מילון מונחים בנושא תרומת ביציות ופריון - אמבריון אינטרנשיונל

מילון מונחים

IVF

הפריה חוץ-גופית (in vitro fertilization) / הפריית מבחנה הטיפול מוצע לאשה שאינה מסוגלת להרות באופן טבעי. בהפריה זו נשאבות ביציות משחלותיה של האשה והן מופרות במעבדה, על ידי הזרקת תא זרע לתוך הביצית. בהמשך, מוחזרים העוברים שנוצרו מהפריה זו אל הרחם על מנת שיקלטו בו ויתפתח הריון.
כיוון שמדובר בהליך פולשני ולא זול, לרוב הוא מוצע כאופציה האחרונה לאחר שנוסו כבר כל שאר הטיפולים. אף על פי כן, מדובר בהליך טיפולי פריון שכיח .

ההפריה היא פתרון ל:

  • נשים שהחצוצרות שלהן חסרות או חסומות
  • בעיות זרע
  • הפרעות ביוץ לנשים הסובלות מבעיות פוריות ואינן מסוגלות לייצר ביציות קיים פתרון באמצעות תרומת ביצית, קראו מאמר של פרופסור שבח פרידלר על הפריה חוץ גופית בעזרת תרומת ביצית​.

קראו עוד על הנושא במאמר על הפריה חוץ גופית (IVF) באתר דפי זהב.

ICSI

ראשי תיבות של הזרקת זרע לתוך נוזל התא של הביצית (בלעז: intra Cytoplasmic Sperm Injection). טכנולוגיה המשמשת במקרה של ספירת זרע נמוכה או במקרים אחרים. בתהליך זה מוזרק תא זרע בודד אל תוך הביצית ומפרה אותה.

השבחת זרע

זהו המונח הנפוץ לתהליך של הכנת הזרע לקראת פעולת הפריה חוץ גופית או הזרקתו לרחם במסגרת טיפולי פוריות. תהליך ההשבחה כולל הפרדת תאי הזרע מנוזל הערמונית והפרדת תאי הזרע בעלי הצורה התקינה והתנועתיות הגבוהה ביותר.

PGD

ראשי תיבות של אבחון גנטי טרום השרשה. באמצעות אבחון זה ניתן לזהות בעיות גנטיות בעובר, לגלות את מין העובר ועוד. הבדיקות נערכות לאחר הפריה חוץ גופית ובטרם החזרת העוברים אל הרחם.
האבחון מיועד בעיקר לאנשים שידוע שהם נושאים גן האחראי לתסמוןנת / מחלה ידועה ויש סיכוי שהתינוק יוולד חולה.

 

בלסטוציסט

עובר במצב ראשוני (בימים הראשונים לאחר הפריית הביצית) שאותו משאירים לגדול ולהתחלק באינקובטור מיוחד. לאחר כחמישה ימים מונה גוף העובר 150 עד 200 תאים. ישנם רופאים המצדדים בהחזרת העוברים רק בשלב הבלסטוציסט, וישנם רופאים המצדדים בהחזרת העוברים מוקדם יותר – לאחר יום יומיים. היתרון של החזרת בלסטוציסט הוא שיש לעובר יותר סיכוי להקלט ברחם מאשר לעובר בן 2-3 ימים.

בדיקת זרע

בדיקה שגרתית המתבצעת במעבדות פוריות על מנת להעריך את איכות הזרע, באמצעות מספר מדדים עיקריים:

  • תנועתיות (אחוז התאים הנעים)
  • ספירת זרע (מספר תאים בסמ”ק) וצורה (אחוז התאים בעלי מבנה לא תקין).

כמו בבדיקות דם, בדף תוצאות הבדיקה מופיעות התוצאות עבור הנבדק לצד הטווח הנורמלי לכל נתון. כאשר מדובר בהפריה חוץ גופית חלק מהנתונים אינם רלוונטיים – כמו למשל, ספירת הזרע יכולה להיות נמוכה משמעותית אך הדבר לא ישפיע על סיכויי ההצלחה.

השראת ביוץ

יצירת מצב של הבשלת מספר רב של ביציות במקביל – באופן מלאכותי, על ידי שימוש בתרופות. מצב זה שונה מהמצב הטבעי בו מבשילה ביצית אחת בכל מחזור.

גירוי יתר של השחלה

מצב בו השחלה מגיבה בצורה קיצונית לתרופות המעודדות ביוץ, דבר היוצר הבשלה של מספר רב מדי של ביציות באיכות שלרוב אינה מספקת. (בלעז – OHSS).

לפרוסקופיה / היסטרוסקופיה

פעולה רפואית במהלכה מוחדר מכשיר אופטי אל הרחם או לחלל הבטן (דרך צוואר הרחם). מטרת הפעולה היא אבחנה (לאיתור בעיות פוריות הנובעות מפגם מכני ברחם) או טיפול – לתיקון פגם שכזה. לפרוסקופיה נעשית בהרדמה מלאה.

הקפאת ביציות

הקפאת ביציות היא תהליך הנעשה לאחר שאיבתן משחלותיה של האישה. בישראל, לכל אישה בין גיל 30 ל-41 שמורה הזכות לבצע שאיבת ביציות והקפאתן לצורך הפריה עתידית. על פי הנחיות משרד הבריאות, ניתן לבצע עד ארבע שאיבות ולהקפיא עד 20 ביציות למטרות שימור פוריות. אישה יכולה להקפיא ביציות גם אם אינה עוברת טיפולי פוריות או טיפולים רפואיים כלשהם העלולים לסכן את פוריותה בעתיד.

מיקרומניפולציה (ע"ע ICSI)

תהליך בו הרופאים ‘מסייעים’ לתא הזרע להפרות את הביצית. השימוש בהליך זה הוא במקרים בהם תאי הזרע הם בעלי תנועתיות נמוכה או אינם מצליחים להפרות את הביציות באופן חופשי בהפריה חוץ גופית.

שאיבת ביציות

פעולה רפואית במהלכה נשאבות ביציות בשלות משחלותיה של האשה. על מנת להשיג הבשלה של מספר ביציות במקביל יש צורך ב’השראת ביוץ’ (ע”ע), על ידי נטילת הורמונים. שאיבת ביציות נעשית לרוב בהרדמה מלאה. בישראל, שאיבת ביציות מוסדרת בחוק.

הקפאת עוברים

כאשר במחזור הפריה מושגים יותר משלושה עוברים באיכות טובה, ניתן להקפיא את אלה שאינם מוחזרים לרחם ולהחזירם במועד מאוחר יותר. ההקפאה עצמה נעשית בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. התהליך הוא פשוט ונמשך כמה שעות, לאחריו נשמרים העוברים במיכל של חנקן נוזלי, בו הם יכולים לשהות גם מספר שנים. אותם עוברים מוקפאים יכולים לשמש במחזורי הטיפול הבאים, אז יוחזרו לרחם לאחר הפשרה באותו היום.

בטא

בשם המלא – Beta HCG – הורמון המופרש למחזור הדם של האשה החל מהיום העשירי לאחר ההפריה. קיומו של הורמון זה מאשר את קיומו של ההריון. בהריון המפתח כשורה, ערכי הבטא מכפילים את עצמם כל יומיים שלושה; בנוסף, בהריון רב עוברי ערכי הבטא גבוהים במיוחד.

פרולקטין, הורמון (Prolactin)

ההורמון האחראי על ייצור חלב בבלוטות החלב בשד לאחר לידה. רמות גבוהות של פרולקטין גורמות לדיכוי מחזור הביוץ, ולכן מידתו בדם נבדקת בין היתר בבדיקות פרופיל הורמונלי. רמת ההורמון גבוהה כשמתעוררים מהשינה, ולכן בדיקת הדם צריכה להתבצע לאחר 3 שעות עירנות לפחות.

פרוגסטרון (Progesterone)

הורמון הגורם לעיבוי רירית הרחם לקראת ההיריון. ההורמון מופרש בשבועיים האחרונים של החודש (כלומר, החל מכשבועיים לאחר המחזור). אם האישה נכנסת להריון, ההורמון ממשיך להיות מופרש במהלך השלבים הראשונים של ההריון. כאשר קיים חשש שרמת הפרוגסטרון שהגוף מייצר אינה מספיקה, ניתן לקבל חיזוק הורמונלי שלו באמצעות טבליות וגינליות כו כדורים לבליעה (אוראלית).

אסטרדיול - (E2)

הורמון הממלא תפקיד מרכזי בביוץ ובגדילת הזקיקים והכנת רירית הרחם. בבדיקה לקראת ביוץ יכולים ערכי ההורמון להגיע אפילו לאלפים; ערכים גבוהים במיוחד יכולים להצביע על גירוי יתר.

 

אנאפלואידיה

אנאפלואידיה היא מספר לא נורמלי של כרומוזומים. כלומר, כרומוזום נוסף או חסר, הוא גורם שכיח בהפרעות גנטיות. אנאפלואידיה מתרחשת במהלך חלוקת התא, כאשר כרומוזום אחד לא נפרד כראוי בין שני תאי הבת. אנומליות כרומוזומליות מסוג זה מתרחשות אחת ל-1600 לידות של תינוקות חיים, הנפוצות ביותר מביניהן הן טריזומיה של כרומוזומים 21 (תסמונת דאון), 18 (תסמונת אדוארדס) ו-13 (תסמונת פאט.

לפי מחקרים כ-60% מהעוברים יש אנאפלואידיה מה שגורם לאי השרשה של העובר ברחם או גורם לאובדן הריון מוקדם. יש אחוז גבוה יותר כאשר גיל אימהי גבוה.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה