טיפול בבעיות פוריות - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

טיפול בבעיות פוריות

התפתחות בלסטוציסטים ודירוג איכות בלסטוציסטים

מתח עקב אי-פוריות וקבלת עזרה

אנשים הלומדים עם כך שהם עקרים לרוב חווים רגשות נורמאליות למצב זה, אך יחד עם זאת נמצאים במתח בדומה לאנשים המתאבלים על אבדה משמעותית – במקרה זה, על חוסר יכולת להתרבות. תגובות טיפוסיות כוללות הלם, צער, דכאון, כעס ותסכול, כמו גם אובדן הערכה עצמית וביטחון עצמי ותחושה של חוסר שליטה על הגורל.
עלולות להופיע בעיות ביחסים ולא רק ביחסים עם בן הזוג, אך גם היחסים עם חברים ובני משפחה, אשר עלולים לגרום לכאב בשוגג על ידי מתן עצות שמצד אחד יש לכך כוונות טובות, אך מוטעות. זוגות המתמודדים עם אי-פוריות עלולים להימנע מאינטראקציה עם חברים בהריון ועם משפחות שיש להם ילדים. הם עלולים לחוות בעיות בתפקוד המיני עקב חרדה וקונפליקטים משפחתיים אחרים.
ישנן כ-40 דרכים לטפל באי-פוריות. כ-85% עד 90% מהחולים מטופלים בשיטות המקובלות, כולל ייעוץ לגבי העיתוי של קיום יחסי מין, טיפול תרופתי לקידום הביוץ או למניעת הפלות וניתוח לתיקון איברי הרבייה. רק כ-3% מהמטופלים עוברים טיפולי פוריות תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, כגון הפריה חוץ גופית (IVF). בעוד שטיפולים רפואיים עוזרים ונותנים תקווה, המחקרים מראים שהם גם עלולים להגביר את המתח והחרדה ואת תחושת היגון שהפציינטים כבר חווים עקב בעיות אי-פוריות.

תופעות לוואי עקב נטילת תרופות. התרופות וההורמונים בהם משתמשים לצורך טיפול בבעיות אי-פוריות עשויים לגרום למגוון תופעות לוואי פיזיולוגיות. למשל, אסטרוגן קלומיפן ציטראר סינטטי (Clomid, Serophene), אשר ניתן לרוב לשיפור הביוץ ולהגברת ייצור הזרע, עלול לגרום לחרדה, הפרעות שינה, שינויי מצב רוח ועצבנות אצל נשים. (תופעות לוואי אלה לא תועדו אצל גברים). תרופות אחרות עלולות לגרום לדיכאון, הפרעות נפשיות, עצבנות ובעיות חשיבה. מטופלים ורופאים כאחד עשויים להתקשות בלהבין אילו מהתגובות הן פסיכולוגיות ואילו מהתגובות נגרמות על ידי התרופות, אך חשוב לזהות את כל הגורמים על מנת לקבוע את המשך הטיפול.
דאגות כלכליות. העלות הממוצעת של סדרת טיפולי IVF ותרומת ביציות היא כ-$8,500. מטופלים שאין להם כיסוי ביטוחי או אמצעים המאפשרים לכסות את עלות הטיפולים, עלולים להרגיש חסרי אונים וחסרי תקווה. גם אלה שיש להם כיסוי ביטוחי השתתפות עצמית עשויים למצוא את עצמם במצב שצריך לשלם השתתפות עצמית או להתמודד עם מגבלות המוטלות על ידי חברת הביטוח ובסופו של דבר לשלם סכומים גדולים מכיסם הפרטי.
בחירות ותוצאות. באופן כללי, טיפולי פוריות עוזרים למחצית מהמטופלים להפוך להורים, בעוד שסיכויי ההצלחה פוחתים עם הגיל. מלבד השמחה, המטופלים שנודע להם על כך שהם עומדים להיות הורים צריכים להסתגל למצב החדש וללחצים, הן במהלך ההיריון והן אחרי הלידה. למשל, נשים שעברו מספר הפלות טבעיות, צפויות להרגיש חרדה ודאגה לגבי היריון. זוגות בגיל מתקדם יותר עלולים להתווכח אם כדאי לעבור בדיקות כגון בדיקת מי שפיר.
טיפול כושל עלול לגרום לאבל ומצוקה. המצוקה עלולה להיות חמורה במיוחד אצל מטופלים החיים במדינות מערביות מפותחות, כגון ארה”ב, שם ההנחה התרבותית היא שכל מי שעובד קשה ובאופן מתמיד יצליח להשיג את המטרה.
כמו כן, קשה לדעת מתי להפסיק לפנות לצורך קבלת טיפול. לעתים קרובות, אחד מבני רוצה לסיים את הטיפול לפני שבן הזוג השני רוצה בכך וזה יכול לגרום למתח ביחסים. רוב המטופלים צריכים לעבור בהדרגה ובקושי רב מהשלב שבו הם רוצים ילדים ביולוגיים לשלב שבו הם צריכים להשלים עם העובדה שיצטרכו לנסות ולאמץ ילד או לוותר ולהישאר ללא ילדים.

אתגרים נוספים בתחום בריאות הנפש

מחקרים על בסיס ראיות אישיות מראים שמטופלים עם בעיות פוריות מרגישים יותר מצוקה מאנשים אחרים. מחקר קפדני יותר הגיע למסקנה שלרוב, רמות החרדה, הדיכאון והפרעות נפשיות אחרות דומות למה שקורה בקרב כלל האוכלוסייה. המטופלים עלולים לחוות בעיות נפשיות חמורות על בסיס ארעי, בעוד שהם מתמודדים עם רגשות ובעיות פיזיות הטיפוסיות לטיפולי פוריות.
לדוגמה, במחקר מסוים בטאיוואן נעשה שימוש בכלי מחקר קפדני – ראיון עם פסיכיאטר לצורך אבחון בקרב 112 נשים שרוצות לקבל טיפולי פוריות. כמו כן, הנשים גם מילאו שאלון לדירוג עצמי. רמות החרדה והדיכאון היו גבוהות יותר מאלו שנמצאו בקרב אוכלוסיות אחרות. החוקרים אבחנו חרדה בקרב 23% מהנשים, בהשוואה ל-11% מהמאושפזים הפונים לקבלת טיפול רפואי כללי. כמו כן, הם אבחנו דיכאון קשה בקרב 17% מהנשים הפונות לקבלת טיפולי פוריות, בהשוואה ל-6% בקרב מטופלים אחרים.
טיפולי פוריות עלולים גם לגרום להחמרה במצב הפסיכיאטרי הקיים. לדוגמה, לנשים עם בעיות פוריות אשר סבלו מדיכאון בעבר, יש יותר סיכוי להיכנס לדיכאון במהלך הטיפול בהשוואה לנשים אחרות עם בעיות פוריות.

טיפולים שעשויים לעזור

הרבה מטופלים מוצאים דרך להתמודד עם המצב בכוחות עצמם או שמבקשים תמיכה מחברים, מבני משפחה, או מאחת הקבוצות תמיכה הרבות. אך ישנם מטופלים שזקוקים לעזרה נוספת.
ייעוץ. מטופלים רבים מקבלים הפניה לייעוץ לטווח קצר, במיוחד כדי לגבש אסטרטגיות התמודדות או כדי לספק עזרה בקבלת החלטות. מטופלים החווים שינויי מצב רוח או הפרעות שינה במשך תקופה ארוכה או אלה שיש להם בעיות ביחסים, צריכים לקבל הערכה מקיפה יותר מכיוון שיכול להיות שמדובר בסימני חרדה או דיכאון.
במצב אידיאלי, צריך לקבל ייעוץ לפני התחלת הטיפולים, מכיוון שחלק מהמחקרים, אך לא כולם, מראים שטיפול בבעיות פסיכולוגיות, כגון דיכאון, חרדה ומתח עלול להגביר את הסיכוי להריון בריא. קלינאים העובדים עם מטופלים הסובלים מבעיות פוריות יכולים לספק מידע על איך להימנע מעייפות, להפחית את רמות המתח והחרדה ולשפר את התקשורת עם אנשים אחרים.
פסיכותרפיה. סוגים מסוימים של טיפול גם עלולים להיות שימושיים. לדוגמה, המחקרים מראים שתרפיה בינאישית (המתמקדת בשיפור היחסים או בפתרון הקונפליקטים עם אנשים אחרים) ותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (המזהה ומנסה לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות לא בריאים) עלולה להקל על המטופלים בבעיות פוריות עם דיכאון קל עד בינוני. החוקרים הראו שפסיכותרפיה יכולה להועיל במצב של חרדה או דיכאון, בין אם ניתנת באופן אישי, לזוגות או לקבוצות.
טכניקות הרגעה. בהתחשב בכך שלעתים קרובות אי-פוריות והטיפולים בה גרמים ללחץ, מומחים ממליצים על טכניקות הרגעה שונות. לדוגמה, מדיטציה, נשימה עמוקה, דמיון מודרך ויוגה.
תרופות. תרופות נוגדות דיכאון וחרדה עלולות לעזור כאשר התסמינים מראים על רמה בינונית עד חמורה של הבעיה. עם זאת, נשים הנוטלות תרופות פסיכיאטריות צריכות לשקול את הסיכונים לעובר המתפתח. כמו כן, תרופות מסוימות שהמטופלות נוטלות כחלק מהטיפול בבעיות פוריות עלולות להשפיע באופן שונה בשילוב עם תרופות פסיכיאטריות. לדוגמה, תרופות להסדרת הביוץ עשויות להפחית את הרמות של בנזודיאזפינים מסוימים בדם, כולל lorazepam (Ativan), בעוד שהן מעלות את הרמות של תרופות אחרות בדם, כגון alprazolam (Xanax) ו-imipramine (Tofranil). הן הקלינאים והן המטופלים צריכים לשקול את כל הגורמים הללו לפני קבלת החלטות בנוגע לתרופות.
אמבריון מספקת מידע חינוכי ותמיכה לנשים וגברים המתמודדים עם בעיות פוריות.

החלטה בדרך הקשה

למרות שחלק מהמטופלים מתקשים להתמודד עם הבעיות הפסיכולוגיות הקשורות לבעיות פוריות, רובם מגיעים בסופו של דבר להחלטה. חלקם מחליטים להיות הורים לילדים ביולוגיים, אחרים מחליטים לאמץ ויש גם כאלה שמחליטים להמשיך בחייהם ללא ילדים. החלטות אלה מתקבלות לרוב בדרך הקשה והמטופלים עלולים להרגיש שהחוויה שעברו עקב בעיות אי-פוריות גרמה להם לשינוי משמעותי.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה