עוברים טריים או מוקפאים - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
19.02.2017

עוברים טריים או מוקפאים

עוברים טריים או מוקפאים

עוברים מוקפאים: אז והיום

בעוד שבעבר עוברים הוקפאו באמצעות שיטת הקפאה איטית, כיום יותר ויותר רופאים משתמשים בויטריפקציה – שיטת הקפאה מהירה המפחיתה את הסיכוי שהעוברים יפתחו גבישי קרח. לאור ההצלחה בשיטה זו, אנו לא צריכים/מחויבים להעביר כמות גבוהה של עוברים טריים, כך שאם המטופלת לא נקלטה במחזור העוברים הטריים, ניתן לבצע העברת עוברים מוקפאים בנקודת זמן מאוחרת יותר.

הדור הבא של שיטות ההקפאה

שיעורי ההצלחה של העברת עוברים מוקפאים מושפעים מאוד משיטת הקפאת העוברים. בעבר, שיעורי ההצלחה בקרב מרכזי העברת עוברים מוקפאים רבים היו ב-10% פחות מאשר העברה של עוברים טריים. אולם כיום, הודות לויטריפיקציה, עוברים רבים (כ-90%) שורדים את תהליך ההפשרה בהצלחה. רמת הישרדות העוברים גבוהה יותר לאחר ויטריפיקציה בהשוואה לשיטת ההקפאה האיטית. למה? מהסיבה הפשוטה שבזכות הויטרפיקציה, תופעת היווצרות גבישי הקרח היא מינימאלית ולכן גם ההתנוונות התאית אצל העובר היא מינימאלית. מסיבות אלו, עובר המוקפא בשיטת בויטרפיקציה נראה ממש כמו עובר טרי. מרכזי הפריה חוץ גופית רבים מדווחים על שיעורי הצלחה גבוהים של העברת עוברים מוקפאים, ללא הבדל משמעותי בהשוואה שיעורי ההצלחה של עוברים טריים.

חשיבות איכות העוברים המוקפאים

שיעורי ההצלחה של העברת עוברים מוקפאים אינם מושפעים אך ורק משיטת ההקפאה, אלא גם מאיכות העוברים המוקפאים. באופן כללי, בזמן העברת עוברים טריים, בוחרים להעביר את שני העוברים הטובים ביותר, כאשר העוברים שהגיעו ל”מקום השני” מוקפאים. ישנם מרכזים המקפיאים את כל העוברים הנותרים בעוד שאחרים מקפיאים עוברים באיכות טובה בלבד. ככל שאיכות העובר טובה יותר בזמן ההקפאה, כך תהליך ההפשרה יצליח יותר. חשוב לציין שהעברת כמות מעטה יותר של עוברים לא הפחיתה את שיעורי הכניסה להריון בעשור האחרון. למעשה, שיעורי ההצלחה של הפריה חוץ גופית השתפרו מאוד בעשור האחרון הודות לטכנולוגיה המתקדמת.

ישנם מרכזי הפריה חוץ גופית המבצעים מיון גנטי לפני ההשרשה. הם מבצעים מספר מחזורי הפריה חוץ גופית טריים, לוקחים ביופסיה מהעוברים ובודקים אותם כדי לאתר חריגות גנטית. כשהממצאים חיוביים ולא מתבצעת כרגע העברה, העוברים עוברים להקפאה. גישה זו יעילה במיוחד עבור נשים הסובלות מהפלות חוזרות או מטופלות בגילאים מתקדמים.

בעיות הקיימות בהעברת עוברים טריים

לצערנו, עלות הטיפולים יקרה עבור המטופלות מאחר והן משלמות למספר מחזורים של הפריה חוץ גופית עם עוברים טריים. בנוסף, יש נשים בגילאים מבוגרים עם ירידה משמעותית במאגר הביציות שלהן ולכן הן בעלות מספר נמוך יותר של עוברים באיכות טובה, ובדרך כלל, לנשים אלו לא יהיו כלל עוברים להקפאה.

לאחרונה, מאמרים רבים בספרות המקצועית בתחום גילו שכתוצאה משינוי הסביבה ההורמונאלית, מחזורי הפריה חוץ גופית עם עוברים טריים מוצלחים פחות מהפריה עם עוברים מוקפאים. נשים הסובלות מגירוי יתר שחלתי, וגם מטופלות שלא פיתחו את התסמונת במהלך המחזור הטרי, חשופות לסביבה הורמונאלית שונה בהשוואה למחזורי הפריה עם עוברים מוקפאים.

מחקרים רבים הראו שהסביבה ההורמונאלית במחזור הטרי עלולה לשנות את רירית הרחם וכהשלכה מכך לפגוע בהצלחת ההשרשה באופן מלא או חלקי. מחקרים אשר השוו בין היריון עם תינוק אחד שנוצר באופן טבעי לעומת היריון עם תינוק אחד שנוצר על ידי הפריה חוץ חופית עם עובר טרי גילו שאצל אלו אשר נוצרו מהפריה נמצאו סיכויים גבוהים יותר ללידה מוקדמת במשקל נמוך. לעומת זאת, כאשר ההשוואה נערכה מול הפריה עם עוברים מוקפאים, התוצאות היו שונות לטובה. לכן, יכול להיות שהסביבה ההורמונאלית המשתנה במהלך מחזור הפריה עם עוברים טריים היא למעשה הגורם הסיבתי.

העברה עם עוברים מוקפאים מוצלחת בדיוק כמו הפריה חוץ גופית עם עוברים טריים

המחקרים מוכיחים שבזכות הויטריפיקציה ואיכות העוברים המוקפאים, אין הבדל בשיעורי ההצלחה בין עוברים טריים למוקפאים. יתר על כך, יש מחקרים נוספים אשר גילו שההעברה עם עוברים מוקפאים יכולה להיות מוצלחת יותר מהעברת עוברים טריים. כמובן שהמסקנות אינן אמורות לגרום למטופלות לזנוח את ההעברה הטריה ולבצע רק העברת עוברים מוקפאים. בעוד שהשיטה המוקפאת יכולה לסייע יותר למטופלות מסוימות עקב בעיות רפואיות או גיל, אין ראיות חזקות כיום שיכולות לקבוע חד משמעית שכדאי להעדיף העברת עוברים מוקפאים.

ואיך כל זה אמור לעזור לך כמטופלת?

מחזורי הפריה טריים ומוקפאים הם בעלי שיעורי הצלחה גבוהים. אם איכות העוברים שלך טובה, את יכולה לבצע העברת עובר יחיד באופן אלקטיבי במחזור העוברים הטריים ולחשוש פחות מכישלון. אם לא הצלחת להיכנס להיריון עכשיו, את יכולה להיות בטוחה שיש לך מלאי עוברים איכותיים בהקפאה.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה