הקשר בין לחץ לאי פוריות - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

הקשר בין לחץ לאי פוריות

הקשר בין לחץ לאי פוריות

במאמר זה נסקור תובנות עכשוויות שרופאים מציגים באשר לתופעת הלחץ והשפעתה על הפוריות ונפרט כיצד הרפיה יכולה לעזור כשיטת מניעה לאי פוריות.

“את פשוט מנסה יותר מדי”.

“את לחוצה יותר מדי. פשוט הרגעי ותני לזה לקרות”.

“את מוכרחה להירגע ולתת לטבע לעשות את שלו”.

בטח הפסקת לספור את מספר הפעמים שחברים ומשפחה בעלי כוונות טובות הציעו לך טיפים דומים, בהתחשב בכך שאת מנסה כבר שישה חודשים או יותר להיכנס להריון.

למרות שבימים עברו גרסו שבעיות הפוריות מגיעות עקב כך ש”מתאמצים יותר מדי” שינויים והתקדמויות משמעותיים התרחשו בחקר הטיפולים לאי פוריות – במיוחד בעשור האחרון והחלישו את התפיסה הזו.

עכשיו לעומת זאת, הגלגל התהפך שוב ורופאים פעם נוספת מחזיקים ברעיון שלחץ — ולעיתים “להתאמץ יתר על המידה” – למעשה משחקים תפקיד משמעותי ובעל השפעה של למעלה מ-30% בכל בעיות אי הפוריות.

“זה נהיה חשוב יותר ויותר. במונחים של סוג המחקרים בהם אנו מתעסקים, צריך לרכז את מירב המאמצים בהשפעה הפסיכולוגית שיש ללחץ על היכולת להתעבר”.

בעוד שרופאים טוענים כי אין מספיק נתונים על מנת להצביע על קשר ברור, רבים מאמינים שזו רק שאלה של זמן לפני שנעשה אחד ועוד אחד ונבין בסופו של דבר את התמונה הגדולה.

מה אנו יודעים על הקשר בין לחץ לאי פוריות?

“מה שאנו כן יודעים עכשיו הוא שכאשר משתמשים בשיטות להורדת הלחץ, משהו קורה לנשים מסוימות וזה מאפשר להם להיכנס להריון, למרות שלפני כן לא היה באפשרותן”.

בעוד שהקשר המובהק בין פוריות ללחץ עודנו בגדר שאלה, ישנה דעה רווחת שהורמונים כמו קורטיזול ואדרנלין — שמינונם בדם עולה ולעיתים נשאר גבוה במהלך לחץ כרוני הם בעלי תפקיד משמעותי בהשפעה על הפוריות. מה גם, שיתכן שהורדת הלחץ יכולה לסייע בהגדלת כמות החלבונים בתוך רירית הרחם, המעורבים בקליטת הביציות. הורדת הלחץ יכולה להגביר את זרימת הדם לרחם, דבר שיכול גם הוא להגביר את סיכויי ההתעברות.

הקשר המדעי בין לחץ ופוריות

“לחץ עלול לגרום לשרשרת של תגובות באישה אחת ולעיתים לשרשרת תגובות אחרת באישה אחרת, כך שבשורה התחתונה, הסיבות והדרכים שבהם משפיע לחץ על הפוריות יכולות להיות מאוד אינדיווידואליות.

בעוד שרופאים לא יכולים לשים אצבע על הקשר המדויק שבין לחץ לפוריות, מספר מחקרים מראים על ממצאים שקשה להתעלם מהם. במחקר שפורסם בבטאון “רביה אנושית” (Human Reproduction), רופאים משווים בין שיעורי ההתעברות של זוגות שדיווחו כי הם שרויים בלחץ לבין אלו שאינם לחוצים.

תוצאות המחקר כדלקמן: ישנה סבירות גבוהה יותר שהריון יתרחש במהלך החודשים שהזוג דיווח שהוא מרגיש “טוב” – שמח או רגוע. פחות סביר שההיריון יתרחש במהלך החודשים שבהם דיווח הזוג שהוא מרגיש מתוח או חרד. אך לא רק הריונות טבעיים מושפעים מלחץ או העדרו. במחקר שפורסם בביטאון “פוריות וסטריליות”, מומחים מאוניברסיטת קליפורניה שבסאן דיאגו, דיווחו שלמרכיב הלחץ יכול להיות תפקיד בהצלחתם של טיפולי אי פוריות, לרבות בטיפולי הפריה חוץ גופית (IVFF). לאחר שביצעו סדרות שאלונים שנועדו למדוד את מידות הלחץ, החוקרים גילו שנשים שקיבלו את הניקוד הגבוה ביותר – כלומר הנשים הכי לחוצות – בייצו 20% פחות ביציות לעומת נשים שהיו פחות לחוצות. יותר מכך, מתוך כל הנשים שיכלו לבייץ, אלו שהיו הכי לחוצות היו בעלות הסיכוי הנמוך ביותר להצליח בתהליך ההפריה.

האם הלחץ משפיע על רמת הפוריות שלך?

התקדמות בטיפולי אי הפוריות הפכו ליעילים במהלך הזמן עד כדי כך שלכל מכשול הגורם לאי פוריות, ישנו סיכוי של 60% עד 70% להיפתר בעזרת טיפול רפואי מתאים, “אפילו אם לחץ גורם לבעיה – כלומר לביצית באיכות ירודה – ישנן תרופות ותהליכים שיכולים לעזור”. למרות כל זאת, ללמעלה מ-40% מהזוגות, אין סיבה הנראית לעין שניתן להצביע עליה כגורם לאי פוריותם. בקבוצה זו של זוגות, רווחת הדעה כי הלחץ הוא האפקט העיקרי שגורם לבעיה. “לפני עשרים שנה שיעור הזוגות שלא היה ניתן להסביר את אי פוריותם עמד על 10%-20%. כיום, אנו מבחינים בלמעלה מ-40%. גוף האישה איננו שונה, אך מידת הלחץ בהחלט משתנה, ובצירוף לשעון הביולוגי המתקתק, אני מאמין שהדבר קובע את רמת אי הפוריות”. יותר מכך, רופאים לעיתים גורסים כי הלחץ שחבוי בהליך טיפולי אי הפוריות, יכול להיות כל כך משמעותי שהוא עלול למעשה לשבש אפילו את התהליך הטיפולי המצליח ביותר. “כל התהליך של חווית טיפול אי הפוריות הוא די שובר עצבים, אחת מהסיבות היא שהוא כמו סדרה של משוכות שחייבים לקפוץ בכל צעד של הדרך. זאת פרק זמן שבפני עצמו הוא מאוד מלחיץ. אם כבר יש לך בעיות של לחץ, הטיפולים עצמם עשויים בהחלט להעלות את מידת המתח קצת יותר”.

התגברות על לחץ בעקבות אי פוריות

בעוד שייקח זמן עד שיתבהר הקשר בין לחץ לאי פוריות, מה שידוע עד כה, הוא שהורדת רכיב הלחץ נראה כדבר מועיל. מספר מחקרים בתחום זה מראים שבעבור נשים רבות, דיקור סיני יכול להיות המפתח. במחקרים שנערכו בגרמניה ופורסמו בביטאון “פוריות וסטריליות”, נשים נרשמו לתוכנית העוסקת באי פוריות ועברו טיפולים בדיקור אחרי ולפני שהעובר עבר לרחם – השלב האחרון בהליך ההפריה החוץ גופית.

התוצאה: בהשוואה לנשים שלא עברו את הטיפול בדיקור, אלו שכן עברו את הטיפול היו בעלות שיעור ההתעברות הגבוה יותר – 42.5% בהשוואה ל 26.3% בקבוצה שלא עברה את הדיקור. “אני לא חושב שאנחנו יודעים אם דיקור באמת מקטין את הלחץ, אבל הוא עשוי לעזור באיזון האפקט של הלחץ על מערכת הרבייה”. מחקרים נוספים מצאו שבעבור נשים מסוימות, מסאג’ יכול להיות נקודת מפתח נוספת להקטנת הלחץ שבאי פוריות. במחקר שפורסם ב”ביטאון הבינלאומי של מדעי המוח” (International Journal of Neuroscience), צוין כי רופאים גילו שטיפול בעיסוי הצליח להקטין את הסימנים הפיזיים של הלחץ על הגוף, לרבות קצב הלב וגלי המוח.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה