למה לצפות לאחר החזרת עוברים? - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

למה לצפות לאחר החזרת עוברים?

ביום החזרת העוברים המטופלות משתחררות מהמרכז הכירורגי כשהן מצוידות בהוראות להמשך היום ולשבועיים הקרובים, כדי לוודא שימשיכו בפעילות רגילה אך מתונה. אין צורך להיות במנוחה במיטה. כמו כן, כל מטופלת מקבלת מרשם תרופות שונה.

יום החזרת העוברים

המטופלות משתחררות מהמרכז הכירורגי כשהן מצוידות בהוראות להמשך היום ולשבועיים הקרובים, כדי לוודא שימשיכו בפעילות רגילה אך מתונה, אין צורך להיות במנוחה במיטה. כמו כן, כל מטופלת מקבלת מרשם תרופות שונה. תהליך החזרת העוברים הוא אחד משלבי תרומת ביציות.

היום ה-12: ממתינים

הגענו לשלב האחרון של הליך ההפריה החוץ גופית ולתחנה האחרונה בה הטכנולוגיה שלנו יכולה לסייע למטופלת להשיג היריון. כעת צריך להמתין ולראות האם השלבים הבאים מתרחשים מטבעם. אם ביצענו החזרה ביום מספר 3, התהליך יושלם תוך 7 ימים ותוכלי לבצע בדיקת היריון ביום השמיני או התשיעי שלאחר ההחזרה. אם מדובר בהחזרה של בלסטוציטים, אפשר לחכות 3 ימים בלבד ולקוות שבדיקת ההיריון תראה תוצאה חיובית.
חלק מהמרפאות מעדיפות להמתין 12 יום כדי להיות בטוחות בתוצאה, אך לפי שיטה זו הרופאים עלולים להחמיץ התרחשות של היריון כימי. חשוב לדעת אם ההיריון הכימי מתקיים או לא כדי שהמטופלת תדע האם היא יכולה להיכנס להיריון עם הפריה חוץ גופית והאם השלבים האחרונים שהגוף צריך לבצע באופן טבעי (השרשה) אכן מתרחשים. כשהידע הזה בידי המטופלת, היא יכולה להיות בטוחה שהטיפול עובד, שהגוף שלה מסוגל לעשות את מה שהוא צריך לעשות ושבסך הכל מדובר באיתור עובר מושלם להחדרה לרחם שלה כדי להשיג היריון מוצלח. רוב ההריונות הכימיים מתרחשים מכיוון שהעובר מעוות גנטית. חשוב לדעת שאותם שלבים אחרונים הם מעבר ליכולות הטכנולוגיות שלנו ואמורים להתרחש בכוחות עצמם.

כאבים לאחר ההחזרה

לגוף שלנו מבנה דינאמי ונוזלי. לכן, המטופלות עלולות לחוות תחושות רבות בתקופה זו. חלקן ידווחו על סוגים שונים של כאב, חלקן על התכווצויות ואחרות יעידו שהבחינו בדימום. לרוב, תופעות אלו גורמות למטופלות לדאוג שלא לצורך. יש רופאים המייחסים לכאבים ולהתכווצויות קשר להשרשה, אך אין לכך הוכחה וודאית. אין ספק שבעקבות ההשרשה הרחם עובר שינויים וההתכווצויות נוטות להיות תגובה לפעילות המתרחשת ברחם. לכן, אם את מרגישה את התחושות הללו בנקודת הזמן המתאימה, יכול להיות שזו הסיבה. כמו כן, יכול להיות שמתקפת ההתכווצויות קשורה לווסת. אם המטופלת מקבלת תחליף הורמונאלי בשלב הלוטאלי של התהליך, הווסת לא אמורה להופיע עד לסיום הטיפול התרופתי. לכן הסיבה לדימום ולהתכווצויות הקשורה לווסת יכולה להיות נסיגה או ירידה פתאומית ברמות ההורמונים.
יש שיטענו שמדובר במתיחה והתרחבות של הרחם, אך זה בהחלט לא יכול להיות המקרה בנקודת זמן זו של ההיריון. בשלב זה, העובר הוא כמו חלקיק אבק בתוך מערה ואינו גדול מספיק כדי לגרום לרחם לגדול.
חלק מהמטופלות יחוו כאבים חדים עד כדי דקירות שמגיעים מהשחלות. כשלושה ימים לאחר השאיבה, השחלות יתמלאו בנוזל והמתיחה של הזקיקים והשחלות בהחלט יכולה להיות המקור לכאב בצד אחד או בשני הצדדים. מניסיוננו, זה הכאב עליו מדווחות רוב המטופלות בנקודת זמן זו. אם הכאב מחמיר ולא חולף בעזרת משככי כאבים קלים, ככל הנראה מדובר בבעיה רצינית יותר.

סיבוכים לאחר הפריה חוץ גופית

סיבוכים לאחר הפריה חוץ גופית גורמים לכאבים עזים ולהפרעות חמורות כמו תסמונת גירוי יתר שחלתי, עיוות שחלתי, דימום שחלות, הריון חוץ רחמי וזיהום באגן. אם הכאב עדין, אין צורך בהתערבות רפואית בדרך כלל. לעומת זאת, אם הכאב חמור, הוא עלול להתפתח לאחת ההפרעות שתיארנו. במקרה של כאב חריף חובה לקבל טיפול רפואי מכיוון שמדובר בסכנת בחיים. חשוב שתדעו שהסיבוכים הללו נדירים מאוד, אולם אם בדיקת ההיריון חיובית והתסמינים הללו מופיעים, הפלה עלולה להסביר את ההתכווצות או הכאב.

דימום לאחר החזרת עוברים

גם דיווח על דימום בתקופת החזרת העוברים נפוץ מאוד. זהו הנושא הפופולארי ביותר במנועי החיפוש וגורר תגובות רבות. ברוב המקרים, מדובר בדימום קל ביותר (ורוד או אדום) או בכתם בלבד. חלק יתייחסו אליו כדימום השרשה, למרות שההסבר הזה לא בדיוק הגיוני לאור נקודת הזמן שאינה מתאימה לתלונה. ברוב המקרים הדימום אינו מצביע על בעיה כתוצאה מההשרשה, אך יכול לספק מידע על מחסור בתמיכה הורמונאלית בשלב הלוטאלי ולגרום לנשל רירית הרחם.

כמו כן, דימום בשלב זה יכול להצביע על כך שהווסת מתחילה או שמתקיים היריון חריג או הפלה. כאשר הדימום עדין, חשוב להרגיע את המטופלת ולהסביר שאין צורך בהתערבות רפואית. מדוע? ראשית כי אין התערבות שיכולה להתבצע מלבד בדיקת רמות ההורמונים והגדלת מינון הפרוגסטרון במידה והרמות אינן מתאימות. שנית, יכול להיות שמדובר במצב נורמאלי אם מקור הדימום הוא ההשרשה. שלישית, אם חל שימוש בפרוגסטרון וואגינלי, הוא עלול להפוך את צוואר הרחם לעדין ופירורי ולגרום לאזור הצווארי לדמם. זוהי הסיבה הנפוצה ביותר למרות שטרם הוכחה מחקרית.

דימום מטריד

סיבה אחת לדימום הדורשת התייחסות רפואית היא כאשר הוא מתרחש לאחר שאובחן היריון. הדימום עלול להצביע על היריון מחוץ לרחם (היריון בחצוצרות, שחלות או בחלל אחר מלבד הרחם). חשוב ליידע את הרופא בדימום במידה וההיריון שלך אושר על פי בדיקת היריון חיובית. הניסיון מלמד שכאשר מטופלות משתמשות בפרוגסטרון וואגינלי, למעלה מ-90% מהן מתלוננות על דימום קל.
בדרך כלל, הדימום המטריד היחיד הוא דימום כבד וכהה כמו בתקופת הווסת. יכול להיות שהדימום מבשר על כך שהווסת התחילה ושההשרשה לא הצליחה, או שהגוף חווה הפלה מוקדמת. הדימום יכול להתרחש גם בהיריון מרובה עוברים. למשל, אם מדובר בהיריון של תאומים, אחד העוברים עלול להתמוסס.
ראוי לציין שיש נשים שעברו הפריה חוץ גופית וסבלו מדימום כבד עם גושי דם לאחר 6-8 שבועות ממחזור ההפריה, ועדיין המשיכו את ההיריון עד הסוף וילדו תינוקות רגילים ובריאים. הסיבה לדימום הזה עדיין אינה ידועה. לכן, חשוב שתדעי שאם מופיע דימום, הוא לא מצביע בהכרח על סיום היריון. קיימות סיבות רפואיות אחרות לדימום כאשר ההיריון אכן מתרחש, אך זה נושא אחר לחלוטין שקשור יותר להיריון עצמו מאשר להפריה חוץ גופית.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה