כל מה שרצית לדעת על בדיקות זרע - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

כל מה שרצית לדעת על בדיקות זרע

IMSI מיון תאי זרע בהגדלה

בדיקת זרע היא הבדיקה הנפוצה ביותר לאיתור בעיות פוריות אצל גברים, והיא משמשת חלק בלתי נפרד מהאבחון המקיף של בעיית חוסר הפוריות. בדיקת זרע מספקת הערכה מדויקת לגבי הפקת הזרע והבשלתו, ולגבי תפקודו עם נוזל הזרע. מומחה הפוריות מדווח את התוצאות לפי הקריטריונים הבאים ומשתמש בערכים מטעם ארגון הבריאות העולמי.

ספירת זרע

בדיקה המכונה גם ריכוז תאי זרע. ספירת הזרע מודדת כמה מיליון זרעונים יש לגבר במיליליטר נוזל זרע. ספירת זרע ממוצעת צריכה להיות מעל 60 מיליון למיליליטר. גברים עם ספירה נמוכה מ -20 מיליון למיליליטר נחשבים עקרים.

תנועתיות זרע

תנועתיות או ניידות זרע, היא בדיקה הבוחנת את יכולות התנועה של הזרע. באופן אידיאלי, הטווח האידיאלי הוא תנועתיות של לפחות 50% או יותר, כלומר, לפחות 50% מהזרעים צריכים להיות פעילים.

צורות תאי הזרע

צורתו של תא זרע חשובה כשמדובר בפוריות. בדיקת הצורה והמבנה של הזרע מתבצעת כאשר תאי הזרע נבחנים תחת מיקרוסקופ על מנת לבחון קריטריונים מסוימים. זרע תקין יכיל לפחות 30% מהקריטריונים הללו.

נפח שפיכה

בדיקת נפח פליטת הזרע. טווח השפיכה הנורמאלי הוא 2 מיל’. עם זאת, ישנו מגוון רחב של גורמים אשר עלול להשפיע על נפח השפיכה בבדיקת זרע. במידה וכמות הזרע לא נאספת במלואה במיכל שמקבל הגבר לפני הבדיקה, או שהוא חווה “חרדת ביצוע”, כמות הזרע שנאספת עלולה להיות פחותה ממה שאותו גבר מייצר בפועל.

נוזל הזרע

הערכה של מספר גורמים הקשורים לנוזל הזרע, כולל צבע הנוזל, רמת צמיגות, הזמן שלוקח לזרע להפוך לנוזל לאחר השפיכה. כל ההיבטים הללו יכולים להשפיע באופן שלילי על איכות הזרע.

כושר תנועתיות כולל

הערכה סופית  המחשבת את המספר הכולל של הזרעים הנעים בשפיכה. פענוח הבדיקה מתבצע על ידי מומחה פוריות אשר מכפיל את נפח המדגם של הגבר בתוצאת ספירת הזרע באחוז שיעור הזרעים הנעים. המדד הרצוי הינו שפיכה עם למעלה מ-40 מיליון זרעים נעים.

בדיקה משלימה

בדיקת זרע אינה הבדיקה היחידה שמומחה הפוריות יציע לך לבצע. ישנן בדיקות נוספות אשר מיועדות לבדוק את הגורמים הבאים:

נוגדני אנטי-זרע

מקרים מסוימים של אי פיריון אצל גברים נובעים מנוגדני זרע. מדובר במצב בו הגוף מייצר תגובה חיסונית שתוקפת ודוחה את הזרע ופוגמת בפוריות במספר דרכים. הנוגדנים עלולים למנוע מהזרע לחדור לריר צוואר הרחם של האישה ולהפריע לתהליך האיחוד עם הביצית, ו/או לעכב את יכולת הזרעים לחדור לביצית. גברים מסוימים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח נוגדני זרע מאשר אחרים.

בדיקת זרע קרוגר

אם צורת הזרע נמצאה לא תקינה, נערכת בדיקת קרוגר. בדיקה זו מאפשרת למומחי הפריון לבחון לעומק את מבנה הזרע. הקריטריונים לעבור את הבדיקה בתוצאה טובה קפדניים. ההערכה כוללת את בדיקת ראש הזרע, חלקו האמצעי והזנב. הבדיקה יעילה ומספקת לרופא המומחה תמונה מדויקת יותר לגבי בחירת השיטה המתאימה ביותר לטיפול.

תאי דם לבנים

אם בדיקת זרע מכילה כמות גבוהה מהרגיל של תאי דם לבנים, הדבר עלול להצביע על היסטוריה של זיהום או דלקת. טבעי למצוא תאי דם לבנים בזרע, אולם כמות גבוהה יותר ממיליון תאים לבנים במילילטר זרע נחשבת כבעייתית. במידה ונמצאה דגימת תאי דם לבנים ברמה גבוהה יש לערוך בדיקות נוספות.

בדיקת תנועה קדימה

הבדיקה מעריכה את יכולת התנועה שהזרע מסוגל לבצע קדימה. זרע נע לא תמיד ינוע קדימה בהכרח, כך שחשוב לקבל תמונה ברורה כדי לבחון עד כמה הזרע פעיל. מומחה הפוריות משקלל את אחוזי התנועה יחד עם המרחק אליו שוחה הזרע ומקבל אבחון מדויק יותר לגבי רמת הביצוע של הזרע שלך.

בדיקות מיוחדות

במידת הצורך, מומחה הפוריות שלך ידרוש לבצע את כל/חלק מהבדיקות המיוחדות הבאות.

חיוניות

רופא פוריות יכול לזהות אילו זרעים חיים ובועטים על ידי שימוש בטכניקת צביעה. סביר להניח שגברים עם תוצאת תנועתיות של פחות מ-30% ידרשו לבצע את את הבדיקה הזאת.

בדיקת שתן בשפיכה (PEU)

הבדיקה בוחנת האם פליטת הזרע שלך חוזרת חזרה לתוך שלפוחית השתן, מצב אשר מכונה שפיכה נסוגה. כדי לבצע את הבדיקה, עליך למסור דגימת זרע ומיד לאחר מכן דגימת שתן כדי לבחון את הימצאותם של זרעים בשתן שלך.

פרוקטוז

גברים עם ספירת זרע נמוכה או כאלו הסובלים מאזוספרמיה (עקרות זכרית) יצטרכו לבצע בדיקה זו כדי לבחון האם  הזרע חסום או שאין כל פעילות לייצור זרע. הבדיקה נועדה להבחין בין שתי הבעיות.

בדיקת היפוך מבחנה

במקרים מסוימים, ספירת הזרע של הגבר נמוכה מאוד עד שלא ניתן להבחין בזרעים כלל בבדיקה הראשונה. עם זאת, ניתן להבחין בזרע בשפיכה. בדיקה זו מסייעת לקבוע האם יש/אין זרע על ידי ההיפוך דגימת השפיכה, פעולה המאפשרת לראות האם נאסף זרע בתחתית המבחנה. במידה והבדיקה הראתה סימן לזרע, ניתן להשתמש בשיטות מסוימות כדי להשיג היריון, כמו הזרקת זרע או הפריה חוץ גופית.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה