מהי בדיקת מי שפיר והאם כדאי לי לעשות אותה? - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

מהי בדיקת מי שפיר והאם כדאי לי לעשות אותה?

מהי בדיקת מי שפיר והאם כדאי לי לעשות אותה?

בדיקת מי שפיר (Amniocentesis) היא בדיקה שבמהלכה מי שפיר נשאבים מהרחם. מי שפיר הם נוזל אשר עוטף ומגן על תינוק במהלך ההיריון. נוזל זה מכיל תאי עובר וכימיקלים שונים שמייצר התינוק.

בדיקת מי שפיר גנטית (Genetic Amniocentesis

בבדיקה זו נלקחת דגימה של מי שפיר על מנת לבחון מומים הקשורים לכרומוזומים או מומים גנטיים, כגון תסמונת דאון וספינה ביפידה (שדרה שסועה – פגם פתוח בתעלת השדרה אצל תינוקות). במרכז לחקר הפוריות של אריזונה סבורים שצריך להציע בדיקת מי שפיר גנטית במקרה שהתוצאה עלולה להשפיע משמעותית על הדרך בה מתנהלים בתקופת ההיריון וכן על רצונה של האישה להמשיך את ההיריון.

 

בדיקת מי שפיר להערכת בשלות ריאתית של העובר (Maturity Amniocentesis)

בבדיקה זו בוחנים דגימה של מי שפיר על מנת לברר אם הריאות של התינוק בשלים מספיק בשביל הלידה.

תהליך ביצוע הבדיקה

בדרך כלל מבצעים בדיקת מי שפיר לאחר השבוע ה-13-15 להיריון, כאשר שתי השכבות של ממברנות העובר (אמניון וכוריון) התמזגו מספיק וניתן לקחת דגימת מי שפיר מבלי לגרום לנזק. בטיחות העובר היא הסיבה העיקרית שבגללה לא עושים בדיקה זו בשלב מוקדם יותר. הבדיקה היא מונחית אולטרסאונד. במהלכה מוחדרת מחט סטרילית דרך דופן הבטן לתוך שק השפיר ונלקחת כמות קטנה של הנוזל המכיל תאי עובר. הדגימה מועברת למעבדה לצורך ביצוע בדיקה גנטית. התוצאות מתקבלות כעבור שלושה שבועות או יותר. בשלב זה ההחלטה להפסיק את ההיריון היא עוד יותר קשה, מכיוון שהאישה נמצאת בטרימסטר השני להיריון וכבר נחשפה לתסמינים שונים עקב הפרייה בשיטת IVF או IUI וככל הנראה כבר ראתה את התפתחות העובר באמצעות אולטרסאונד.

 

מקרים נפוצים בהם מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר      

להלן המקרים הנפוצים ביותר בהם כדאי לשקול בדיקת מי שפיר:

 • קיבלת תוצאות לא טובות של אבחון טרום לידתי – AFP (חלבון אלפא עוברי) ו\או TNL (transnuchal lucency -מדידת כמות הנוזלים מאחורי הצוואר של התינוק).
 •  התגלה אצלך פגם כרומוזומלי (Preimlantation Genetic Diagnosis – DGF/PGS) או פגם בצינור העצבי בהיריון קודם.
 •  את בת 35 ומעלה.
 •  יש לך היסטוריה משפחתית של הפרעה גנטית מסוימת או שידוע לך על הפרעה גנטית הקיימת אצלך או אצלך בן זוגך (Preimlantation Genetic Diagnosis – DGF/PGS).
 •  קיים חשד לאינפקציה ברחם או חוסר התאמה של קבוצת הדם Rh (מצב שבו הדם של האישה שלילי והדם של האב  ושל התינוק חיובי).
 •  את פשוט מודאגת מכך שקיים סיכוי לפגם כרומוזומלי (Preimlantation Genetic Diagnosis – DGF/PGS) ו\או לכך שתוצאות הבדיקה ישפיעו על ההתנהלות בתקופת ההיריון ועל הרצון להפסיק אותו.

הסיכונים בביצוע בדיקת מי שפיר

הסיכונים בביצוע בדיקת מי שפיר הם כדלקמן:

 •  הפלה טבעית. ביצוע הבדיקה בשלב המוקדם של ההיריון טומן בחובו סיכון מסוים להפלה עקב קרע בשק השפיר. רמת הסיכון הגבוהה ביותר היא בתחילת ההיריון, לפני המיזוג בין שתי ממברנות העובר. בטרימסטר השני להיריון רמת הסיכון יורדת. במשך שנים רבות החוקרים היו סבורים שהסיכוי להפלה הוא 1 מתוך 200. כיום, במרכזים רבים הסיכוי להפלה הוא 1 מתוך 300 ואף 1 מתוך 500, אך זאת בהתחשב שהבדיקה מתבצעת על ידי מומחה מנוסה.
 •  התכווצויות ודימום מהנרתיק. לאחר בדיקת מי שפיר עלולות להופיע התכווצויות. כמו כן, עלול להופיע דימום קל מהנרתיק. למרות זאת, תופעות אלה אינן גורמות לאובדן ההיריון.
 •  פציעה ממחט. במהלך בדיקת מי שפיר התינוק עלול להזיז יד או רגל לכוון המחט, אך המקרים בהם המחט גורם לפציעה חמורה נדירים מאוד.
 •  דליפת מי שפיר. לעתים נדירות, מי השפיר עלולים לדלוף דרך הנרתיק לאחר ביצוע הבדיקה. אם הדליפה תיעצר, ההיריון יכול להמשך באופן נורמאלי. לפעמים הדליפה יכולה לגרום לירידה בכמות מי שפיר החיונית להתפתחות העובר. דליפה חמורה עלולה לגרום לעיוותי שלד עקב הלחץ המופעל על התינוק בתוך הרחם.
 •  רגישותRh . לעתים נדירות, בדיקת מי שפיר עלולה לגרום לכך שתאי הדם של התינוק נכנסים למחזור הדם של האם. במידה שלאם יש Rh שלילי, אך תאי הדם האדומים של התינוק, הנכנסים למחזור הדם שלה, הם בעלי Rh חיובי – הדבר יגרום להיווצרות נוגדנים, מכוון שמערכת החיסון של האישה מעולם נתקלה בתאי דם בעלי Rh חיובי. הנוגדנים הם קטנים מספיק בכדי לעבור על פני השליה, לתקוף את תאי הדם האדומים של התינוק בעלי ה-Rh החיובי, ולהרוס אותם. במידה שה-Rh של האישה הוא שלילי, היא צריכה לקבל אימונוגלובולין (gamma globulin) לאחר ביצוע בדיקת מי שפיר – במקרה שהדם של התינוק נכנס למחזור הדם של האם, הגאמא-גלובולין יתחבר לתאי הדם האדומים של התינוק עם ה-Rh החיובי וימנע ממערכת החיסונית של האם מלזהות ולתקוף אותם.
 •  זיהום. במקרים מאוד נדירים בדיקת מי שפיר עלולה להוביל לזיהום ברחם, אשר יכול לגרום ללידה מוקדמת שלא ניתן לעצור או לטפל ביעילות באמצעות אנטיביוטיקה.

מרכז לחקר הפוריות ובדיקות מי שפיר של אריזונה (Arizona Center for Fertility Studies and Amniocentesis)

 במרכז לחקר הפוריות של אריזונה סבורים שצריך להציע בדיקת מי שפיר גנטית במקרה שהתוצאה עלולה להשפיע משמעותית על הדרך בה מתנהלים בתקופת ההיריון וכן על רצונה של האישה להמשיך את ההיריון. ההחלטה לבצע בדיקת מי שפיר היא לא פשוטה, מכיוון שהבעיות האפשריות עקב ביצוע הבדיקה עלולות לשבש את תהליך ההיריון ולכן, צריך לשקול בקפידה את כל היתרונות והחסרונות. במרכז לחקר הפוריות של אריזונה סבורים גם שההחלטה להפסיק את ההיריון עקם פגם כרומוזומלי, כגון תסמונת דאון, היא קשה במיוחד מבחינה רגשית ומערבת היבטים דתיים, רוחניים, פסיכולוגיים ואתניים. בני הזוג צריכים לקבל החלטה זו בעצמם או לאחר התייעצות עם בני המשפחה, בעוד שצוות המרפאה צריך לתמוך בכל החלטה באשר תהיה.

אם תוצאות ה-AFP וה-TNL הם בטווח הנורמאלי, קיים סיכוי של 85% שהתינוק לא לוקה בתסמונת דאון, אך בני הזוג בכל זאת צריכים לשקול סיכונים אפשריים ולקחת בחשבון שקיים סיכוי לתסמונת דאון ולסיבוכים אחרים.

ייצוג גראפי של בדיקת מי שפיר מונחית אולטרסאונד, המבוצעת בסביבות השבוע ה-14 להיריון. במהלך הבדיקה מוחדרת מחט סטרילית דרך דופן הבטן לתוך שק השפיר ונלקחת כמות קטנה של הנוזל המכיל תאי עובר. הדגימה מועברת למעבדה לצורך ביצוע בדיקה גנטית.

בדיקה חלופית לבדיקת מי שפיר

החלופה לבדיקת מי שפיר היא בדיקת סיסי שליה – CVS (Chronic Villus sampling). סיסי שליה הם גידולים זעירים דמויי אצבע הנמצאים בשליה. החומר הגנטי בתאי הסיסים זהה לחומר הגנטי בתאי העובר. במהלך בדיקת CVS נלקחת דגימה של תאי הסיסים למטרת ביצוע הערכה גנטית בדומה לבדיקת מי שפיר. ההבדל העיקרי בין CVS לבדיקת מי שפיר הוא שאת הבדיקה בדרך כלל מצבעים בסוף הטרימסטר הראשון, בין השבוע ה-10 לבין השבוע ה-122 להיריון, בעוד שהתוצאות מוכנות לאחר כשבוע. זה מאפשר לבני הזוג ללמוד על בריאותו של העובר ולקבל החלטה לגבי המשך ההיריון בשלב מוקדם יותר.

מקרים בהם מומלץ לבצע את הבדיקה וכן הסיכונים הכרוכים בביצוע הבדיקה זהים לאלה של בדיקת מי שפיר. שתי הבדיקות דורשות מומחיות וניסיון הכרחי בתחום.

ייצוג גראפי של בדיקת CVS מונחית אולטרסאונד. במהלך הבדיקה צינור גמיש מוחדר לנרתיק וצוואר הרחם לתוך רקמת השליה ונלקחת דגימה תאים הזהים לתאי העובר.

המידע באתר זה משמש למטרות חינוכיות בלבד ואינו יכול לשמש כתחליף להערכה אישית על ידי רופא. כמו כן, מידע זה לא יכול לשמש לאבחון מחלות או בעיות רפואיות כלשהן או למטרת הנחיית קורס או ביצוע טיפולים באופן עצמאי. באפשרות המטופלים ליצור קשר טלפוני עם הרופאים באופן ישיר.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה