לאחר החזרת עוברים: מה כדאי לדעת - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
26.03.2017

לאחר החזרת עוברים: מה כדאי לדעת

לאחר החזרת עוברים: מה כדאי לדעת

• התקופה שלאחר החזרת העוברים לרוב מלאה בחרדות. השאלות והדאגות נמשכות במהלך כל השבועיים של ההמתנה. האם אני צריכה לשכב ולנוח ביומיים הראשונים? האם העוברים יכולים ליפול החוצה? מה מומלץ לאכול? מה לא כדאי לי לאכול? עד כמה פעילה אני יכלה להיות בשבועיים הראשונים?

בואי נתקדם לאט לאט, בכדי שתוכלי לראות ולהבין מה קורה במהלך התקופה שלאחר החזרת העוברים.

מיד לאחר ההעברה: 60 הדקות הראשונות

מיד לאחר השלמת תהליך החזרת העובר, מיטתך תועבר מחדר הטיפולים לחדר פרטי, בעוד שתישארי במצב שכיבה. ברוב הקליניקות יבקשו ממשך להמשיך לשכב במשך 30 או 60 דקות.
כמעט כל העברת עוברים מתבצעת תחת אולטרסאונד. בעוד שהאנדוקרינולוג המתמחה בתחום הרבייה מחדיר את הקתטר וממקם אותו בתוך הרחם שלך, חבר אחר בצוות הרפואי עוקב אחר ביצוע ההחזרה באמצעות אולטרסאונד טרנס-בטני, מה שמאפשר לאנדוקרינולוג לזהות את המקום האופטימאלי בכדי לשחרר את העובר(ים).
האולטרסאונד פועל בצורה המיטבית כאשר גלי הקול עוברים דרך נוזל (לעומת אוויר או רקמות), כך שסביר להניח שהשלפוחית שלך תהיה מלאה לפני תחילת ההעברה. לאחר המתנה לתחילת הטיפול (יצא לך להכיר רופא שמגיע בזמן?) ומספר דקות נוספות של בדיקת הבטן עם ידיים קרות, ולאחר מכן בדיקת אולטרסאונד עם הג’ל הקר בזמן ביצוע ההעברה, את תרגישי שאת עומדת להתפוצץ.
הרבה מטופלות ממזכירות את הצורך לרוקן את השלפוחית מיד לאחר החזרת העוברים כאחת החוויות הלא נעימות של התהליך. החדשות הטובות הן שאת לא צריכה להקריב את הנוחות שלך בכדי להגביר את סיכויי ההצלחה. הרופאים שלך לא ירצו שתרגישי אי-נוחות וידאגו שהצוות יספק לך פתרון (כגון סיר לילה). אל תוותרי על האפשרות לרוקן את השלפוחית כדי להקל על עצמך, ואין סיבה להיות נבוכה אם תבקשי סיר לילה, במיוחד אם תיקחי בחשבון שכבר “הורדת בגדים” לביצוע הטיפול. אם את מרגישה שאת חייבת – אל תתאפקי. האחות המטפלת תשמח לעזור והשלפוחית תודה לך על ההקלה.

לאחר ביצוע ההעברה: הוראות ליומיים הראשונים

לקראת השחרור מהמרפאה תקבלי הוראות כיצד לפעול לאחר ההעברה. הרופאים נותנים הוראות בהתאם להיסטוריה הרפואית של המטופלת ולהעדפות שלהם. האנדוקרינולוגים בתחום הרבייה ממליצים:

להימנע מלהרים דברים כבדים במהלך 48 שעות הראשונות.

 • להימנע מישיבה באמבטיה ושחיה במהלך 48 שעות הראשונות.
 • אין לשטוף ואין להשתמש בטמפונים או בבידה
 • אין לשתות אלכוהול, לעשן או להשתמש בסמים קלים
 • יש להימנע מלקיים יחסי מין ומאורגזמות (עד שבדיקת האולטרסאונד תראה את הדופק של העובר, או להיפך – אם בדיקת ההיריון תראה תוצאה שלילית).
  בעדר הוראות אחרות, ביכולתך:
 • לחזור לעבודה מיד (בהנחה שלא מדובר בהרמת דברים כבדים, מאמץ פיזי או טבילה במים).
 • לעסוק בפעילות קלה (מטלות בית, נהיגה, קניות).
 • לנסוע לטיול.
  מותרים יחסי מין להנאת בן זוגך בלבד – לך אסור להגיע לאורגזמה (עד שבדיקת האולטרסאונד תראה את הדופק של העובר, או
 • להיפך – אם בדיקת ההיריון תראה תוצאה שלילית)!

האם העוברים יכולים ליפול החוצה אם אלך ואסתובב?

למרבה המזל, הם לא. בימים הראשונים את בטח תרגישי צורך ללכת על קצות האצבעות ואם זה גורם לך להרגיש טוב יותר – זה בסדר. אך אין צורך הכך. זכרי שבהריון ספונטני, הביצית משוחררת מהחצוצרות והזרע עובר את כל המסלול למעלה עד הנרתיק, דרך צוואר הרחם, לארח מכן דרך הרחם אל החצוצרות. ההפריה בדרך כלל מתרחשת בתוך החצוצרה – המקום בו הביצית והזרע נפגשים. העובר הקטנטן עובר דרך החצוצרה אל תוך הרחם, שבו, בנסיבות המתאימות, הוא יוכל להתחבר לדופן הרחם.
אם הביציות או העוברים היו יכולים “ליפול החוצה”, רוב הנשים בכלל לא היו נכנסות להריון. הרחם מוגדר כמרחב פוטנציאלי, כלומר הוא סגור לחלוטין, שומר על העובר מכל נגיעה מבחוץ ויכול להתרחב בהתאם בכדי לספק מספיק מקום לעובר במהלך התפתחותו. ניתן לדמות את הרחם לבלון מרוקן העשוי מספוג. במצב “מנוחה”, הבלון יהיה קטן, הדפנות הספוגיות יהיו במגע ולא יהיה אוויר בפנים. כשמתחילים לנפח את הבלון, הוא מתרחב בכדי להכיל את האוויר שמזרימים לתוכו.

האם הופעת כתמים משמעה שזה נגמר?

לא. הכל בסדר, תנשמי עמוק. הגוף שלך עבר הרבה במהלך טיפולי הפוריות. הורמונים, זריקות, לחץ, שאיבת ביציות (אם עברת סדרת טיפולים בפעם הראשונה) – יש לקחת את כל אלה בחשבון. במהלך החזרת העוברים, הרופא שלך בטח השתמש בספקולום כדי לראות היטב את צוואר הרחם, לאחר מכן הקתטר היה צריך לעבור דרך צוואר הרחם והיה יכול לגרום לגירוי קל של הרירית. בנוסף, את בוודאי לוקחת תוספי הורמונים, כולל פרוגסטרון וזה יכול לגרום לכתמים. כל הדברים האלה יכולים לגרום להכתמה קלה ולאו דווקא באופן מיידי.
כמו כן, להכתמה יכולה להיות גם סיבה חיובית – משהו שנקרא implantation spotting. זה מתרחש כאשר העובר מתחפר אל תוך רירית הרחם בכדי שיוכל לגדול. ההכתמה במקרה זה היא בצבע ורוד בהיר או חום בהיר.
יש נשים האומרות שבנוסף להכתמה, הן מרגישות התכווצויות קלות בערך באותו הזמן בו מתחילה ההכתמה. בדרך כלל התחושה הזאת לא נמשכת זמן רב, מכיוון שהעובר בשלב זה הוא מאוד רטן וגורם להפרעה קלה בלבד ברירית הרחם.
ההכתמה לאחר החזרת העובר לא מתרחשת אצל כל המטופלות ומסיבה זו, אלה שזה כן קורה להן מתחילות לחשוב שמשהו לא בסדר. האם ההתכווצויות זה סימן שהמחזור שלי מתחיל או שזה קשור לעובר? האם ההכתמה היא בגלל העובר או שהמחזור שלי התחיל? אין לי התכווצויות או הכתמה – יכול להיות שהעובר לא נקלט? וכן הלאה וכן הלאה, עד שאת מוצאת את עצמך בתוך שבועיים של טירוף, חרדות ועצבים.

שבועיים של המתנה לאחר החזרת העוברים

• מה היא תקופת ההמתנה של שבועיים?
תקופת ההמתנה של שבועיים זה הזמן שעובר בין החזרת העובר לבין תחילת המחזור או לבין בדיקת הריון חיובית. החלק הראשון של מחזור הטיפולים עמוס בבדיקות אולטרסאונד, זריקות וביקורים במעבדה לביצוע בדיקות דם שונות. בכל מקרה, לא ניתן להימנע מתקופת המתנה של שבועיים, אשר הרבה פעמים מלווה בדאגות.
למרות שכל מטופלת עוברת תקופת המתנה של שבועיים, אצל כל אחת היא יכולה להתחיל בזמנים שונים, תלוי אם את מקווה להיכנס להריון באופן טבעי או בעזרת הפריה חוץ גופית. בטבלה הבאה בוחנים את תקופת ההמתנה של שבועיים עבור מחזור פוריות ממוצע ולאחר מכן, מראים את ההבדל בתקופות ההמתנה השונות בין המחזורים, אינדוקציית ביוץ (OI), הפריה חוץ גופית IVF)) והעברת עוברים מוקפאים (FET).
מחזור ממוצע במחזור ממוצע של אישה פורייה, הביוץ מתרחש בדרך כלל שבועיים לאחר תחילת המחזור האחרון. כלומר, אם זוג פורה קיים יחסי מין בזמן הביוץ (בדרך כלל מספר ימים לפני ומספר ימים לאחר הביוץ), תקופת ההמתנה של שבועיים תתחיל ביום ה-14 של המחזור.
המחזור הנבחן במחזור טבעי (תוך מעקב אחר טמפרטורה בזאלית ועליה ברמות המחלמן (LH)), תקופת ההמתנה של שבועיים מתחילה ביום שלאחר שטמפרטורת הגוף מתחילה לעלות או כאשר מכשיר המעקב אחר פוריות מראה תוצאה חיובית.
OI (אינדוקציית ביוץ) במחזור אינדוקציית ביוץ (שבו משתמשים בתרופות כדי “לעודד” ביוץ), תקופת ההמתנה של שבועיים מתחילה 36 שעות לאחר הזריקה.
IVF ( הפריה חוץ גופית), עובר בן 3 ימים בהעברת עובר בן 3 ימים, תקופת ההמתנה של שבועיים מתחילה ביום ההעברה.
IVF ( הפריה חוץ גופית), עובר בן 5 ימים בדומה למקרה של העברת העובר בן 3 ימים, תקופת ההמתנה מתחילה ביום ההעברה. בשל העובדה שעובר בן 5 ימים בוגר יותר ביומיים לעומת עובר בן 3 ימים, תקופת ההמתנה תהיה קצרה יותר, כלומר רוב הסיכויים שתקבלי תוצאות חיוביות ימיים לפני סוף התקופה.
FET IVF (הפריה חוץ גופית תוך החזרת עוברים מוקפאים) עבור עוברים מוקפאים, תקופת ההמתנה של שבועיים מחושבת בדומה לעוברים טריים. עובר מוקפא עלול להישתל בתוך הרחם מעט מאוחר יותר מאשר עובר טרי, אך יחד עם זאת, הבדל זה אינו מספיק בכדי לשנות את אורכה של תקופת ההמתנה של שבועיים ואת תוצאות בדיקת הריון hCG הכמותית.

עכשיו, כשאת כבר יודעת הכל על תקפת ההמתנה של שבועיים, הגיע הזמן להתמקד רק במה שקורה במהלך התקופה הזאת.

שבועיים של המתנה לאחר החזרת העוברים: סימפטומים להריון מוקדם

• הסימפטומים להריון במהלך תקופת ההמתנה של שבועיים
תקופה זו היא מאוד קשה עבור רבות מאתנו. בשלב זה, אין ביכולתנו לעשות משהו נוסף לשיפור סיכויי ההצלחה שלנו. וכך, אנחנו מחכות ודואגות, מתפללות ובוכות, קוראות כל מה שאפשר בנושא ונהיות אובססיביות לגבי כל דבר שאנו חשים בגופנו.
פיענוח הסימפטומים המוקדמים להריון הוא כמעט בלתי אפשרי, מכיוון שהרבה מהסימפטומים המצביעים על הריון בשלב זה יכולים גם להצביע כל תחילת המחזור, במיוחד משום שהרבה מהמטופלות לוקחות פרוגסטרון (וזה מטריף!).
בין הסימפטומים הראשונים להריון:
שינויים בשדיים, כולל נפיחות, כאבים ורגישות הם סימפטומים נפוצים בשלב המוקדם של הריון.
חלק מהנשים מספרות שהשדיים בתקופה זו הרגישו נפוחות, בעוד שאחרות הרגישו אי-נוחות כללית (“משהו בחזייה שלי פשוט מרגיש שונה”). לפעמים המטופלות מספרות שהן מבחינות בוורידים כחולים, אך לרוב זה קורה בשלב היותר מאוחר של ההיריון.

כאבי ראש הם סימפטום נוסף להריון מוקדם. הרופאים מייחסים כאבי ראש בשלבי המוקדמים של ההיריון לעליה חדה ברמת ההורמונים, בעוד שעוף האישה מתכונן להגן ולהזין את העובר.

עייפות, החל מעייפות קלה ועד להרגשה שאת מותשת לחלוטין, יכולה להיות סימפטום להריון מוקדם. הגוף שלך מחליף הילוכים לקראת השינויים שתעברי בתשעת החודשים הבאים. שינויים פיזיולוגיים אלה יכולים לגרום לתחושת עייפות.

בחילה או קלקול קיבה יכולים להופיע במהלך תקופת ההמתנה של שבועיים, למרות שסימפטומים אלה בדרך כלל מופיעים לאחר השבוע השלישי להריון.
השתנה תכופה וצימאון מופרז לרוב מופיעים אצל נשים הרות במהלך תקופת ההמתנה של שבועיים. במהלך ההיריון, קצב חילוף החומרים שלך משתנה וזה גורם לך לאבד יותר נוזלים. בנוסף לכך, הגוף שלך מתכונן להגדיל את נפח הדם שלך ביותר מ-50% לקראת סוף תקופת ההיריון ומים הם מרכיב נחוץ בתהליך זה.
עודף רוק צוין כסימפטום נוסף על ידי נשים הרות בתקופת ההמתנה של שבועיים. הגורמים לכך יכולים להיות השינויים ההורמונאליים שהגוף עובר וכן גורמים נוספים, כגון בחילה.
טמפרטורה בזאלית של הגוף גבוהה מהרגיל במשך תקפה ממושכת היא סימן להריון. נשים הממשיכות לעקוב אחר הטמפרטורה הבזאלית של הגוף עשויות להבחין בתופעה זו. עם זאת, יותר מהר יהיה לעשות בדיקת הריון ביתית מאש לחכות 18 ימים לאחר הביוץ בכדי לראות אם הטמפרטורה הבזאלית עדיין גבוהה.
דימום מופיע בחלק מהמקרים במהלך תקופת ההמתנה של שבועיים. הכתמה קלה יכולה להתרחש כאש העובר מתחפר אל תוך רירית הרחם וממשיך לגדול.
התכווצויות, הרגשת חוסר נוחות ברחם ותחושות אחרות באזור הבטן התחתונה יכולות להצביע על הריון מוקדם. כשהעובר מתחפר לרירית הרחם, זה יכול לגרום להתכווצויות קלות (ולהכתמה, כפי שהוזכר לעיל).
אינטואיציה, כגון “אני מרגישה שאני בהריון”, יכולה להוות סימפטום להריון מוקדם במהלך תקופת ההמתנה של שבועיים. נשים רבות סובלות מחרדות ולחוצות מדי, מה שמפריע להן להקשיב לאינטואיציה שלהן. עם זאת, יש נשים שפשוט יודעות שהן בהריון (וזה מטריף נשים אחרות).
כיצד לפרש סימפטומים להריון מוקדם
בכדי לפענח את משמעות הסימפטומים שלך, יש צורך להבין במה שונים סימפטומים אלה מהסימפטומים הרגילים שהתגלו לפני תחילת תקופת ההמתנה. רשימה זו של סימפטומים להיריון מוקדם תעזור במקרה שאת יכולה להשוות אותם לתקופה שלפני (או לתקופה של מספר חודשים בהם עברת טיפולי פוריות, אך לא קיבלת תוצאות חיוביות של בדיקת ההיריון).
האם יכול להיות מצב שבו תהיה רגישות בשדיים, כאבי ראש, עייפות, בחילה, הכתמה, התכווצויות והאינטואיציה תגיד לך ש”את בהריון” ואת אכן תהי בהיריון? כן. האם יכול להיות מצב שבו תהיה רגישות בשדיים, כאבי ראש, עייפות, בחילה, הכתמה, התכווצויות והאינטואיציה תגיד לך ש”את בהריון” ואת לא תהי בהיריון? לצערנו, גם במקרה זה התשובה היא כן.
השאלה האמיתית היא: אילו מהסימפטומים האלה מופיעים אצלך בדרך כלל לקראת המחזור ואילו מהם לעולם לא הופיעו? היעדר סימפטומים שמופיעים אצלך בדרך כלל לפני המחזור יכול להצביע על הריון בתקופת ההמתנה של שבועיים, בדיוק כמו שהופעת סימפטומים שבדרך כלל לא מופיעים אצלך לפני המחזור יכולה להיות רמז לכך שאת בהריון.

מה הלאה?

המתנה ארוכה. תצטרכי לחכות המון זמן. ואז, בסוף תקופת ההמתנה של שבועיים, אם לא קבילת מחזור – יש לעשות את בדיקת ההיריון.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה