הפלות חוזרות - מדוע הן מתרחשות? - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

הפלות חוזרות – מדוע הן מתרחשות?

הפלות חוזרות - מדוע הן מתרחשות?

הפלה מוגדרת כהפסקה של היריון במהלך השבוע ה-20 עד ה-22, לפני שהעובר מגיע למשקל 500 גר’. רוב ההפלות מתרחשות במהלך 12 השבועות הראשונים של ההיריון ומכונות הפלה מוקדמת. הפלה המתרחשת לאחר השבוע ה-13 מכונה הפלה מאוחרת. לא תמיד נבחין בהפלות מוקדמות, שכן אפשר להתבלבל ולחשוב שמדובר בקבלת ווסת מאוחרת.

רוב הנשים שעברו הפלה יחידה לא יחוו בעיות בשמירת היריון תקין בעתיד. כ-90% מנשים אלו ייכנסו שוב להיריון שיימשך עד לידה. לעומתן, מספר קטן אך משמעותי של נשים ימשיכו לעבור הפלות. מצב זה מכונה הפלה חוזרת ומתייחס למקרים בהם נשים עברו שתי הפלות ברציפות, או כאשר למעלה משני הריונות לא נמשכו עד סוף התקופה הרצויה.

סיבות להפלות חוזרות:

סיבות גנטיות

הפסקת עוברים אצל בני אדם באופן עוקב אינה נחשבת לתופעות בלתי נפוצה. רוב ההפלות הטבעיות בשלב מוקדם של היריון נגרמות עקב חריגות כרומוזומליות. עם זאת, גורמים גנטיים שכיחים פחות במקרים של הפלות חוזרות. חריגות כרומוזומליות אצל ההורים נמצאו ב-6% בלבד ממקרי ההפלות החוזרות. החריגות הנפוצות ביותר כוללות טרנסלוקציות מאוזנות, תנוחה הפוכה וחוסר/עודף כרומוזומים בתא.

סיבות אנטומיות

מומים ברחם עלולים לגרום להפלות בשלבים מתקדמים יותר של ההריון או להוביל ללידות מוקדמות. ליקויים אלו נובעים ממבנה הרחם, היעדר או ניוון של חצי רחם, רחם כפול או מחיצה ברחם.

סיבות אנדוקריניות

סוכרת ותת-פעילות של בלוטת התריס עלולים לגרום להפלות בקרב נשים  אשר סובלות מחוסר איזון הורמונלי המחייב טיפול רפואי. הפרשת ההורמון מהשחלות אמורה לשמור על הריון טבעי במהלך השבועות הראשונים. הגופיף הצהוב (corpus luteum)מייצר את רוב ההורמונים הנחוצים להתפתחות היריון, כאשר ההורמון החשוב מביניהם הוא פרוגסטרון. ליקוי בהפרשת השחלות עלול לגרום לאובדן מוקדם של הריון. עם זאת, במידה והבעיות האנדוקריניות אובחנו בשלבי ההריון הראשונים הנוכחי, אפשר למנוע הפלות חוזרות על ידי טיפול ומעקב אצל הנשים בהיריונות הבאים. לנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות יש סיכוי גבוה יותר להפלה עקב חוסר איזון הורמונאלי, הקשור לרמות מופרזות של הורמון מחלמן (LH) בשלב הראשון של המחזור החודשי.

סיבות זיהומיות

נמצאה הוכחה כי זיהומים רבים עלולים לגרום להפלות. למרבה המזל, רק מעטים מהזיהומים ישפיעו על ההריוניות הבאים. זיהום יוצא מן הכלל הוא עגבת.

סיבות הנובעות מגורם חיסוני 

הפלות חוזרות רבות המיוחסות לגורמים בלתי ידועים עלולים לנבוע מסיבות הקשורות לגורם חיסוני. בשנים האחרונות, חל אזכור חוזר ונשנה על השפעתה של התסמונת המכונה תסמונת אנטי-פוספוליפידית  כגורם להפלה חוזרת. מדובר במצב בו נוגדנים במחזור הדם של האם הגורמים למוות אצל עוברים ולמחלות הקשורות לעצירת דימומים (לדוגמה, פקקת, ירידה במספר טסיות דם וכד’). לפי הערכות, כ-10% מהההפלות החוזרות נגרמות כתוצאה מגורמים חיסוניים.

סיבות שמקורן אצל הגבר

סיבות להפלות חוזרות המיוחסות לגברים נובעות מהפרעות כרומוזומליות בזרע. ניתן לאבחן את הסיבה המדויקת באמצעות בדיקות דם (קרטיופ) וזרע (שיטת מחקר לפי דגימת FISH), כאשר במצבים מסוימים נדרשת ביופסיה או בדיקת אשכים. אין טיפול ספציפי לבעיות אלה. העוברים שמקורם בהפריה חוץ גופית מספקים לנו יכולת ללמוד על ההפרעות השונות כדי שנוכל להשתמש רק בעוברים בריאים(PGD) . במקרים שלא ניתן לטפל, בני הזוג יכולים לפנות לבנק הזרע.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה