משקל ופוריות - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
19.02.2017

משקל ופוריות

משקל ופוריות

מדד מסת הגוף וההשפעה שלו על אי-פריון ועל שיעורי הצלחה של הפריה חוץ גופית

רקע

המשקל של אישה יכול להשפיע על הפוריות שלה. אנו יודעים שבשני מצבי הקיצון, רזה מדי ושמן מדי, עלולים להיות שיבושים בתהליך של ביוץ רגיל וסדיר. היעדר ביוץ יכול לעיתים קרובות להיות התוצאה. ניתן להשתמש בתרופות על מנת לזרז ביוץ אצל נשים אלו בניסיון להיכנס להיריון.

מדד מסת הגוף, או BMI, הוא מדד של “ההשמנה או הרזון” היחסי של אדם. ה- BMI מפרק לגורמים את משקלו או גובהו של אדם על מנת לתת “מדד” מקיף.

BMI גבוה מצביע על השמנת יתר:

  • הגדרה רפואית מקובלת של משקל גוף “נורמלי” הוא BMI של בערך 18.5-24.9
  • MBI מתחת ל-18.8 מצביע על כך שהאדם הינו “בתת משקל”
  • BMI בין 25.0- 29.9 מצביע על כך שהאדם “בעודף משקל”, אך לא שמן יתר.
  • BMI של מעל 30 מצביע על השמנת יתר
  • BMI של מעל 40 מצביע על השמנת יתר קיצונית

להשמנת יתר יש קשר לסיכון מוגבר במספר תהליכי מחלה רציניים. להשמנת יתר קיצונית יש קשר לסיכון מוגבר יותר באופן ניכר למספר רב של תהליכי מחלה רציניים.

מדד מסת הגוף מחושב לפי הנוסחה הזאת:

  • משקל (בקילוגרמים) לחלק לגובה (במטרים) בריבוע

לכן,  אם מישהו שוקל 100 קילו וגובהו 1.8 ס”מ, מדד מסת הגוף שלו הוא:

100 לחלק ב-1.8 X 1.8= 100/3.24= 30.9

על מנת להמיר פאונדים לקילוגרמים, יש לקחת את המשקל בפאונדים ולחלק אותו ב-2.2

על מנת להמיר אינצ’ים למטרים, יש לקחת את הגובה באינצ’ים ולהכפיל אותו פי 0.0254

ראו טבלת BMI  המציגה איך לחשב את ה-BMI שלך מהמשקל והגובה שלך (להורדת קובץ PDF).

מספר מחקרים שפורסמו לאחרונה הראו קשר בין BMI  לבין שיעורי הצלחה של הפריה חוץ גופית (IVF). סקרנו נתונים אחרים אודות IVF וגילינו שלמשקל גוף מוגדל (BMI>30) יש השפעה שלילית משמעותית על שיעורי ההצלחה של היריון מהפריה חוץ גופית.

שורה תחתונה:

אם את סובלת מעודף משקל ( BMI  של מעל בערך 28) ויש לך בעיות להיכנס להיריון, תנסי לרדת במשקל. אם יש לך מחזורי וסת לא סדירים (היעדר ביוץ או ביוץ לא סדיר) ואת סובלת מעודף משקל, ירידה במשקל עשויה להסדיר את המחזור שלך – ובכך להפוך אותך לפורייה יותר.

אם את סובלת ממשקל יתר (BMI של 30 או מעל) וזקוקה ל-IVF, עשוי להיות לך סיכוי משופר משמעותית להצלחה אם תפחיתי ממשקלך לפני שתעברי את ההליך.

משקל גוף ובטיחות של הליכי IVF:

סוגיה נוספת הקשורה למשקל גוף ול-IVF  היא בטיחות של המטופלת ושל שאיבת ביציות. כפי שניתן לראות בצילומי האולטרסאונד למטה, כאשר אישה סובלת מעודף משקל משמעותי, השחלות בדרך כלל נדחפות גבוה “למעלה”  – הרחק מהחלק העליון של הנרתיק על ידי רקמת שומן עודפת הנמצאת באגן.

במהלך IFV, המחט מוחדרת דרך הנרתיק על מנת להגיע לביציות שנמצאות בשחלות. אם השחלות הנמצאות גבוה מדי, לא יהיה בטיחותי או קל להחדיר את המחט לתוך הזקיקים על מנת להוציא את הביציות.

בעיה נוספת היא שצילומי האולטרסאונד נהיים “מטושטשים” מאוד עקב הקרמה העודפת בין המתמר לשחלה. לכן, לעיתים קרובות קשה לעשות הדמיה ברורה של השחלות ושל הזקיקים המכילים את הביציות.

זה מוצג למטה – השחלה בצילום בצד ימין מטושטשת ולא ברורה. זה מקשה למדוד כהלכה את הזקיקים בשחלות, וגם עשוי להקשות על להיות בטוח היכן ממוקם קצה המחט בכל העת בזמן ההליך של שאיבת הביצית (סוגיית בטיחות אפשרית).

תמונת אולטרסאונד שצולמה במהלך תהליך שאיבת ביצית. לאישה יש BMI  תקין של 24. הקפנו את השחלה בצבע כחול. הקו האדום הוא החלק העליון  של הנרתיק. מחט (בצד  ימין של הצילום בנקודות הלבנות) עוברת דרך החלק העליון של הנרתיק על מנת להגיע לביציות.  השחלה “נמוכה” –מעל הנרתיק – במקום שבו היא אמורה להיות כדי שתתבצע שאיבת ביצית בטוחה.אישה הסובלת מעודף משקל עם  BMI של 37. לא הצלחנו לשאוב את הביציות. הקפנו את השחלה בצבע כחול. האזור בין הקו האדום לקו הכחול הוא רקמה בחלק העליון של הנרתיק, רקמת שומן וייתכן שהמעי. לעבור דרך זה עם המחט על מנת להגיע לביציות לא בטיחותי. סיבוך עלול לקרות כתוצאה מחיתוך של המעי, כלי דם וכו’. השחלה נמצאת “גבוה” מעל הנרתיק בבטן.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה