידוע כי משקל משפיע על רמות ההורמונים בגוף, לרבות רמת הפוריות הכללית. לנשים עם עודף משקל (BMI 25 – 29.9) יש פחות 26% סיכויים להרות, ולנשים עם השמנת יתר (BMI 30 ומעלה) פחות 43%, בהשוואה לנשים עם משקל תקין (BMI 18.5 – 24.9).

חוקרים ממשיכים לחקור מדוע משקל עודף משפיע על הפוריות ולפי ממצאים שונים, לאינסולין יש תרומה ניכרת לכך. כאשר רמות האינסולין עולות, תופעת לוואי נפוצה מהשמנה שמהווה גם תסמין מקדים לסכרת מסוג 2, הגוף מנסה לווסת את עצמו, למרות שהוא יכול לשנות את רמות ההורמונים שהוא מייצר. כאשר הגוף פועל באופן מוגזם כדי לווסת את עצמו, הורמוני הרבייה נכנסים למצב של חוסר איזון. חוסר איזון גבוה מדי או נמוך מדי עלול להשפיע על היכולת של האישה להתעבר.

זכרו שרמות FSH הן רק חלק אחד ממערכת הרבייה. חשוב לציין שהורדת רמות FSH אינן מבטיחות או מגדילות את הסיכוי להתעברות הן באופן טבעי והן באמצעות הפריה חוץ גופית. מומלץ לא להתייחס לרמות ה-FSH כנתון המבשר על מצב פוריות חיובי או שלילי בלבד. באמצעות רמות FSH אפשר ללמוד על יכולת התפקוד של השחלות ועל הפוטנציאל של האישה להתעבר בעזרת הביציות שלה.

המאמר מוקדש לקוראים שלנו כמחווה מטעם אמבריו. כל המאמרים נכתבו על ידי אנשי מקצוע רפואיים מישראל ומארה”ב.

 

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה