עשר הסיבות הנפוצות ביותר לאי-פוריות - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

עשר הסיבות הנפוצות ביותר לאי-פוריות

עשר הסיבות הנפוצות ביותר לאי-פוריות

אבחון של אי פוריות עלול להיות הרה גורל. מאחר שזוג אחד מתוך 6 זוגות מאובחן כיום כך, לא ניתן להכחיש שהגיעה העת לעבוד ולשנות את צורת החינוך וניהול חיינו לשם שימור פוריות בריאה.

זוגות שמאובחנים באי פוריות עוברים בדרך כלל בדיקות פוריות מקיפות. מה שהזוגות אינם מודעים אליו הוא שלעיתים ישנן ברירות טבעיות כדי לעזור ולתקן בעיות פוריות רבות. יש בידינו מאות של מאמרים שיכולים לשרת זוגות שאובחנו כסובלים מבעיות פוריות.

אנו מחויבים להקדיש זמן כדי לספק אינפורמציה בנוגע לברירות טבעיות לריפוי ושימור פוריות תקינה.

בעיית אי פוריות ראשית מוגדרת עבור זוגות שלא הצליחו להתעבר לאחר שניסו במשך שנה או יותר לקיים יחסי מין ללא אמצעי מניעה. בעיית אי פוריות משנית מוגדרת עבור זוגות שכבר הולידו ילדים, אך לא עולה בידם להתעבר שנית.

הבה נסקור את 10 הסיבות השכיחות לאי פוריות:

הפרעה בביוץ

ישנן סיבות מגוונות לאי יכולתה של אישה לקבל מחזור ביוץ או לכך שמחזור הביוץ מופיע באופן לא סדיר. חוסר איזון הורמונאלי הוא הסיבה השכיחה ביותר לכך שלנשים יש בעיה במחזור הביוץ.

ישנם גורמים רבים שמשחקים תפקיד בויסות המחזור החודשי. כאשר הקשר העדין בין בלוטת יותרת המוח, השחלות והזקיקים לא פועל באופן תקין, מחזור הביוץ אינו מתרחש.

הנה מספר סיבות מדוע חוסר איזון הורמונאלי מתרחש וגורם להפרעה בביוץ:

– בריאות ירודה של ביצית.
– בעיות עם אחד או יותר מהבלוטות האנדוקריניות.
– תזונה לקויה.
– לחץ
– ‘קסנו-הורמונים’ (Xenohormones)
– קיום אורח חיים שאינו בריא ואינו תקין.
– משקל גוף נמוך
– השמנת יתר
– שימוש ארוך טווח בתרופות פוריות המכילות הורמונים, למשל הורמונים המונעים הריון.
– נטייה גנטית

חצוצרות חסומות

החצוצרות הן המסלולים שדרכם עוברת הביצית מהשחלות בכיוון מטה אל תוך הרחם, ואם קיימת חסימה כלשהי בצינורות אלו, הדבר עלול למנוע מהתהליך להתרחש. הסיבות העיקרית שבגללן החצוצרות נחסמות הן:

– מחלה דלקתית של אגן הירכיים (PID), לעיתים בעקבות מחלות מין.
– אנדומטריוזיס
– שרירנים ברחם
– הריון חוץ רחמי

25% מהסיבות לאי פוריות נובעות מחצוצרות חסומות.

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס נגרם כאשר בטנה עודפת של רירית הרחם מהרחם, שגדלה בדרך כלל לצורך הכנה לקליטה של ביצית בתחילת דרכה, אינה נפלטת לחלוטין בזמן הווסת. לאחר שהדבר מתרחש, הבטנה מתחילה להקשר לאזורים אחרים בגוף מלבד לרחם. כאשר הוסת מתרחשת בגוף האישה, לא רק הבטנה ברחם מדממת אלא גם האנדומטריוזיס שגדל במקומות אחרים בגוף מוסיף לדמם.

35%-50% ממקרי האי פוריות בנשים באים בעקבות האנדומטריוזיס. זה שיעור כפול עד פי שלושה של אי פוריות באוכלוסיה הכללית.

תסמונת שחלות פובליציסטיות (PCOS)

תסמונת זו מיוחסת לאיזון ההורמונאלי בגוף הנשי. חוסר האיזון ההורמונאלי עלול לגרום לאי סדר במחזור החודשי, עליה במשקל, עמידות לאינסולין, בעיות עור, ציסטות קטנות בשחלות והירסוטיזם (שעירות יתר/ שיער ראש דליל). לא כל הנשים שמאובחנות כלוקות בתסמונת השחלות הפובליציסטיות חוות את כל הסימפטומים או אפילו חלק מהם. תסמונת ה-PCOS אינה מובנת במלואה, וכיוון שלכל אישה ישנם סימפטומים שונים, זיהוי מלא וטיפול עלולים להיות מסובכים. תסמונת ה-PCOS הינו מצב נפוץ מאוד, המשפיע על 4-18% נשים בגיל הפוריות.

בריאות ירודה של הביצית

ישנם גורמים רבים שעשויים להשפיע על תקינותן של השחלות והביציות והם כוללים בתוכם גם סיבות סביבתיות, הורמונים כחלק מהתזונה, לחץ, בחירות לקויות של אורח החיים וזקנה.

הערה חשובה: שחלות רזרביות בעלות איכות ירודה (ספירת זקיק נמוכה), בתוספת לבריאות ירודה של הביצית לפני גיל 40, יכולות להיות סימן לכשל שחלתי מוקדם (POF). זהו עניין שכדאי לך לשוחח עליו עם הרופא, בנוסף לאופציות הבדיקה על מנת לשלול זאת.

הבריאות הירודה של הביצית עלולה להיווצר עקב מספר גורמים או צירוף של הסיבות הבאות:

– בחירות לא טובות של אורח החיים, עישון, שתיית אלכוהול, תזונה לקויה, לחץ, זיהום סביבתי ואורח חיים בלתי פעיל (מחזור דם לא תקין).
– איזון הורמונאלי
– נטייה גנטית
– נזק לאיברי המין
– חולי, למשל סרטן שטופל בטיפול כימותרפי
– מחלה אוטו-אימוניות
– גיל מבוגר שמשחק תפקיד בפגיעה בתקינות הביציות

חסימת צינור הזרע

הפרעה זו ידועה גם בשם ‘חסימה של יותרת האשך’. צינור הזרע הוא הצינור שדרכו מועבר הזרע המפרה. וריקוצלה (דליות) של האשכים היא הסיבה העיקרית לחסימה. מחלות מין (STD’s) כמו זיבה כלמידיה יכולים גם הם לגרום לחסימה. וריקוצלה בדרך כלל מטופלת באמצעות ניתוח, חשוב לקבל טיפול נגד כל מחלת מין שהיא בו באופן מיידי בכדי למנוע נזק לאברי המין.

אי פוריות הנובעת משילוב גנטי של ההורים

מצב זה נוצר כאשר שני ההורים אובחנו עם בעיית פוריות אחת או יותר. כ-20-30% ממקרי האי פוריות הם תוצר שילוב אי הפוריות של שני ההורים. אבחנה זו יכולה לגרום להרגשה נוראית, אך תמיד ישנה תקווה! אנא עיין בנושא פוריות הפרט לקבלת מידע נוסף.

אי פוריות בלתי ניתנת להסבר

מקרב כל הזוגות שאובחנו כאי פוריים, 25% מאובחנים כאי פוריים ללא כל סיבה מובנת. משמעותו של הדבר הוא שהרופאים אינם מסוגלים למצוא סיבה לאי יכולתם של הזוג להתעבר. שני ההורים עברו את כל הבדיקות, אך לא נמצאה סיבה מכרעת כלשהי לאי פוריותם. בעוד שיתכן כי נחמד להרגיש שאינך מאובחן בבעיה ספציפית, הדבר יכול לעורר בלבול באשר לשאלה מה לעשות בצעד הבא. פה נכנס מקומו של הטיפול הטבעי כטיפול בעל פוטנציאל להועיל. ההתמקדות בטיפולים טבעיים נועדה כדי להחזיר את הגוף לאיזון.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה