התהליך הרגשי בתרומת ביציות - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
17.02.2017

התהליך הרגשי בתרומת ביציות

בין לקוחותינו נמנים זוגות נשואים ושאינם נשואים, זוגות חד-מיניים וכן רווקות אשר בחרו להביא ילדים לעולם ללא בן זוג. המכנה המשותף בין הכולם הוא הצורך ביד מכוונת, במישהו שילווה אותם בתהליך בשקיפות ומתוך ידע והבנה של מה שהם עוברים. מישהו שיהיה זמין לשאלות הרבות שעולות תוך כדי הטיפולים וההכנות ועם הסבלנות הנדרשת לתת להן מענה.

מחקרים שנערכו לאורך השנים הראו כי מטופלי IVF דירגו את רמת המתח בתקופת הטיפול כגבוהה ביותר שחוו בחייהם, אך יותר ממוות של קרוב משפחה, פרידה או גירושין. בסופו של דבר כל אחת ואחד חווים רמות שונות של מתח בהתאם לחוויות החיים האישיות שלה או שלו.

כיצד מתמודדים עם המתח?

הסיבה שטיפולי IVF משרים לחץ כה גבוה היא ההשפעה המיוחסת להם על כל המרכיבים של החיים שלנו – מצבנו הגופני והנפשי, המשפחה, הזוגיות, המצב הפיננסי ועוד. גם המחויבות ארוכת הזמן לטיפולים המביאה עימה הפרעה לשגרת חיינו אינה תורמת לשקט הנפשי.במסגרת הטיפולים תמצאי את גם עלולה למצוא את עצמך מתמודדת עם תופעות לוואי שונות או עם סיבוכים אפשריים – וכמובן תקופת ההמתנה לתשובה לאחר הטיפולים נחשבת כנקודת הלחץ הקשה ביותר, בה חווים בלבול, מבוכה, וגם חרדה לעיתים.

אם את מטופלת העומדת בפני מחזור הפרייה חוץ גופית, הנה כמה טיפים חשובים להתמודדות עם התהליך הרגשי בפניו את עומדת:

  1. אספי מידע ותכנני קדימה – אחד הדברים המרכזיים התורמים למתח וחרדה הוא חוסר וודאות. ככל שיהיה לך יותר מידע על תהליך ההפריה החוץ-גופית ותכנית הטיפול שלך, כך תנטרלי את גורם חוסר הוודאות ובאופן טבעי המתח יפחת. חפשי מאמרים וחומרי קריאה אחרים, היעזרי ברופא המטפל ובמרכז הרפואי. את מוזמנת לבקר גם באזור המאמרים ומילון המונחים כאן באתר על מנת לקבל .את מירב המידע על הטיפול
  1. התכונני לקבל החלטות – בהתאם למידע שיעמוד לרשותך על הטיפול, תדעי אילו החלטות תידרשי לקבל במהלכו. אלו יכולות להיות החלטות הנוגעות ליחסים במשפחה, עם בן או בת הזוג, ההורים ואף עם תורמת הביצית. אלו גם יכולות להיות החלטות הנוגעות למצבים שונים במהלך הטיפול כגון ריבוי עוברים, מה לעשות עם הביציות שיישארו בגמר התהליך וכמובן סוגיות הנוגעות לגידול הילד. ייעוץ מקצועי יכול לעזור להתכונן להחלטות אלו.
  1. תקשורת ורגשות – הדרך הארוכה שעברת במסגרת טיפולי ההפריה משפיעה על מערכות היחסים בחייך, כמו גם על הדימוי העצמי שלך ואת עלולה להרגיש מדוכדכת ובודדה. חשוב לזכור שחלק לא מבוטל מהצלחת טיפולי הפוריות כרוך גם ברגשות חיוביים וביטחון בהצלחת התהליך. הקפידי לשמור על ערוץ תקשורת חיובי עם בן/בת הזוג שלך, על ידי הגדרת מסגרת זמן קבועה לשיחות על נושא הפוריות. דברי על הציפיות שלכם מהתהליך, והאם אתם מתכוונים ללכת יחד לכל בדיקה וטיפול. מומלץ להיעזר בייעוץ על מנת להתמודד עם הרגשות השליליים יותר, כך שתגיעי בסופו של דבר מחוזקת ובטוחה לתהליך.
  1. בחרי בקפידה את מקורות התמיכה שלך – המשפחה והחברים יכולים להיות התומכים הטובים ביותר שלך, או הגרועים ביותר. חשבי עם מי את רוצה לשתף את התהליך אותו את עוברת. מטופלים רבים שלנו הבינו בדיעבד שהם סיפרו לאנשים רבים על התהליך שהם וזה תרם ללחץ שלהם יותר מאשר הפחית אותו. אם אינך מעוניינת לשתף את סביבתך הקרובה זה בסדר גמור, יש קבוצות תמיכה רבות ברשת ומחוצה לה – ותתפלאי כמה חזקה יכולה להיות התמיכה מאישה נוספת שעברה את התהליך שאת עוברת ומבינה לליבך.
  1. התמודדות עם מצבי לחץ – אנשים שונים מגיבים בצורה שונה למצבי לחץ. חשוב שתביני שלך ולבן/בת זוגך יכולים להיות דרכים שונות להתמודד עם המצב לאורך התהליך. נשים לרוב מעדיפות לדבר ולקבל תמיכה, ואילו גברים לעיתים מעדיפים לעסוק בפעילות כלשהיא. הבנת דרכי ההתמודדות השונות שלכם תביא בסופו של דבר לצמצום הקונפליקטים בתקופת הטיפול. דרכים נוספות להתמודד עם הלחצים בתהליך יכולים להיות פעילות גופנית (מתונה), הומור, ואף סדנאות התמודדות עם לחץ וקבוצות תמיכה.
  1. השאירי החלטות חשובות לתקופה אחרת – החלטות חשובות בחיים מהוות גורם לחץ כשלעצמן, ומומלץ לא לקבל החלטות מהותיות שאינן קשורות לטיפול בתקופה זו. זה לא הזמן לחפש עבודה חדשה, לקנות דירה. גם בעבודה מומלץ לצמצם תחומי אחריות ולחץ עד כמה שאפשר בתקופת הטיפול.

תהליך תרומת הביציות כרוך בהרבה התרגשות וציפייה, אך עלול לטמון בחובו לעיתים גם אכזבה ומפח נפש. ככל שתיטיבי להתכונן מראש ולהכין את סביבתך, כך יהיה לך קל יותר להתמודד עם תוצאות הטיפול, לחיוב ולשלילה. וזכרי בסופו של דבר שללא קשר לתוצאות הטיפול – עשית כמיטב יכולתך להביא ילד ולהקים משפחה, ואת יכולה להרגיש טוב ולהיות גאה בעצמך על התהליך שעברת – ולמזער כל חרטה אפשרית.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה