הכנות לקראת בדיקת זרע - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

הכנות לקראת בדיקת זרע

הכנות לקראת בדיקת זרע

לקבלת התוצאות הטובות ביותר (ולשמירה על השקט הנפשי שלך) כדאי לפעול בהתאם למספר המלצות.

 

בדיקת זרע היא הצעד הראשון בתהליך האבחון של בעיות הפוריות אצל גברים. בבדיקה נמדדים המאפיינים העיקריים של הזרע העלולים להשפיע על הפוריות. לכל הפחות, בבדיקה נערכת ספירת זרע או מדידה של ריכוז (כלומר, מדידה של כמות הזרע), תנועתיות הזרע (כמות התאים ש”יודעים לשחות”) ונפח הזרע (כמות הזרע שהגבר מייצר). בדיקה מקיפה יותר תספק תוצאות נוספות אודות התכונות המורפולוגיות (צורת תאי הזרע), זמן התנזלות (הזרע מאבד את הצמיגות שלו לאורך זמן והופל לנוזלי יותר) וכן אודות רמת ה-pH של הזרע (כלומר, רמת החומציות).

בדרך כלל, בדיקת הזרע מבוצעת על ידי טכנאי מעבדה, אשר מניח טיפה מהדגימה על שקף ובוחן אותה תחת מיקרוסקופ. אמינות התוצאות תלויה בגורמים שונים, כגון ניסיונו של הטכנאי, איכות הציוד ושיטות ביצוע הבדיקה. למידע נוסף, אנא קרא את המאמר – בדיקת פוריות לגברים.

מכיוון שתאי הזרע הם יחסית שבריריים, לקיחת הדגימה ואופן ביצוע הבדיקה גם ישפיעו על איכות התוצאה. אם הדגימה תישאר בכוס יותר מדי זמן, תאי הזרע יתחילו למות ולהתפרק. במידה ולא לוקחים כמות מספיקה מהדגימה, התוצאות שיתקבלו לגבי הנפח והספירה לא תהיינה מדויקות.

שבוע לפני הבדיקה

מומלצת התנזרות לתקופה מסוימת: כדי לייעל את התוצאות, מומלץ לבצע בדיקה 2-7 ימים לאחר השפיכה האחרונה. האשכים כל הזמן מייצרים זרע המאוחסן בצינור ארוך הנקרא יותרת האשך (epididymis). במהלך השפיכה, יותרת האשך מתרוקנת וזרע חדש מוזרם לתוכה. לאחר 2-3 ימים יותרת האשך מתמלאת מחדש. ביצוע הבדיקה מוקדם מדי לאחר השפיכה בדרך כלל יביא לתוצאות נמוכות יותר של ספירת הזרע.

אז, עדיף לחכות כמה שיותר זמן? לא בדיוק. לתאי הזרע בתוך האשכים יש אורך חיים מוגבל של עד שלושה שבועות. במקרה של שפיכה לעתים רחוקות, תאי הזרע מתחילים למות ולהתפרק בתוך הגוף. כדי לבחון היטב את איכות הזרע, צריך לבדוק תאים טריים. בשבוע או שבועיים שלפני בדיקת הזרע כדאי “לנקות את הצינורות” על ידי שפיכות תכופות יותר, על מנת להפטר מתאים מתים ושבורים. לאחר מכן, יש לחכות מספר ימים כדי לאפשר ליותרת האשך להתמלאות בזרע טרי.

המנע מחום: במהלך השבוע שלפני הבדיקה המנע מ”לבשל את הביצים שלך” כדי לא לגרום לפגיעה המונית בקרב החיילים. המנע מאמבטיות חמות, סאונות, על האש, מחשב נייד וכדומה. אפילו חשיפות קצרות לחום גבוה בימים שלפני הבדיקה עלולות לגרום למוות מוקדם של התנאים ולהשפיע על תנועתיותן. חשיפות ארוכות לחום, כגון עליה בטמפרטורת הגוף, אמבטיות חמות לעתים קרובות, ישיבה ממושכת, חשיפה לחום בעבודה או שימוש במחשב נייד כשהוא מונח על הברכיים, עלולות לפגוע בייצור הזרע. לרוע המזל, דרוש זמן של כחודשיים וחצי כדי לשקם את הזרע ולייצר זרע בריא. עם זאת, אם נחשפת לחום גבוה או טמפרטורת גוף גבוהה מעל 37.7° C במשך תקופה ממושכת במהלך שלושת החודשים האחרונים, כדאי לציין זאת בפני הרופא.

לקיחת דגימה

בעוד שבטח למדת איך להפיק דגימת זרע עוד בתיכון, מומלץ לשים לב לכמה פרטים כשאתה מנסה לקבל משוב לגבי הפוריות שלך.

לקיחת דגימה בבית

הזרע מאבד את הצמיגות ונהיה נוזלי יותר כעבור זמן מסוים. תכונה זו עוזרת לזרע להישאר קרוב לצוואר הרחם. בעקבות ההתנזלות, הזרע יכול לשחות חופשי אל היעד. בבדיקה קלינית בודקים כמה זמן לוקח לזרע להתנזל – בדרך כלל זה לוקח פחות משעה. מכיוון שמדובר בשעה בלבד, המרפאות מעדיפות לעבוד עם דגימות שנלקחות אצלן. עם זאת, אם אתה גר מספיק קרוב, ייתכן שתהיה לך גם אפשרות להביא דגימה מהבית. במידה ואתה מעדיף אפשרות זו, שאל את הרופא שלך על כך. אם הרופא אישר לקיחת דגימה בבית, כדאי לפעול על פי מספר המלצות לקבלת תוצאות מדויקות.

כסה את הדגימה באופן מיידי: דגימות זרע בדרך כלל נראות כמו טיפות נוזל בתחתית כוס גדולה. בגלל פריסת הדגימה, נוזל הזרע (זירמה) צפוי להתאדות, מה שיכול לגרום למותם של התאים עקב התייבשות. כיסויי מיידי של הדגימה לאחר לקיחתה להפחתה האידוי ולשיפור הדיוק בתוצאות הנפח והתנועתיות.

רשום זמן הדגימה המדויק: זה יעזור למרפאה להעריך את זמן ההתנזלות ולוודא שהזרע נבדק תוך פרק זמן מתאים.

שים לב לטמפרטורה: תאי הזרע יכולים לשרוד מחוץ לגוף במשך שעות ספורות בלבד. שינויים קיצוניים בטמפרטורה יגרמו לתאים למות מהר יותר. במצב אידיאלי, טמפרטורת כוס הדגימה צריכה להיות קצת מתחת לטמפרטורת הגוף.

יש להגיע למרפאה במהירות: חשוב להביא את הדגימה למרפאה מהר ככל האפשר בכדי להבטיח שהבדיקה תבוצע בזמן. תנועתיות תאי הזרע מתחילה לרדת באופן משמעותי כעבור שעה.

האם זה בסדר לקבל קצת “עזרה”?

לקיחת דגימת זרע למטרת בדיקה יכולה לגרום לתחושת אי-נוחות מבחינה מוסרית ורגשית. ברוב התרבויות והדתות קיימים מנהגים או כללים הקשורים למין, אוננות והולדה. לפעמים קשה למצוא איזון בין כיבוד המסורת לביצוע תהליך הבדיקה לקבלת מידע אודות מצב הבריאות והפוריות שלך. רוב המרפאות מודעות לבעיות אלו ותומכות במטופלים על ידי שינוי הדרישות והנהלים בכדי לכבד את המסורת הדתית והתרבותית. במידה וקיימות אצלך חששות או הסתייגויות, ייתכן שתרצה לפנות ליועץ לענייני דת או למומחה בתחום הפוריות, אשר דוגל באותה המסורת ויכול להדריך אותך בתהליך.

גם אם לא קיימת סתירה תרבותית או דתית המהווה מכשול ללקיחת הדגימה, ישנם גברים שמתקשים לקחת דגימה באופן עצמאי, בין אם מסיבה רגשית או ביולוגית. מעניין לציין שמחקרים מצאו כי בזמן קיום יחסי נין ניתן לקבל דגימה גדולה יותר. הגוף איכשהו יודע ש”זה הדבר האמתי”. מכאן הטענה שכדאי להיעזר בבת\בן זוג שלך. בדומה ללקיחת הדגימה בבית, לקיחת הדגימה עם הפרטנר יכולה להיות מעט מסובכת ודורשת הכנה נוספת:

השתמש בקונדום לאיסוף: ריכוז הזרע הינו הגבוה ביותר בטיפות הראשון של השפיכה. מסיבה זו, רוב המרפאות מעדיפות לקבל דגימה שנלקחה באופן עצמאי. אם אתה לוקח דגימה עם בת\בן זוג, תצטרך לקנות קונדומים מיוחדים לאיסוף. קונדומים רגילים הורגים את תאי הזרע ולכן אין להשתמש בהם למטרת הדגימה. לעומת זאת, קונדומים לאיסוף שומרים על הזרע. ניתן לרכוש אותם מהרופא או באינטרנט.

אין להשתמש בחומרי סיכה: בדומה לקונדומים, חומרי סיכה גם הורגים את תאי הזרע. היוועץ עם הרופא על מנת למנוע גורמים היכולים להפריע בבדיקה. או במילים אחרות – אם הכל אצלך עובד טוב – עדיף כבר לעשות את זה על יבש.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה