מהו דירוג עוברים וכיצד להבין אותו - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

מהו דירוג עוברים וכיצד להבין אותו

מהו דירוג עוברים וכיצד להבין אותו

כל מערכות הדירוג של העובר סובייקטיביות. למרות שניתן לבצע ניחוש מושכל לגבי פוטנציאל העובר על סמך ניסיון של אמבריולוגים שדירגו מילוני עוברים,  ישנם מקרים רבים בהם עובר עם ציונים גרועים התפתח להיריון מוצלח ועובר עם דירוג מושלם לא התפתח כלל. כמו כן, לא משנה מהי שיטת הדירוג, ציוני העובר לא מגלים לנו את נתוני העובר מבחינה גנטית.

אנו משתמשים במערכות דירוג שמסייעות לנו לקבוע אילו עוברים להשריש ו/או להקפיא. במרכז לפוריות בטקסס, השרשת עוברים מתרחשת בין 3-5 ימים לאחר השאיבה. מכיוון שהעוברים שונים מבחינה התפתחותית במהלך הימים הללו, יש לנו מערכות דירוג שונות לעוברים ביום השלישי (שלב חלוקת התאים) ולעוברים ביום החמישי (שלב הלסטוציט). כעת נדון בהרחבה בכל שלב.

דירוג עוברים – יום שלישי:

עוברים ביום השלישי נמצאים “בשלב חלוקת התאים”. תאי העובר מתחלקים אך העובר עצמו לא גדל. תחשבו על פיצה. כשאתם חותכים פיצה אתם יוצרים יותר חלקים של פיצה, אך לא מגדילים את הגודל של הפיצה עצמה. זה התהליך בשלב חלוקת התאים של העובר. המטען הגנטי משוכפל והתאים מתחלקים, אך נפח העובר לא משתנה מנפחה של ביצית לא מופרית.

באופן עקרוני, היינו משערים שהעוברים מתחלקים על פי רצף מסוים; תא אחד הופך לשניים; שני תאים הופכים לארבעה; ארבעה הופכים לשמונה וכן הלאה. עם זאת, במציאות עוברים לא מתחלקים בו זמנית. בדרך כלל נראה 3, 5, 6 תאים וכו’. זהו מצב נורמאלי של התפתחות עובר ולא של עובר עם דירוג נמוך. כמו כן, כאשר העוברים מתחלקים, לפעמים חלק קטן מהציטופלזמה (תוכן התא) נפרד ויוצר שלפוחית שאנו מכנים פרגמנט. פרגמנטים לא נחשבים כתאים. הסיבה להיווצרות פרגמנטים אינה מובנת במלואה, אך עוברים עם פרגמנטציה ברמה גבוהה מעוותים מבחינה התפתחותית מכיוון שהתאים מאבדים כמות רבה של ציטופלזמה, וכך גם המנגנון התאי שמורכב מפרגמנטים.

ישנם 2 קריטריונים לדירוג עוברים בשלב חלוקת התאים: מספר התאים של העובר והמראה שלהם תחת מיקרוסקופ עוצמתי. בעוד שמספר התאים אובייקטיבי, תוצאת המראה הינה סובייקטיבית ומדורגת לפי ציון 1-4. בדרך כלל, עובר טוב ונורמאלי ביום השלישי יכיל בין 6-10 תאים. ממחקרים שערכנו במעבדות שלנו וממחקרים נוספים שפורסו בתחום, הסבירות שהעוברים המכילים את מספרי התאים הללו יתפתחו לשלב הבא בהצלחה גבוהה יותר מאשר עוברים המכילים פחות תאים.

דירוג העוברים מתייחס לאופן בו התאים של העוברים נראים. לדוגמה, דירוג 1 מציין שכל התאים של העובר בגודל זהה ושאין בו פרגמנטציה. המערכת בה אנו משתמשים לדירוג העוברים מוצגת בטבלה שלהלן:

דירוג עובר

תיאור

ציון 1

התאים בגודל זהה; אין פרגמנטציה

ציון 2

התאים בגודל זהה; פרגמנטציה קלה

ציון 2.5

רוב התאים בגודל זהה; פרגמנטציה בינונית

ציון 3

תאים בגודל שונה; חוסר פרגמנטציה עד פרגמנטציה בינונית

ציון 4

תאים בגודל זהה או שונה; פרגמנטציה בינונית עד גבוהה

לעוברים עם ציון 1 – 2.5 פוטנציאל ההתפתחות הגבוה ביותר להגיע לשלב הבלסטוציט. עם זאת, עובר עם ציון 3 יכול להיות מוצלח אם המראה שלו נגרם מחלוקת תאים שלא מתרחשת בו זמנית ולא מהתפתחות נמוכה. כבר פרסמנו נתונים לפיהם מספר התאים אצל עובר ביום שלישי משמש כמחוון טוב יותר לפוטנציאל העובר, מאשר ציון העובר. לכן, לעובר עם 8 תאים וציון 3 יש פוטנציאל גבוה יותר מאשר עובר עם 4 תאים וציון 2 ביום השלישי.

דירוג עוברים – יום חמישי:

ביום החמישי, העוברים ממשיכים להתחלק ומספר התאים ממשיך לגדול, אך התאים גם גדלים ומשתנים לפי סוגי תאים ספציפיים. בזמן זה, העוברים צריכים להתחיל ליצור את החלל שבתוך מעטפת הביצית (“קליפת” העובר) שעוטפת את העובר. הם מתחילים להתרחב ולהקטין את מעטפת הביצית כהכנה לשלב הבלסטוציט שמתפרץ דרך קרום התא (“בקיעה”) לקראת ההשרשה בתוך רירית הרחם.

ישנם שני סוגי תאים אצל עוברים ביום החמישי או בשלב הבלסטוציט. סוג תא אחד יוצר את מסת התא (ICM), גוש התאים שבסופו של דבר יתפתח לעובר. סוג תא אחר הוא הטרופקטודרם (TE). תאים אלו ימשיכו להתפתח וליצור את הרקמות הדרושות למהלך ההיריון (למשל לשיליה). יחד, תאים אלו יוצרים נוזל שממלא את תוכן תאי הטרופקטודרם שנמצאים בשכבה החיצונית ובתוך מסת התא. תחשבו על בלון; בלון שמכניסים לתוכו כדור פינג פונג משקף את מבנה הבלסטוציטים. הגומי של הבלון מסמל את תאי ההטרופקטודרם וכדור הפינג פונג את מסת התא. שני סוגי התאים הללו הכרחיים על מנת להשיג היריון בריא. אי אפשר להיכנס להיריון ללא שיליה או עובר, לכן כאשר אנו מדרגים עוברים בשלב הבלסטוציטים, אנו מתאימים ציון לכל סוגי התאים ולנוזל הממלא את החלל או הבלסטוציט.

בנוסף, אנו משתמשים בדירוג אותיות המיועד לקבוע כמה העובר התרחב (בהתאם לגודל הבלסטוציט ולכמות התאים הקיימים בעובר). הנה מספר דוגמאות לציוני רמת ההתרחבות:

▪ בלסטוציט בשלב מוקדם מאוד, החלל רק מתחיל להיווצר בתוך העובר, לא ניתן להבין בסוגי התאים עדיין.

▪ בלסטוציט מתרחב, החלל נוצר במלואו, העובר מכיל 100-125 תאים כולל עדיין את מעטפת הביצית.

▪ בלסטוציט בשלב בקיעה, העובר מחוץ למעטפת הביצית, מכיל למעלה מ-150 תאים.

כפי שניתן להבחין בדוגמאות, דירוג הבלסטוציט מורכב ולכן אין ציונים מוחלטים.  בעוד שהאות A “טובה” יותר מהאות D, עובר עם ציון D של ICM עדיין יכול להתפתח ולהפוך בהמשך לציון B ואפילו A. בנוסף, ציוני ההתרחבות מהווים מחוונים לפוטנציאל גדילת העובר. פעמים רבות, בלסטוציט בשלב מוקדם מאוד של היום החמישי הופך לבלסטוציט מורחב ביום השישי וניתן להקפיא אותו אם המחוונים טובים גם הם. ההחלטה האם לעובר יש פוטנציאל להתפתחות או לא נקבעת על ידי שקלול כל המרכיבים של העובר.

דירוג עוברים הוא כלי שרופאים ואמבריולוגים משתמשים בו יחד עם גיל המטופלת, רקע פוריות ומידע נוסף כדי לקבוע את היום האופטימאלי ביותר להשרשה, את מספר העוברים הנכון להששרשה ואילו עוברים להשריש בדיוק.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה