מהי מחיצה רחמית - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

מהי מחיצה רחמית (חד קרני, דו קרני, רחם דידלפי)

מהי מחיצה רחמית (חד קרני, דו קרני, רחם דידלפי)

מחיצה רחמית היא תוצר לוואי של התפתחות רחם עוברי. צורתה של המחיצה היא בצורת משולש הפוך אשר חוצה את חלקו של החלל הרחם או את כולו. ניתן לגלות את המחיצה הרחמית דרך מספר בדיקות שונות כמו אולטרא סאונד תלת-מימדי, בדיקת HSG ואף בסריקות אולטרא סאונד שגרתיות.
מחיצה רחמית הינה פיסת רקמה בצורת משולש הפוך החוצה את כל חלל הרחם או חלק ממנו לשניים. הרקמה הינה תוצר לוואי בהתפתחות תקינה של רחם עוברי וניתן לגלות אותה בדרך כלל על ידי בדיקת HSG (היסטרוסלפינגוגרפיה). ניתן לגלות מחיצה גם על ידי בדיקת אולטרסאונד תלת-מימדי, כאשר בודק מיומן יאתר את המחיצה הן על ידי שימוש במכשיר אולטרסאונד דו-מימדי במשטח נכון. ניתן להבחין במחיצה לרוב בסריקות אולטרסאונד שגרתיות, ובפרט במקרים שבהם היא קטנה/קצרה מאוד.

בשבוע ה-6 להיריון, הרחם מורכב משני גלילים חלולים ומקבילים המאוחדים זה עם זה. הקירות הפנימיים של הגלילים אמורים להתמוסס לאחר מכן מלמטה למעלה, ולהותיר חלל רחם אחד. במידה שהקירות הפנימיים אינם מתמוססים לחלוטין, חלק מהרקמה נשאר באזור החלק העליון של הרחם. רקמה זאת יוצרת את המחיצה הרחמית.

כיצד המחיצה משפיעה על פוריות ועל הפלות?

נשים הסובלות מהיעדר פוריות ומהפלות חוזרות ונשנות הן בעלות סבירות גבוהה יותר להופעת המחיצה הרחמית בגופן. אולם, לא ידוע כמה נשים אשר היסטוריית הרבייה שלהן תקינה הן גם בעלות מחיצה רחמית. הדבר חשוב היות שמחיצה רחמית אינה גורמת תמיד לבעיות. בהינתן מידע זה, אנו סבורים כי המחיצה תורמת ככל הנראה לקשיים בקרב נשים בעלות היסטוריה של הפלה או היעדר פוריות או לידה מוקדמת, אשר יש להן מחיצה רחמית.

תיאוריות על מחיצה רחמית

ישנן 2 תיאוריות בנוגע לאופן שבו המחיצה הרחמית פוגעת ברבייה. ראשית, מכיוון שהרקמה של המחיצה הרחמית נוטה להיות סיבית וחסרת כלי דם בעיקרה והיא אינה נהנית מאספקת הדם העשירה ממנה נהנה יתר הרחם. על כן, עובר הנזרע על גבי הרחם עלול שלא לקבל את החומרים המזינים הנחוצים להתפתחותו, מה שמוביל בסופו של דבר להפלה. ישנם מומחים הסבורים כי תופעה זאת עלולה להתרחב בשלבים מוקדמים מאוד של ההיריון ולמנוע גילוי או אפילו בדיקת היריון חיובית.

האופן השני שבו מחיצה עלולה להזיק הוא על ידי הקטנת הרווח עבור ההיריון בתוך הרחם. ככל שההיריון מתקדם, הרווח המצומצם עלול להתכווצויות של הרחם המובילות להפלה או ללידה מוקדמת.

מה ניתן לעשות בנוגע למחיצה רחמית?

מטופלות בעלות מחיצה רחמית והיסטוריה של הפלה, לידה מוקדמת או אלה שמתכננות טיפול פוריות מתקדם כהפריה חוץ-גופית (IVF) עשויות לעבור תיקון כירורגי של המחיצה שלהן. במהלך הליך זה אשר אינו מצריך אשפוז, מצלמה (היסטרוסקופ) מוכנסת לתוך המחיצה דרך צוואר הרחם. לולאת תיל עם זרם חשמלי מועברת דרך המצלמה עד שמגיעה לרקמת המחיצה. עם חיתוך המחיצה, הרקמה קופצת חזרה לתוך קיר הרחם, מה שיוצר חלל רחם תקין. ניתן לבצע את אותו ההליך על ידי ניפוח במי מלח וללא חשמל כלל. היות שישנם סוגים רבים של מחיצות ודרכים שונות לטפל בהן, נשמח להעניק לכם ייעוץ והצעות בנוגע לאופן הטיפול במצב זה.

ההליך הינו פשוט יחסית ולא מסובך בדרך כלל. אולם, בדומה לכל ההליכים הכירורגיים, ישנם כמה סיכונים. במידה שהנך עומדת לעבור ניתוח מחיצה, חלק מהסיכונים שאולי תרצי להיוועץ בעניינם עם רופאך כוללים: הצטלקות של חלל הרחם, ניקוב הרחם, הסרה בלתי מלאה של המחיצה ועומס יתר של נוזלים.
הליך ההסרה הינו ניתוח שאינו מצריך אשפוז במשך הלילה.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה