פציעה של רירית הרחם (פיפל) והשתלת עוברים - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
12.01.2017

פציעה של רירית הרחם (פיפל) והשתלת עוברים

 לאחר מספר מחזורים לא מוצלחים של הפריה חוץ גופית (IVF), זוגות לעיתים קרובות שואלים על טכניקות אלטרנטיבות שהם יכולים לנסות במחזור הבא שלהם על מנת להגדיל את הסיכוי שלהם להיכנס להיריון. אחת מהטכניקות האלו היא פציעה של רירי הרחם (פיפל).  אז, האם פציעה של רירית הרחם (פיפל) לא נעים כמו שזה נשמע, והאם זה יכול להגדיל את הסיכוי שלך להיכנס להיריון?

מה זה פציעה של רירית הרחם (פיפל)?

פיפל זהו הליך המשמש לעזור לעוברים להשתרש בהצלחה רבה יותר לאחר הפריה חוץ גופית (IVF) או לאחר טיפול הזרקת זרע לציטופלזמה (ICSI). בדרך כלל נעשה שימוש בהליך זה רק במטופלים שכבר חוו כמה מחזורי IVF לא מוצלחים, למרות העברה של עוברים באיכות טובה.

ההליך לפעמים נקרא ביופסיה של רירית הרחם, שכן הוא כולל לקיחת ביופסיה מהדופן של הרחם, הנקראת רירית הרחם. ההליך נעשה תוך שימוש בקתטר דק (צינור דק) שמעבירים דרך צוואר הרחם. אין צורך בהרדמה, אך בדרך כלל מייעצים למטופלות ליטול משככי כאבים ללא מרשם לפני כן מאחר שזה יכול לגרום למידה מסוימת של כאב. כאב במהלך הליך הפציעה דווח במחקר אחד כממוצע של 6/10. ביופסיה של רירית הרחם ניתן לבצע באותו הזמן של היסטרוסקופיה.

הכי טוב לבצע פיפל בערך בשבוע שלפני התחלה של IVF  או העברת עוברים מוקפאים (FET) (שלב הגופיף הצהוב). זהו שבוע לאחר הביוץ ומספר ימים לפני תחילת המחזור של האישה. מומחה הפוריות שלך יספק לך הנחיות ספציפיות אם מחזורי הווסת שלך אינם סדירים.

האם פיפל מגדיל את הסיכוי שלך להצלחה של IVF?

כעת, הממצאים בנוגע להאם פיפל מגדיל את סיכויי ההצלחה להיכנס להיריון אינם חד משמעתיים.

בשנת 2014, מחקר רנדומלי מבוקר שכלל 387 נשים חקר האם פיפל יכול לשפר את שיעור הילודה הטבעי בנשים שחוו בעבר כישלון של IVF. המחקר גילה שבהשוואה לקבוצת פלצבו,  פיפל לא שיפר את שיעור הילודה הטבעי בנשים שחוו כישלון IVF  אחד, אך שהוא יכול לשפר את הסיכויים לנשים עם שני מחזורים כושלים או יותר.

סקירה של  מחקר קיים על פיפל, שהציגו החודש בפגישה השנתית של האגודה האירופאית לפוריות (ESHRE), מצביעה על כך שנראה שפיפל מגדיל את הסיכוי להיריון אצל זוגות שניסו להיכנס להיריון באופן טבעי או באמצעות הזרעה תוך-רחמית (IUI). הסקירה כללה שמונה מחקרים, שכללו יותר מ-1,000 נשים. בעוד שהסקירה הצביעה על כך שההליך יכול להגדיל את שיעורי ההצלחה, האיכות של המחקרים מהם נבעה התוצאה תוארה כ”נמוכה ביותר”.

מחקרים גדולים יותר עדיין נדרשים על מנת לתת תוקף האם פיפל אכן מגדיל את שיעורי ההיריון מטיפולי פוריות או  מהתעברות טבעית.

כיצד יוכל פיפל לשפר את שיעורי ההיריון?

חושבים שפיפל עשוי לעורר “פעולת תיקון” ברירית של הרחם, ושרירית חדשה זו עשויה לקלוט טוב יותר השתלת עוברים, ולכן להגדיל את הסיכוי להיריון. בנוסף, שיעורי השתלה משופרים עשויים להיות תוצאה של גנים האחראיים לכך שההשתלה ” תיקלט “, כתוצאה מפיפל. בשלב זה, שתי ההשערות מצריכות חקירה נוספת.

מתי עשויים מומחי פוריות להמליץ על פיפל?

כיוון שכעת אין מספקי ממצאים חד משמעים בנוגע לתועלת של פיפל, ומאחר שההליך הינו גם לא נעים  וגם כרוך בתשלום נוסף, רוב המומחים לפוריות לא ימליצו עליו בשלב הראשון.

אולם, למטופלות שחוו לפחות שני מחזורי IVF  כושלים, במיוחד עם המטופלת נלהבת לנסות משהו חדש, ניתן לבצע פיפל וזה עשוי לגרום שינוי אצל חלק מהנשים.

 

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה