סינכרוניזציה והכנת רירית הרחם אצל מטופלות תרומת ביציות - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

סינכרון והכנת רירית הרחם אצל מטופלות תרומת ביציות

סינכרוניזציה והכנת רירית הרחם אצל מטופלות תרומת ביציות - אמבריון

פרופ’ יעקב אשכנזי, מומחה למיילדות וגניקולוגיה, מסביר במאמר את תהליך הכנת רירית הרחם בקרב נשים מטופלות בתרומת ביציות. פרופ’ אשכנזי מפרט את התהליך בשני שלבים עיקריים. השלב הראשון, הארוך יותר, מתרחש בין 6-38 ימים ובו מטופלת הנתרמת במתן אסטרוגן. השלב השני, הקצר יותר, מתרחש בין 2-4 ימים ובו מטופלת הנתרמת בעזרת פרוגסטרון ואסטרוגן יחדיו.

פרופ’ יעקב אשכנזי הוא מומחה למיילדות וגניקולוגיה, לשעבר סגן מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים בילינסון

הכנת רירית הרחם של נתרמות מדמה במידה רבה את המחזור הטבעי ע”י שימוש עוקב באסטרוגן בשלב ראשון ובפרוגסטרון ואסטרוגן בשלב שני.

שלב ראשון של הכנת רירית הרחם מטופלות עם תרומת ביציות- אסטרוגן

הכנת השלב הראשון נעשית באמצעות אסטרוגן באופן אורלי (4-8 מ”ג), או טרנסדרמאלי (0.2-0.4 מ”ג). ההכנה של רירית הרחם במינונים סופר פיסיולוגיים תורמת בין היתר לשיעור הריונות גבוה המושג בטיפולים עם תרומת ביציות. היתרון היחסי בשימוש טרנסדרמאלי של אסטרוגן להכנת רירית הרחם אינה גורמת לעלייה עודפת של רמות האסטרוגן בדם על כל המשמעות הקלינית ותופעות הלוואי האפשריות.

אורך השלב הראשון של טיפול באסטרוגן המדמה את הפזה הפוליקולרית משתנה וחסר משמעות קלינית-בטווח של 6-38 יום עד לתחילת השלב השני של הוספת תכשיר פרוגסטרון להליך הטיפולי. במרבית הפרוטוקולים להכנת רירית הרחם ניתן אסטרוגן 14 יום לפני מתן הפרוגסטרון, אולם גם אם תקופה זו התארכה, לא הודגמה שום ירידה בשיעור ההריונות (וזאת עקב הצורך לסנכרן את ההכנה אל מול מועד השאיבה של תורמת הביציות).
הסינכרוניזציה של נתרמת הביציות והתאמת רירית הרחם שלה למועד החזרת העוברים שהתקבלו מתרומת הביציות הינו יחסית פשוט.

הנתרמת מתחילה את הטיפול מספר ימים לפני תחילת השראת הביוץ אצל התורמת, על מנת לאפשר כ-14 ימי חשיפה של רירית הרחם לאסטרוגן לפני מתן הפרוגסטרון.
אצל נשים מבייצות ניתן לתת טיפול לדיכוי התהליך ההורמונאלי באמצעות תכשיר האנאלוגי ל-GNRH (דקפפטיל), המאפשר התחלת טיפול באסטרוגן החל משבועיים לאחר מתן הדיכוי כשהושג דיכוי הורמונאלי מתאים המדמה את הסטאטוס ההורמונאלי של אישה בזמן המחזור-חלון הזמן שבו נוצר דיכוי מאפשר התחלת טיפול עם אסטרוגן לפי צרכנו ללא סכנה של ביוץ מוקדם העלולה לשבש את התהליך של הכנת רירית הרחם של הנתרמת.

ניתן כמו כן אצל נשים מבייצות אלו להתחיל את הטיפול באסטרוגן ביום 2-3 למחזור עד למועד שאיבת הביציות של התורמת שאז מוסיפים את תכשיר הפרוגסטרון.

שלב שני של הכנת רירית הרחם מטופלות עם תרומת ביציות- פרוגסטרון

באשר למועד התחלת הטיפול בפרוגסטרון הטווח הוא צר. מספר מחקרים הצביעו שחשיפה לפחות של 2-4 ימים לפרוגסטרון חיונית לצורך השתרשות עבור עוברים בני 2-12 תאים.

כמות הפרוגסטרון המומלצת לצורך הכנה מתאימה של רירית הרחם לקליטת העוברים המושגים מתרומת ביציות הינה 100 מ”ג בזריקות תוך שריריות, או 100-600 מ”ג בנרות וגינאליות.

היתרון בשימוש בנרות הוגינאליות הינה הספיגה המקומית ורמות נמוכות יותר של פרוגסטרון בדם על כל תופעות הלוואי של רמה גבוה יותר. כאמור במרבית הפרוטוקולים ניתן בשלב השני גם אסטרוגן בתוספת לפרוגסטרון.

במידה והושג היריון יש להמשיך את הטיפול באסטרוגן ופרוגסטרון עד לאותו מועד שבו השלייה ההריונית מתחילה לספק את הצרכים של ההיריון בסביבות 7-9 שבועות היריון, לעיתים מטעמי ביטחון יש הממשיכים בטיפול תוך הורדת המינון בהדרגה עד לגמר הטרימסטר הראשון

להלן סימולאציה גראפית של הליך טיפולי והכנת רירית הרחם לקראת השתלת עוברים שהושגו מתרומת ביציות

 

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה