הידבקויות תוך רחמיות - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

הידבקויות תוך רחמיות – כל מה שחשוב לדעת

הידבקויות תוך רחמיות - כל מה שחשוב לדעת

איך נוצרות הידבקויות תוך רחמיות?

החלק הפנימי של הרחם הוא מעין כיס עם דפנות קדמיות ואחוריות שניצבות אחת מול השניה. הכיס שמרופד ברקמות מכונה רירית הרחם. השכבה העליונה של רירית הרחם נושרת בזמן הווסת. כאשר אישה נכנסת להיריון, העובר משתרש בתוך רירית הרחם. פגיעה או זיהום ברירית הרחם עלולה לגרום לנזק לרירית וליצור הידבקות (רקמה צלקתית) בין הדפנות הפנימיים של הרחם.

מה גורם לתסמונת אשרמן?

הגורם הנפוץ ביותר להידבקויות הוא פגיעה ברירית עקב הליך כירורגי בחלל הרחם כמו הרחבה וגרידה, הליך כירורגי שכיח שבמהלכו פותחים את צוואר הרחם ומרוקנים את תוכן רקמת הרחם. פעולות ההרחבה והגרידה עלולות לגרום להידבקויות בתוך הרחם וכהשלכה מכך לסיבוכים במהלך ההיריון, כמו, דימום תוך רחמי בלידה, הפלה ובמקרים חריגים יותר לבעיות גינקולוגיות ברחם. גורמים אחרים להיווצרות ההידבקויות הם זיהומים ברירית הרחם, כריתת שרירנים בחלל הרחם ואבלציה של הרחם (טיפול כירורגי בו גורמים נזק מכוון לרירית הרחם כדי להקל על דימום הווסת).

מה הם התסמינים לתסמונת אשרמן?

לא תמיד אפשר לזהות שאישה סובלת מהידבקויות ברחם. מאידך, נשים רבות יבחינו בתופעות ווסת חריגות, למשל, העדר קבלת ווסת, ווסת עם דימום חלש מאוד או בתדירות נמוכה ביותר. כמו כן, יש נשים שלא יוכלו להיכנס להיריון, יעברו הפלות חוזרות או יחוו סיבוכים בלידה עקב השתלת שליה חריגה. במקרים פחות שכיחים, במידה והרקמה הצלקתית חוסמת את זרימת הדם במהלך הווסת, האישה עלולה לסבול מכאבים בתקופה הווסת או מכאבים באגן עקב תסמונת אשרמן.

כיצד מאבחנים תסמונת אשרמן?

ניתן לאבחן את התסמונת באמצעות היסטרוסקופיה, צילום רנטגן ברחם (HSG) או אולטרסאונד (SHG), כאשר היסטרוסקופיה היא השיטה המדויקת ביותר לאבחון הידבקויות ברחם. בשיטה זו, מכשיר דמוי טלסקופי דק מוחדר לגוף דרך צוואר הרחם ומאפשר לרופא להתבונן ישירות ברחם. ניתן לבצע את הבדיקה במשרד המרפאה או בחדר ניתוח. צילום רחם ואולטרסאונד הן בדיקות שיקוף לאבחון ההידבקויות. צילום הרנטגן מאפשר הסתכלות
בחלל הרחם על ידי הזרקת נוזל יוד לאזור כך שניתן להבחין בבירור בחלק הפנימי של הרחם. במהלך בדיקת האולטרסאונד מחדירים דרך צוואר הרחם תמיסת מלח הדומה לנוזל גוף רגיל לתוך הרחם, ומכשיר האולטרסאונד מאפשר צפיה בחלל הרחם. בשתי הבדיקות – צילום רנטגן ואולטרסאונד – ההידבקויות נראות כמו חללים חסרים מאחר והנוזלים המוחדרים לרחם לא זורמים בהם. שלושת ההליכים לא מתבצעים תחת הרדמה, אך במקרים מסוימים כדאי ליטול תרופות אנטי דלקתיות נטולות סטרואידים כדי להפחית את ההתווכצויות המתרחשות במהלך הבדיקות.

מהו הטיפול בתסמונת אשרמן?

הטיפול המומלץ ביותר הוא הסרה כירורגית של הידבקויות ברחם תוך שימוש בהיסטרוסקופיה. בפעולה זו נעזרים בהיסטרוסקופיה כדי לחתוך ביעילות את הרקמות הצלקתיות, בדרך כלל תחת הרדמה. לאחר ההסרה, מנתחים ממליצים באופן גורף להציב בתוך הרחם מכשיר זמני מונע הידבקויות (למשל, קטטר מפלסטיק) כדי למנוע מדפנות הרחם להידבק שוב. ההסרה כרוכה במתן תרופות אנטי דלקתיות נטולות סטרואידים ותרופות אסטרוגן לאחר הניתוח שמטרתן להפחית את הסיכוי להידבקויות חוזרות. במקרים חמורים יש צורך לעבור יותר מטיפול הסרה כירורגי יחיד.

האם עלולות להיווצר בעיות לטווח ארוך?

גם לאחר ההסרה, מטופלות רבות מתלוננות על ווסת נעדרת או בתדירות נמוכה. נשים שנכנסות להיריון לאחר הטיפול נוטות לחוות סיבוכים לא קלים ואף הפלה, צירים מוקדמים, דימום בטרימסטר האחרון והיווצרות חריגה בחיבור השליה לדופן הרחם. הסיכוי לעבור היריון בריא ומוצלח לאחר הסרת הידבקויות ברחם תלוי בסוג וכמות ההידבקויות. בין 70% – 80% מהמטופלות שעברו הסרה עם הידבקויות ברמה קלה – בינוניות יהנו בדרך כלל מתפקוד ווסת תקין והיריון מלא. לעומת זאת, רק 20% – 40% מהמטופלות שסבלו מהידבקויות חמורות והרס בהיקף רחב של רירית הרחם יחוו היריון תקין ומלא. נשים עם נזק גדול ברירית הרחם שאינו משתפר לאחר הטיפול צריכות לשקול לפנות לאפשרויות אחרות כמו אימוץ או הפריה חוץ גופית עם אם פונדאית.
המאמר מוקדש לקוראים שלנו כמחווה מטעם אמבריון. כל המאמרים נכתבו על ידי אנשי מקצוע רפואיים מישראל ומארה”ב.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה