פענוח תוצאות בדיקת זרע | אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

פענוח תוצאות בדיקת זרע

הבנת תוצאות בדיקת הזרע

ספירת זרע

מעבדות המבצעות “ספירות” זרע מספקות מידע מגוון בהתאם להוראות הרופא. ספירת זרע כללית, כחלק מהערכת מצב הפוריות, צריכה לכלול את הצפיפות או הספירה הכוללת (20 מיליון למ”ל או יותר), ואת צפיפות התנועה (8 מיליון למ”ל או יותר). קבלת תוצאות צפיפות התנועה היא אולי החלק החשוב ביותר בבדיקת הזרע, מכיוון שתוצאות אלה מראות את המספר הכולל של תאי הזרע המסוגלים לנוע לכוון הביצית. ערך זה הינו חיוני, מכיוון שהוא מאפשר לקבוע אם בדיקת הזרע היא “נורמאלית” וגם מספק מידע פרוגנוסטי במידה ונדרש סיוע מתקדם יותר בתחום רפואת הרבייה. (מספרים בפונט נטוי הינם הערכים ה”נורמאליים”).

 

הדרה של ספירה “נורמאלית”:

Polyzoospermia: ריכוז גבוה מדי של הזרע
Oligozoospermia: ספירת הזרע פחות מ-20 מיליון\מ”ל
Hypospermia: נפח הזרע < 1.5 מ”ל
Hyperspermia: נפח הזרע < 5.5 מ”ל
Aspermia: חוסר נפח הזרע
Pyospermia: לויקוציטים (תאים הנלחמים בחיידקים) קיימים בזרע
Hematospermia: תאי דם אדומים קיימים בזרע
Asthenozoospermia: תנועתיות הזרע < 40%
Teratozoospermia: > 40% מתאי הזרע בעלי צורה לא תקינה
Necrozoospermia: זרע מת
Oligoasthenozoospermia: צפיפות התנועה < 8 מיליון תאי זרע\מ”ל

מורפולוגיית הזרע (צורה ומראה)

הערכת מאפייני גודל, צורה ומראה הזרע מחייבת בדיקה קפדנית של דגימה מוכתמת של הזרע תחת מיקרוסקופ. הוספת “צבעים” (כתמים) לזרע מאפשרת להבחין בתכונות (מאפיינים) נורמאליים חשובים וכן בממצאים חריגים. משתמשים במספר שיטות להכתמת הזרע והשיטה הננקטת צריכה להיבחר בהתאם למיומנות הבודק.

ישנן מספר צורות תאי הזרע האנושי שנמצאו ואופיינו. צורות אלה מתחלקות לארבע קטגוריות עיקריות: צורות נורמאליות, ראש לא תקין, זנב לא תקין ותאי הנבט לא מפותחים (IGC), כדלקמן:

צורות נורמאליות

במצב תקין, תא זרע הוא בעל צורה אובלית, חלק אמצעי שלם וזנב אחד לא מפותל.

ראש לא תקין

קיימות מספר צורות חריגות של תאי הזרע. לדוגמה: ראשים גדולים (macrocephalic), ראשים קטנים (microcephalic) והעדר ראש הניתן לזיהוי וכמו כן, ראשים מחודדים של תאי הזרע ראשים בצורת דמעה וראשים כפולים. באופן כללי, לאי-תקינות בצורת התאים ניתן לקרוא “שינויים אמורפיים”.

זנב לא תקין

לפעמים מבחינים בתופעת הליפוף וכיפוף הזנב של תאי הזרע. זנבות שבורים באורך של פחות ממחצית האורך הנורמאלי מסווגים כאי-תקינים. זנבות כפולים, ואף שלוש או ארבע זנבות גם הם נחשבים לחריגים. טיפות הציטופלזמה לאורך הזנב יכולות להעיד על זרע שאינו בשל.

תאי הנבט (IGC) לא מפותחים

תאי הדם הלבנים (WBC, תאים הנלחמים בחיידקים) בזרע צריכים להופיע לעתים רחוקות. קשה מאוד להבחין בין תא נפט לא בשל ו-WBC. מכיוון שנוכחות תאי הדם הלבנים בזרע (pyospermia) יכולה להיות סיבה לדאגה במקרה של ריבוי תאי הנבט, מאוד חשוב לוודא שתאים אלה הם לא תאי הדם הלבנים.

תנועתיות הזרע

בדיקת תנועתיות הזרע מאפשרת לזהות את מספר התאים הנעים בדגימת זרע. כמו בבדיקות זרע רבות אחרות, מעבדות רבות משוות את התוצאות לערכים “נורמאליים” לא עדכניים ולא מדויקים. במעבדות רבות בודקים את תנועתיות הזרע עם קבלת הדגימה ולאחר מכן במרווחים של שעה במשך 4-24 שעות. ידוע ש תנועתיות הזרע מושפעת מהטמפרטורה ולכן, תהליך עיבוד הדגימות הינו קריטי. מסיבה זו ולמעט מקרים נדירים מאוד, אנו מבקשים שהערכת הדגימות תתבצע רק במעבדה כנט שלנו, שבה ניתן לשלוט מתנאי המעבדה בצורה הטובה ביותר. גילינו שביצוע בדיקות חוזרות של תנועתיות הזרע במשך זמן מסוים כמעט ולא תורם להערכת התנועתיות לעומת ההערכה הראשונית של תנועתיות הזרע. במעבדות רבות, תנועתיות בשיעור של 40% נחשבת ל”נורמאלית”.

מאפייני התנועתיות:

Asthenozoospermia

תנועתיות נמוכה של תאי הזרע. במידה וקיימת תופעה זו, יש לחזור על הבדיקה כדי לוודא שתנאי המעבדה לא גרמו לבעיה. גורמים שכיחים: ייצור זרע לא תקין (abnormal spermatogenesis), בעיות בשלות הזרע ביותרת האשך, בעיות הובלה, דליות האשך. יש לבחון את כל התנאים האלה במידה שבדיקת התנועתיות מראה תוצאות נמוכות באופן חוזר.

Necrozoospermia

העדר מוחלט של תאי זרע נעים. אם ניתן לראות את התאים, אך אינם זזים, יש לבצע בדיקה שתבהיר אם התאים שניתן לראות הינם חיים. ישנם מקרים בהם תאי הזרע הם בעלי תכונות רפרודוקטיבית נורמאלית, אך קיים פגם מסוים (או מספר פגמים) שאינו מאפשר תנועתיות תקינה. הצלחנו להגיע למספר הריונות מוצלחים על ידי מיקרו הזרקה של זרע בריא וחסר תנועתיות ישירות לתוך הביצית (ICSI).

מאפיינים כימיים וביוכימיים של הזרע

רמת החומציות (pH) של הזרע

ה-pH של הזרע נמדד באמצעות נייר מיוחד אשר משנה צבע בהתאם לרמת החומציות של הדגימה. רמת ה-pH של זרע בריא הוא מעט אלקלי ונע בין 7.2 ל-7.8. הפרשות הערמונית הן חומציות, בעוד שהפרשות שלפוחית הזרע הינן אלקליות. לכן, שינויים ברמת החומציות עלולים להצביע על תפקוד לא תקין של אחת מהבלוטות האלו או של שתיהן. יחד עם זאת, לא נמצא שרמת ה-pH של הזרע משפיע באופן משמעותי על פוריות הגבר.

צבע ועכירות

הזרע הוא בדרך כלל שקוף או אפור-לבנבן ומנצנץ. במקרה של נוכחות הדם בזרע (המטוספרמיה), צבע הזרע יכול להיות וורוד או אדום בהיר, או אדום-חום. נוכחות הדם בזרע זה מצב חריג שמצריך טיפול. נוכחות של חלקיקים, ריר לא מומס או פסולת מצריכים בדיקה נוספת.

התנזלות

במצב נורמאלי, הזרע מיוצר בתור קריש. הדגימה בדרך כלל תתנזל תוך 30 דקות. מצב שבו לא מתקיימת התנזלות תוך שעה נחשב לחריג. במעבדה ישנם אמצעים יעילות כדי לתקן בעיה זו.

צמיגות

חוסר התנזלות וצמיגות יתרה – אלו שני מצבים שונים. הצמיגות נמדדת לאחר התנזלות מלאה. הצמיגות נחשבת ל”נורמאלית” אם לאחר ההתנזלות ניתן לשפוך את הדגימה טיפה אחר טיפה ללא הוספת אגלוטינין בין הטיפות. תופעת הצמיגות היתרה נחקרת, אך נראה שקיימת אפשרות שמצב זה עלול לפגוע ביכולת הזרע להגיע לצוואר הרחם או הרחם.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה