השפעת עובי רירית הרחם על השרשה וקליטה להריון - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

השפעת עובי רירית הרחם על השרשה וקליטה להריון

השפעת עובי רירית הרחם על השרשה וקליטה להריון

לעיתים קרובות אנו נתקלים במטופלות המביעות דאגה לגבי עובי רירית הרחם שלהן לפני ביוץ ובמהלך הווסת. כעת נדון בחששות השונים לגבי עובי רירית הרחם ובגורמים המשפיעים על שיעורי ההריון.

עובי רירית הרחם והשרשה

מטופלות רבות מקדישות תשומת לב רבה לעובי רירית הרחם שלהן במהלך טיפולי פוריות אם מעורב בהם הליך תרומת ביצית או אם לאו. מקובל לחשוב שרירית רחם עבה משקפת טוב יותר את הסיכוי להשיג הריון. למרות שזו הנחה נכונה בסיבות מסוימות, יש לקחת בחשבון את המצב הכללי וההקשר הנכון. החשיבות הניתנת לעובי רירית הרחם נובעת מהיכולת שלנו למדוד אותה בקלות באמצעות אולטרסאונד וגינלי. דפוס רירית הרחם, כמו גם השינויים של גורמים שונים אשר מופרשים על ידי רירית הרחם חשובים אף הם. עד כה מדידת גורמים אלו לא סיפקה לנו תוצאה מהימנה לגבי יכולת הקליטה של רירית הרחם, אולם המצב יכול להשתנות בעתיד.

באופן כללי, ככל שעובי רירית הרחם לאחר מחזור של טיפול הפריה חוץ גופית גדל, כך גם שיעור ההריונות. העובי האידיאלי לרירית רחם טובה נע בין 6 מ”מ-14מ”מ, עם זאת, מדובר במצב לא שכיח כל כך. לפי מחקר שנערך בשנת 2008 נמצאה התאמה בין עובי הרירית לבין תוצאת ההפריה החוץ גופית ותוצאת השרשת העובר (IVF-ET). שיעור ההריונות (PR) עמד על 35.8% וגדל באופן ליניארי (r = 0.864) מ-29.4% בקרב מטופלות עם עובי של  6 מ”מ או פחות, ל-44.4% בקרב מטופלות עם עובי של 17 מ”מ או יותר.

הצלחת מחזורי הפריה חוץ גופית והשרשת עוברים תלויה בעיקר באיכות העובר וביכולת הקליטה של הרחם. נציין כי הערכת יכולת הקליטה של רירית הרחם ממשיכה להיות אתגר בטיפולי פוריות.  בדיקת  אולטרה סאונד רפואי מתבצעת באופן שגרתי כדי לבצע הערכה של רירית הרחם בטיפולי פוריות מכיוון שהיא מאפשרת הערכה מדויקת ולא פולשנית.

למרות שקיימים מחקרים רבים העוסקים בעובי רירית הרחם ובדפוס הרירית, כמו פרמטרים פרוגנוסטיים לתוצאות מוצלחות בהפריה חוץ גופית והשרשת עובר, אין עדיין הסכמה לגבי השימוש באולטרה סאונד לבדיקת רירית הרחם כמכשיר יעיל לחיזוי הריון. מחקרים רבים הראו קשר בין עובי רירית הרחם או סוג מסוים של דפוס אקוגני לבין קליטה ברחם [2-10]. מספר מחקרים הראו שקיים עובי מינימאלי שיכול להביא להריון מוצלח, בעוד אחרים דיווחו על תופעות לוואי של עובי רירית הרחם לפיהם ההריון לא יכול להתרחש [6,11,12]. לעומת זאת, אחרים לא הצליחו להוכיח קשר בין עובי רירית הרחם, הדפוס ושיעורי ההשרשה להריון [13-17]. יתר על כן, מספר מחקרים עסקו בשילוב בין עובי ודפוס הרירית כדי לחזות את תוצאת ההפריה חוץ גופית והשרשת העובר. מטרת המחקר שלנו הייתה להעריך את המאפיינים של רירית הרחם ביום בו ניתן להבחין בהורמון גונדוטרופיני שלייתי אנושי (hCG). בקשנו להדגיש ולהעריך בפרט את הקשר בין עובי רירית הרחם לדפוס הרירית (ביחד ובנפרד) לבין תוצאות ההפריה החוץ גופית.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה