כלים לאבחון תאי הזרע לפני תרומת ביצית בשיטת IMSI ו-PICSI - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

כלים לאבחון תאי הזרע לפני תרומת ביצית בשיטת IMSI ו-PICSI

כלים לאבחון תאי הזרע לפני תרומת ביצית בשיטת IMSI ו-PICSI

IMSIמיון מורפולוגי של תאי זרע לפני הזרקתם לביצית בטיפול בהפריה חוץ גופית

תאי זרע ממוינים על בסיס הערכה של מורפולוגית זרע בודד. המיון נערך תחת מיקרוסקופ מיוחד בהגדלה קרובה. תאי הזרע הטובים ביותר מבחינה מורפולוגית משמשים לאחר מכן לצורך הפריה במיקרומניפולציה.

IMSI מציין הזרקת תאי זרע שעברו מיון מורפולוגי לתוך הציטופלזמה של הביצית, ומהווה שינוי של הליך ה-ICSI הסטנדרטי. ישנה הנחה לפיה הוא עשוי לשפר את שיעורי ההתעברות בקרב מטופלות מסוימות. ההבדל העיקרי בין IMSI  ל-ICSI  הוא שנעשה שימוש בהגדלה גבוהה יותר על מנת להעריך את המורפולוגיה של תאי הזרע. ברזולוציה גבוהה יותר האמבריולוג יכול לזהות ליקויים קטנטנים בראש תאי הזרע שלא ניתן היה להבחין בהם בעת השימוש ב-ICSI  הסטנדרטי. מיון תאי זרע אלה עשוי לשפר את התוצאות עבור זוגות אשר נכשלו בעבר בהזרעת עוברים, אחוז נמוך ביותר של תאי זרע בעלי מבנה תקין (צורת תאי זרה בלתי תקינה) או רמות גבוהות של שבירות DNA בתאי זרע.

ההליך הוא מורכב ומצריך זמן רב מאוד. בנוסף לכך, עד שיוכח מבחינה קלינית כי IMSI משפר את תוצאותיהן של מטופלות (הנתונים המוקדמים מבטיחים), ושמגבלות הזמן הנוספות אינן טומנות בחובן השפעה שלילית, ישנם קריטריונים נוקשים עבור אלה שלהם אנו יכולים להציע טכניקה זאת.

IMSI הינו כלי למיון אשר נועד לסייע לאמבריולוגים למיין את תאי הזרע המובחרים ביותר לצורך ICSI. במידה שספירת תאי הזרע או הניעות כבר מגבילים את מספר תאי הזרע הזמינים ל-ICSI, IMSI לא יהיה טכניקה מתאימה לך.

הליך IMSI

מה היא הזרקה של תאי זרע שעברו מיון מורפולוגי (IMSI)?

הזרקת תאי זרע שעברו מיון מורפולוגי (IMSI) הינה טכניקה המשמשת בטיפול בהפריה חוץ גופית על מנת לבחון ולמיין תאי זרע באמצעות מיקרוסקופ דיגיטאלי לצורך מיקרו הזרקה לתוך הביצית.

בעזרת טכניקות IMSI, המדענים שלנו נהנים מיכולת רבה יותר להעריך את מבנה תא הזרע ולהדיר את תאי הזרע הנחשדים בהיותם בלתי תקינים מלהיות מוזרקים אל תוך הביציות הזמינות.

מדוע לבצע IMSI?

עבור גברים בעלי מספר גבוה של תאי זרע בלתי תקינים והיסטוריה של תוצאות שליליות בטיפולים בהפריה חוץ גופית באמצעות הזרקת תאי זרע לציטופלזמה של הביצית (ICSI), כלי מיון משודרג עשוי לשפר את הסבירות להפריה ולהתפתחותו של עובר תקין.

על ידי שימוש בצילום דיגיטלי ברזולוציה גבוהה של תא זרע המדענים שלנו בוחנים תא זרע בודד בהגדלה בשיעור של פי 6,000 על מנת לזהות את תאי הזרע שאינם תקינים ולהדיר אותם משימוש לצורך הפרית הביצית. תאי הזרע המזוהים כתקינים מבחינה מבנית משמשים לאחר מכן בהליך ההפריה הנעשה בשיטת ICSI.

לשם השוואה, בשיטות המסורתיות למיון תאי זרע המדענים שלנו ביצעו הערכה של תאי זרע לצורך איתור ליקויים כלשהם הנראים לעין ומיון תאי הזרע הנראים כתקינים ביותר לצורך מיקרו הזרקה לתוך הביצית בהגדלה בשיעור של פי 400.

מומחה טיפולי הפוריות בהפריה חוץ גופית שלך עשוי להמליץ עלIMSI  במידה ש:

ספירת הזרע שלך נמוכה מאוד, וכן ישנו יחס גבוה של תאי זרע בעלי צורה בלתי תקינה, או ישנן ראיות לתוצאות דלות בטיפולי ICSI קודמים.

מי מתאים?

קליניקת הפוריות Lister השקיעה במערכת IMSI והם מסוגלים כיום לספק IMSI למטופלת אחת ביום, בשל אופיו של הליך זה המצריך זמן רב. על מנת להיות מתאים ל-IMSI, עליך לשוחח עליו עם הקלינאי שלך. הרופא יחליט אם את עומדת באחד מהקריטריונים להלן של ה-IMSI: שני מחזורי ICSI כושלים (מחזורים כושלים הינם אי התעברות או הפלה במהלך השליש הראשון להריון؛ שלושה מחזורי IVFכושלים؛ למעלה מ-90% של צורות בלתי תקינות בתאי זרע (LFC SA שאינו TDLSSR – רק אם יש למטופל ניעות זרע מספיק לצורך מיון. שימי לב כי במקרה שאת עומדת באחד מקריטריונים אלה, את עשויה להיפלט במידה שישנה כמות בלתי מספקת של תאי זרע נעים בדגימה ביום איסוף הביציות. במידה שהדבר מתרחש ביום איסוף הביציות, רופא או אמבריולוג ישוחחו איתך בנוגע להשלכות.

מה עוד עליי לדעת?

ישנו הליך חדש ועל אף שהדיווחים הראשונים הם מבטיחים, הם טרם אומתו באופן חד משמעי. הסיכונים הכרוכים בהליך דומים לאלה הכרוכים ב-ICSI (ראי דף המידע בנוגע ל-ICSI) אולם עלולים לכלול גם השפעות מזיקות נוספות הנובעות מעיכוב בהזרקת ביציות בשל משך הזמן הנוסף הנצרך לשם מציאת תאי זרע המתאימים להזרקה. יש לשוחח על כך עם הרופא שלך, בפרט לפי המעבר מטיפול IVF  (בהפריה חוץ גופית) ל-IMSI.

PICSI, מבחן מקדים של תאי זרע לצורך ICSI

ב-ICSI סטנדרטי, תאי זרע בעלי מראה תקין ממוינים באופן שרירותי לצורך הזרקה לתוך הביצית. על אף ש-ICSI יכול לשפר את שיעור ההפריה במקרים של ספירת זרע או ניעות נמוכות באופן חריג, אין בה להבטיח שתאי הזרע הנבחרים יהיו כשירים מבחינה תפקודית או יישאו DNA תקין. תאי זרע עשויים להיראות תקינים לחלוטין אולם עשויים להיכשל בהפריה או לסבול משבירות בכרומוזומים שלהם מה שעלול להביא להיווצרות עובר בלתי תקין.

בתנאים נורמליים, על תא הזרע להיקשר ראשית לפרוטאין המכונה היאלורונן הממוקם על גבי הביצית לפני שיוכל להפרות את הביצית. מחקרים הראו שתאי זרע הנקשרים להיאלורונן נוטים להיות תאי זרע בוגרים והם בעלי סבירות גבוהה יותר להכילDNA  בלתי פגום.

PICSI  הינו מבחן היכול לסייע במיון תאי הזרע הטובים ביותר ל-ICSI על ידי חיקוי תהליך המיון הטבעי המתרחש בהפריה טבעית. ב-PICSI, תאי זרע מוספים לצלחת פטרי המכילה עיגול קטן המצופה בהיאלורונן. לאחר תקופת דגירה, תאי הזרע המשוחררים נשטפים וחופשים את תאי הזרע הנקשרים למשטח ההיאלורונן. תאי זרע קשורים אלה משמשים לאחר מכן לצורך ה-ICSI שכן הם בעלי סבירות גבוהה יותר להיות בוגרים, מתפקדים ומכילים DNA בעל מבנה שלם ותקין.

ב- IVFMD, אנו מיישמים את טכנולוגית PICSI על מנת למיין את תאי הזרע האופטימליים עבור ICSIבמקרים של מורפולוגית תאי זרע בלתי תקינה באופן חריף ושבירות DNA גבוהה כפי שעולה מבדיקתHalosperm.

 עלות טיפול IMSI

אם תרצו ללמוד עוד על IVF באמצעות  IMSIצרו עמנו קשר.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה