דימום לאחר החזרת עוברים - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

דימום לאחר החזרת עוברים

דימום לאחר החזרת עוברים

לאור השאלות הרבות בהן אנו נתקלים בעקבות דימום לאחר החזרת עוברים או בשלב הלוטאלי שבין הביוץ לווסת, החלטנו לענות על מספר שאלות מרכזיות כדי להעניק למטופלות העוברות הפריה חוץ גופית מידע אודות השאלה המדאיגה “מה לעשות אם יש לי דימום לאחר החזרת העוברים?”.

לאור השאלות הרבות בהן אנו נתקלים בעקבות דימום לאחר החזרת עוברים או בשלב הלוטאלי שבין הביוץ לווסת, החלטנו לענות על מספר שאלות מרכזיות כדי להעניק למטופלות העוברות הפריה חוץ גופית מידע אודות השאלה המדאיגה “מה לעשות אם יש לי דימום לאחר החזרת העוברים?”.

שלב החזרת העוברים הוא המכריע ביותר בהליך הפריה חוץ גופית

יכול להיות שאיכות העוברים מצוינת, אך אם הם אינם מוחזרים לרחם באופן תקין, ההיריון לא יתממש. מסיבה זו, ישנה חשיבות ניכרת לשיטת החזרת העוברים. מחקרים מראים ששיעורי הכניסה להיריון משתנים משמעותית בהתאם לשיטת ההחזרה בה משתמש הרופא, גם כאשר מדובר במטופלות המסווגות לאותה קבוצה מבחינת ההגדרה הרפואית. ככל שההבדלים בטכניקות החזרת העוברים קטנים, שיעורי ההיריון דומים יותר. לכן, חשוב למצוא רופא מנוסה בהליכי החזרות עוברים אשר מציג שיעורי היריון טובים. אם את בוחרת לבקר במרפאה עם מספר רופאים, מומלץ לבקש לראות את שיעורי ההיריון של כל רופא, או כמובן לבקש את הנתונים הללו מהרופא האישי שלך.

דימום בגוון אדמדם בהיר בדרך כלל במהלך החזרת העוברים אינו תקין כלל

דם עלול לזהם את חלל הרחם בזמן החזרת העוברים, להשמיד אותם ולבטל את האפשרות להיכנס להיריון. חשוב לנקוט במשנה זהירות ולהקפיד על שלב החדרת הצינורית לרחם כדי למקם אותו בעדינות במיקום הנכון. זו אינה המלצה אלא הוראה מפורשת ומשמעותית בהחלט. בשלב זה, רירית הרחם עבה עקב גירוי האסטרוגן ולכן חשופה לשריטות, אפילו הקטנות ביותר עלולות לגרום לדימום.

מסיבה זו, אנו מקפידים להשתמש בצינוריות גמישות ורכות ככל האפשר ולפעול בשיטת החזרה עדינה ביותר. אנו נעזרים באולטרסאונד ובהחזרה מדומה המחקה את החזרת העוברים כדי לוודא שהתהליך המתבצע בזמן אמת נעשה על הצד הטוב ביותר. להחזרה המדומה טרם החזרת העוברים האמיתית חשיבות רבה מכיוון שבאמצעותה לומד הרופא כיצד בנויות התעלות המובילות אל הרחם שלך. בדרך זו, הוא לא נתקל ב”הפתעות” במהלך ההחזרה בזמן אמת. להחזרה המדומה חשיבות כפולה עבור מטופלות עם תעלות מפותלות במיוחד אשר מקשות על החדרת הצינורית באופן פשוט וחלק.

דימום או הפרשות בגוון חום

כאשר מופיע דימום או הפרשות בגוון חום בסמוך להחזרה אין סיבה לדאגה. הוא בדרך כלל יופיע באותו היום או ביום שלאחר ההחזרה, אך לא יימשך עד לזמן שבין הביוץ לווסת. דימום בגוון חום יגיע ממקור שאינו קשור לנזק בתהליך ההחזרה.

במקרים מסוימים הדימום החום יופיע במהלך ההחזרה, אך אינו מהווה איום. יכול להיות שצוואר הרחם של המטופלת רגיש ומדמם בקלות לאחר החדרת הספקולום, במהלך השטיפה או הניגוב. מדובר בדימום חיצוני שאינו משפיע על חלל הרחם כל עוד צינורית ההחזרה אינה חשופה לדם.

דימום בשלב הלוטאלי

דימום בשלב הלוטאלי המתרחש מספר ימים לאחר ההחזרה שכיח מאוד במידה ונעשה שימוש בפרוגסטרון.

לדוגמא מספר מחקרים בהם השתמשו בקרינון (ג’ל וגינאלי המכיל נגזרות של פרוגסטרון) הוכיחו ששימוש משותף של הזרקת פרוגסטרון ובמריחת קרינון באופן ווגינאלי יגרמו לדימום ב-90% מהמקרים, אולם הדימום יתרחש בסמוך למועד בדיקת ההיריון או זמן קצר לאחר מכן. הסיבה היא ככל הנראה שחיקה מסוימת המתרחשת בחלק החיצוני של צוואר הרחם. עם זאת, הגורם המדויק לתופעה אינו ברור. ככל הנראה תבחיני בכתם דימום שצבעו בין אדום לחום. אדום משקף דם חדש ואילו חום משקף דם ישן יותר. באופן כללי, כפי שאנו אומרים למטופלות שלנו – הסירו חשש מליבכן.

דימום מדאיג שצריך לשים אליו לב יהיה בגוון אדום חזק שמרקמו סמיך יותר, כמו בתקופת הווסת. אם זה המקרה, משהו אינו כשורה. דימום מסוג זה לא אמור להתרחש אם ההורמונים- פרוגסטרון ו/או אסטרוגן לא הופסקו. יש מטופלות שיבחינו בכתם עדין שלושה עד חמישה ימים לאחר החזרת העוברים ויחשבו שמדובר בדימום הקשור להשרשה. למעשה, אי אפשר לדעת אם הדימום אכן קשור להשרשה מכיוון שהתהליך אינו אמור לגרום לדימום. מצד שני, נחזור ונציין שאם מדובר בדם כהה וסמיך ולא בכתם אדמדם בהיר, כדאי לפנות לרופא.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה