הקפאת עוברים ויטריפיקציה - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
19.02.2017

הקפאת עוברים ויטריפיקציה

הקפאת עוברים ויטריפיקציה

מה היא הקפאה קריוגנית?

הקפאה קריוגנית הינה הקפאה של רקמה או תאים במטרה לשמר אותם לשימוש עתידי. זה הדבר אותו עשה דארת’ ויידר להאן סולו בסרט מלחמת הכוכבים. ג’אבה השתמש מאוחר יותר באיש מוקפא בתור קישוט לקיר.

הקפאה קריוגנית משמשת בטיפולי הפריה לצורך הקפאה ואחסון של זרע, ביציות או לצורך הקפאת עוברים ה”נותרים” מטיפול IVF (הפריה חוץ גופית).

 

ישנן שתי שיטות המשמשות כיום להקפאה במעבדות להפריה חוץ גופית

 • הקפאה איטית
 • ויטריפיקציה (הקפאה מהירה ביותר)

טיפול ההפריה החוץ גופית שלנו עשה שימוש בויטריפיקציה על מנת להקפיא עוברים נותרים מ-2008 – אנו עדים לשיעורי הצלחה גבוהים במחזורי טיפול של עוברים מוקפאים.

מה הוא שיעור המטופלות להן יהיו עוברים עודפים להקפאה?

הן התגובה לגירוי השחלתי והן איכות הביצית תלויות בגיל. על כן, שיעור הזוגות עם הקפאת עוברים משתנה על פי גיל הנקבה.

כמה עוברים מוקפאים בממוצע בטיפול IVF?

 • דבר זה אף הוא תלוי בגיל
 • נשים צעירות יותר מגיבות טוב יותר לתהליך גירוי שחלתי בהפריה חוץ גופית ומייצרות יותר ביציות, מה שמביא לסבירות גבוהה יותר להיווצרות עודף עוברים הניתנים להקפאה

מה היא ויטריפיקציה לצורך הפריה חוץ גופית?

 • עבור אמבריולוגים, ויטריפיקציה הינה הקפאה מהירה ביותר של עובדים בהפריה חוץ גופית המשמשת במקום תהליך ההקפאה האיטי המסורתי
 • במילון מדעי, ויטריפיקציה מוגדרת כתהליך של הפיכת דבר מסוים למוצק דמוי זכוכית אשר אין בו כל היווצרות של גבישים

לדוגמה, על ידי הוספה של חומר כימי מסוג קריו-פרוטקטנט, ניתן לקרר מים עד להתקשותם בדומה לזכוכית ללא היווצרות של גבישי קרח. דבר זה חשוב בעולם האמבריולוגיה היות שגביש קרח עלול להסב נזק רב לעוברים מוקפאים (או לתאים מוקפאים אחרים).

ויטריפיקציה בהפריה חוץ גופית יכולה לאפשר הקפאה של עוברים עודפים עם שיעורי הישרדות גבוהים יותר לאחר הפשרה ושיעורי היריון ולידות של עוברים חיים גבוהים יותר מאשר מחזורי טיפול של עוברים מוקפאים.

התחלנו בויטריפיקציה של בלסטוציסטים במעבדה להפריה חוץ גופית שלנו בראשית 2008 והיינו עדים לשיעורים מעולים של הישרדות עוברים לאחר הקפאה ושיעורי היריון גבוהים משמעותית לאחר הליכי העברה מוקפאת.

שיעור קצר בהיסטוריה

ב-1972 עוברי יונקים בטרום השרשה שומרו לראשונה בהצלחה בצורה קריוגנית. השיטה צרכה זמן רב מאוד. נעשה שימוש בקירור איטי (מעלה אחת/דקה או פחות) עד לרמה של בערך -80 מעלות צלזיוס.
היה גם צורך להפשיר את העוברים באיטיות ולהוסיף ולהוציא חומר כימי מסוג קריו-פרוטקטנט בשלבים הדרגתיים רבים. הדבר היה כרוך בעבודה רבה.
ההיריון המתועד הראשון בקרב בני אדם של עובר מוקפא היה ב-1983.
רוב המחקר נעשה על עוברי עכברים. פיתוח עוברי עכברים מוקפאים שהופשרו, בין אם חוץ גופי או תוך גופי, אינו פחות מבחינה סטטיסטית בהשוואה למקביליהם שלא הוקפאו.

 • הדבר עשוי להיות נכון גם בנוגע לעוברי אדם
 • המחקר ממשיך בתחום זה כאשר פרוטוקולים של הקפאה והפשרה של עוברים שופרו במידה ניכרת ב-25 השנה האחרונות
 • במרפאות מסוימות (כולל שלנו), טכניקת הוויטריפיקציה החדשנית ביותר מראה שיעורי הצלחה גבוהים בעוברי בלסטוציסט המועברים לאחר הקפאה והפשרה המשתווים לשיעורי ההצלחה בהעברת בלסטוציסט.

טכניקות להקפאת ביציות, זרע ועוברים

חומרים כימיים מסוג קריו-פרוטקטנט משמשים בתמיסה שבה מוקפאים העוברים. ישנם 2 סוגים טיפוסיים – חודרני (לדוגמה פרופנדיול) ובלתי חודרני (או חוץ תאי) דוגמת סוכרוז.

חומרים כימיים מסוג קריו-פרוטקטנט הם שימושיים מכיוון שהם:

 1. מפחיתים את נקודת הקיפאון ועשויים למנוע היווצרות קרח בין תאי.
 2. עשויים להגן על תאים על ידי קיום אינטראקציה עם קרומי תאים בעודם משתנים ממצב כפיף למצב קשיח.

ניתן להקפיא עוברים בשלב טרם היווצרות הגרעין (תא אחד), או בכל שלב לאחר מכן עד לשלב הבלסטוציסט כולל (5-7 ימים לאחר ההפריה). חומרים כימיים מסוג קריו-פרוטקטנט, פתרונות הקפאה ופרוטוקולים משמשים בשלבים שונים של התפתחות העובר.

 • מרפאות רבות להפריה חוץ גופית (כולל ששלנו) מצבעים כיום את כל הקפאת העוברים שלהן בשלב הבלסטוציסט.
 • ניכרה מגמה בעולם ההפריה החוץ גופית לזנוח את שיטת ההקפאה האיטית המסורתית אשר הייתה בשימוש מאז שנות ה-80 של המאה ה-20
 • ויטריפיקציה לצורך הקפאת עובר בהפריה חוץ גופית הופכת לטכניקה הנפוצה יותר ויותר בשימוש

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה