לחץ ורמת הפוריות שלך - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

לחץ ורמת הפוריות שלך

לחץ ורמת הפוריות שלך

האם לחץ יכול להשפיע על רמת הפוריות שלך?

תאמינו או לא, הגוף שלנו מצויד במנגנון אשר יכול למנוע התעברות בתקופות של מצבי לחץ ומתח קיצוניים. אדרנלין, ההורמון המשתחרר על ידי הגוף בזמנים של לחץ ומתח, שולח אותות לגוף שלנו ומסמן כי התנאים אינם אידיאליים להתעברות. האדרנלין מונע מגופנו את השימוש בהורמון החיוני לפוריות – פרוגסטרון, וכמו כן, גורם לבלוטת יותרת המוח להפריש רמות גבוהות של ההורמון פרולקטין היוצר בעיות פוריות.

כיצד לחץ משפיע על רמת הפוריות?

מחקר מהעת האחרונה מגלה לנו שלחץ מגביר את רמות ההורמונים הנקשרים עם לחץ כמו קורטיזול, המעכב את פעילות הורמוני המין העיקריים המכונים GnRH (הורמון משחרר גונדוטרופינים), וכתוצאה מכך מדכא את תהליך הביוץ, את הפעילות המינית ואת ספירת הזרע.
הורמוני המין GnRH אחראים על שחרור של הורמונים בשם מחלמן והם מגרים את זקיקי ההורמונים על ידי בלוטת יותרת המוח הגורמת לדיכוי פעילות הטסטוסטרון, האסטרוגן וההתנהגות מינית.
לחץ כרוני עלול לגרום לחוסר חשק מיני ולירידה ברמת הפריון באופן כללי. מאחר והתופעה הפכה לנושא כה נפוץ העניקו לה את השם הפרעת פוריות עקב לחץ.
חשוב לקחת בחשבון את העובדות החשובות הללו במידה ואתם מנסים להרות ללא תוצאות. המחקר מראה כי הרפיה והקלה מלחץ ומתח צריכות להיות חלק מתכנית ההתעברות של כל זוג, גם אם הם נאלצים לעבור הפריה חוץ גופית.
הניסיון להיכנס להריון בתקופות טעונות לחצים מעמיד את העובר בסיכון. הגוף אשר מודע לסיכון יוצר סביבה שאינה ידידותית ומסבירת פנים להתעברות. באופן כללי, אדם לחוץ הוא אדם לא בריא. נשים המנהלות חיים עם תחושות של לחץ בדרך כלל עייפות יתר על המידה, מלאות במתח ועצבים ואינן מסוגלות להתנהל באורח חיים בריא, לאכול כמו שצריך או גרוע מכך.

הפחתת תחושת לחץ לעליה ברמת הפוריות

אם את מתקשה להתעבר, לחץ עלול להיות הגורם לכך. אם ביצעת בדיקות פוריות שהראו כי אין סיבות רפואיות לאי הפריון שלך, זה הזמן לבחון את מידת הלחץ הקיימת בסגנון החיים שלך. כמובן שיש סיכוי שלא תצטרכי לבחון את סגנון החיים מאחר ואת יודעת שאת לחוצה. במקרה כזה, כדאי שתתחילי במאבק להשמדת הלחץ מחייך כדי לסייע לתהליך הפוריות שלך.

איך להפחית את השפעת הלחץ על רמת הפוריות שלך?

1. צמצום הלחץ בחייך. קל לומר, קשה ליישם. עם זאת, להפחתת הלחץ בחייך חשיבות רבה עבור מגוון היבטים. הפחתת הלחץ לא תסייע רק לעליה ברמת הפוריות ולבריאות שלך, אלא גם לאיכות החיים שלך. אם העבודה שלך מאופיינת בלחץ גבוה, אולי כדדי שתשקלי מעבר לתעסוקה או לתפקיד אחר. אם אין אפשרות כזאת, הטיפים הבאים יכולים לעזור לך להתמודד עם הלחץ בדרכים שונות.

2. לשנות את הגישה לתגובה למצבי לחץ. כשמתמודדים עם מצב לחץ מתמשך, יש רק דבר אחד שניתן לשלוט עליו… התגובה. שימי לב לאופן בו את מגיבה לאנשים הלחוצים בעבודה או למצבי הלחץ. האם את מוטרדת ממחשבות המתרוצצות בראשך כל הלילה? האם אתם מריצה תסריטים מפחידים לגבי מה שעלול להתרחש בעתיד? לשליטה על האופן בו את מגיבה השפעה עצומה על מה שמתרחש בגוף שלך בזמן שאת נמצאת במצב של לחץ. כדי לשלוט בתגובה במצבי לחץ יש לבחון את ההתנהגות בזמן אמת ולתרגל את ההתמודדות.

3. ליצור תרגול או הרגל קבוע שעוזר לך להפחית את הלחץ. הנה מספר הצעות לתרגולים או הרגלים קבועים שיעזרו לך להפחית את השפעות הלחץ על בריאותך.

  • וודאי שגופך מקבל מספיק שעות שינה
  • סגלי לעצמך מידה נכונה של אימון בריא מדי יום
  • מדיטציה
  • התחילי להתאמן ביוגה
  • חפשי ייעוץ מתאים לבעיה
  • טלי תוספי תזונה טבעיים מצמחים מרגיעים
  • בצעי פעילות גופנית
  • קראי ספר בפארק
  • פנקי את עצמך באמבטיה חמה
  • פשוט… שחררי

מדיטציה לפוריות: לחשוב על שמיים כחולים

4. צמחים המסייעים להתמודדות עם לחץ. לחץ כרוני עלול לגרום לחוסר איזון הורמונלי, להפחתה בספירת הזרע וכמות הביציות וכמו כן, ליצור חוסר חשק מיני. לצמחי מרפא חשיבות ניכרת מאחר והם מסייעים ביצירת תגובה בריאה ללחץ, מזינים את מערכת העצבים ותומכים בפעילות בלוטת האנדקורין.

שורש אשווגנדה (ג’ינסנג הודי, דובדבן החורף)
לצמח סגולות להתמודדות עם מצבי לחץ ומתח והוא פועל במטרה להסדיר מחדש את פעילות בלוטת התריס ותפקוד בלוטת יותרת הכליה. הוא תומך בתפקוד המערכת האנדוקרינית הכללית ותורם לשיפור התגובה במצבי לחץ ולאיזון ההורמונלי.

פרופוליס / פולן דבורים
לאבקת פולן הדבורים השפעות מצוינות לחיזוק מערכת החיסון והגברת רמת הפוריות. תערובת פרופוליס הדבורים הוכחה כיעילה למערכת חיסונית בריאה, להתמודדות עם דלקות וליצירת תגובה בריאה ללחץ ומתח בגוף.

פרחי קמומיל (בבונג)
צמח הקמומיל נחשב כתרופת הרגעה עדינה העשויה להפחית תחושות לחץ, להרגיע את מערכת העצבים ולגרום למצב נינוח ושליו בגוף.

שורש וקליפת גזע ג’נסנג סיבירי
נהדר לחיזוק המערכת החיסונית, במיוחד עבור אנשים החיים תחת לחץ ברמה גבוהה ביותר. הצמח גורם לאנשים להרגיש טוב יותר, להפגין ביצועים יעילים יותר ולהתאושש מדיכוי המערכת החיסונית במהירות רבה יותר.

פוליגונום סיני
על פי הרפואה הסינית, הצמח מסייע לשיקום הג’ינג (תמצית החיים) ותומך גם בפעילות בלוטת התריס וגם בתפקוד הכליה, שתי מערכות חשובות ורגישות מאוד לתחושה של לחץ. הגפן והעלים משמשים לעתים כמסייעים להתמודדות עם לחץ, עצבים ונדודי שינה. לפרטים נוספים…

עלי מליסה רפואית
לצמח סגולות מעולות לתמיכה במערכת העצבים ולתגובה בריאה בזמן מצבי לחץ, להפחתת תחושת דיכאון וחרדה. המליסה הרפואית מצוינת לבריאות הרגשית ואופן התגובה ללחץ, שני גורמים משמעותיים המשפיעים על תהליך הניסיון להתעברות. השימוש בצמח אסור לאנשים עם תת-פעילות של בלוטת התריס.

פרחי טיליה
הצמח תורם להורדה מתונה של לחץ דם, להפחתה בדיכאון ולתמיכה בתפקוד מערכת עצבים. השימוש בטיליה מצוין להתמודדות עם תחושות חרדה, דיכאון ונדודי שינה וידוע כצמח בטוח מאוד בעל השפעה עדינה.

שורש מאקה
המאקה נחשב כמרכיב המזין את המערכת האנדוקרינית אשר מסייע לתפקוד בלוטות יותרת המוח, יותרת הכליה ובלוטת התריס (כל הבלוטות התורמות לאיזון הורמונלי.). שורש המאקה ידוע כמקדם נהדר להתמודדות התגובה החיסונית ועם לחץ בגוף.

צמח זנב הארי
ניקולס קלפפר 1616-1654, מרפא מפורסם באמצעות צמחי מרפא, אמר “אין צמח טוב יותר להרחקת תחלואים ולחיזוק הלב, וליצירת שמחה ועליזות לנפש”. לזנב הארי סגולות התומכות בבריאות לב והפחתת תחושת חרדה.

פירות וזרעי שכיזנדרה
הצמח מסייע לאיזון הורמונלי בריא באמצעות תמיכה במערכת האנדוקרינית. השכיזנדרה מקדם תגובה יעילה ונכונה למערכת החיסונית ולתחושת לחץ ומתח.

שורש שטווארי (אספרג הודי)
הצמח בעל סגולות מצוינות לתמיכה בבריאות רמת הפוריות ולחיזוק הזנת המערכת החיסונית. באופן כללי, האספרג ההודי מסייע לתפקוד המערכת החיסונית.

5. ספרים שעזרו לי לשחרר את הלחץ. היו לי תקופות עמוסות לחץ. בתקופות בהן חוויתי אירועים המאופיינים בלחץ ומתח ברמה גבוהה בחיי, למדתי מאחרים איך לחיות בשלווה למרות הנסיבות החיצוניות. אחד המקורות מהם למדתי על השלווה הזאת הם ספרים. ישנם מספר ספרים שגרמו לשינוי עצום באופן בו הגבתי למצבי לחץ.

במהלך הניסיון להפחית או למנוע לחץ מחייך כדי להגדיל את הסיכוי להתעבר חשוב לנסות להימנע מתרופות כימיקליות הניתנות עם מרשם שמטרתן להוריד את רמת החץ. תרופות אלה בקושי מצליחות להסוות את תחושות הלחץ שאת עלולה לחוות ואינן תורמות דבר לאופן בו ניתן להתמודד ולסייע למצב. בנוסף לכך, חלק מהתרופות גורמות לפגיעה ולחוסר פוריות בעצמן, או שהן בעלות השפעה שלילית על העובר שלך במידה ונכנסת להריון.

ישנן דרכים רבות בהן ניתן לנצח את הלחץ במטרה להגביר את רמת הפוריות. לחץ הוא מרכיב עוצמתי בחיי אנשים ויכול לפגוע ביעילות הגופנית במהירות. בעוד שישנו לחץ טבעי וצפוי, מידה גבוהה יתר על המידה של לחץ תגרום לגוף להיכנס למצב הישרדותי כדי שהמערכות ימשיכו לתפקד. חלק מהמצב ההישרדותי הזה הוא לגרום לכך שלא תיכנסי להריון, ועל כן אם זוהי המטרה שלך, תצטרכי למצוא דרך להיפטר מהלחץ באופן בטוח וטבעי.

6. השתמשי בטכניקות לשחרור רגשי כדי לתמוך בהתמודדות עם לחץ. הניסיון להיכנס להריון יכול להיות מתיש גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית. תקופת הניסיון להתעברות מלווה בהשפעות על הנפש, המחשבה והגוף. בשל כך, ברצוני להציג בפנייך טכניקה יעילה ופשוטה המבוססת על הרפואה הסינית העתיקה. מבחינה תיאורטית, עקרונות השיטה דומים מאוד לאקופונקטורה. התיאוריה מאחורי הטכניקה הזאת גורסת כי כאשר רגשותיו של אדם טעונים ולחוצים, התחושה משפיעה על המצב הפסיכולוגי שלו. לכן, הקלה והרפיה מהלחץ יכולים לשחרר את רגשותיה הטעונים של האישה, והשינוי המבורך שיבוא לידי ביטוי במצב הפסיכולוגי יסייע להצלחת ההתעברות.

השיטה נהדרת מכיוון שהיא מתייחסת גם להפחתת לחץ וגם לשיפור רמת הפוריות באותה עת. הטכניקה לשחרור רגשי ידועה כשיטה בעלת השפעה ניכרת להסרת מחסומים פסיכולוגיים התורמת להתעברות. טראומות מהעבר, זיכרונות, אמונות שונות לגבי היריון, לידה והורות יכולים להשפיע על התפיסות והתחושות האמיתיות שלך לגבי הבאת ילד לעולם. את יכולה להרגיש שאת מוכנה להיות אימא, אך האם ייתכן וקיימים בך מחסומים שעוצרים אותך מלהצליח להיכנס להריון? טכניקות לשחרור רגשי יסייעו לך לזהות את המחסומים הללו ולקרב אותך לקראת המטרה הקסומה של הולדת תינוק.

רוגע. נשימה. שלווה.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה