תזונה טבעית לשיפור הפוריות: הנחיות לתזונה טבעית - חלק 2 - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
27.03.2017

תזונה טבעית לשיפור הפוריות: הנחיות לתזונה טבעית – חלק 2

תזונה טבעית לשיפור הפוריות: הנחיות לתזונה טבעית - חלק 2

מומלץ לאכול הרבה ירקות ופירות אורגניים

מוצרים קונבנציונליים מכילים קוטלי עשבים וחומרי הדברה מזיקים, אשר פוגעים בפוריות  של נשים וגברים כאחד. המחקרים גם הראו כי לירקות ופירות אורגניים ערך תזונתי גבוה יותר.

מומלץ לאכול מוצרי חלב טבעיים, גולמיים ולא דלי שומן

כדאי לצרוך מוצרי חלב טבעיים וגולמיים. עם זאת, יש לקחת בחשבון שבמקרה של בעיות פוריות, כגון תסמונת השחלות הפוליציסטיות מאנדומטריוזיס, מוצרי חלב עלולים לפגוע באיזון עוד יותר.  תעקבי אחר תגובת הגוף למוצרי חלב. הימנעי ממוצרי חלב לא אורגניים, מכיוון שהם מכילים תוספות הורמונים וחומרים אנטיביוטיים, העשויים להגביר את רמת האסטרוגן בגוף. ישנן חלופות בריאות רבות לחלב, כגון שקדים טריים או חלב המפ (קנבוס).

השתדלי לאכול דגי מים קרים בעיקר

הדגים הם מקור לחומצות שומן חיוניות (אומגה 3). חומצות שומן אלו מסייעות בייצור ההורמונים, מפחיתים את הסיכון לדלקות ועוזרים למחזור מסודר. דגים הם גם מקור מצוין של חלבונים וויטמין A. הימנעי מדגי מים עמוקים גדולים, כגון טונה צהובת סנפיר, דג חרב וסיבס צ’יליאני, מכיוון שהם עלולים להכיל כמות גבוהה של כספית. מומלץ לאכול דגי מים קרים, כגון סלמון אלסקה פראי, בקלה והליבוט אלסקה. כמו כן, אם את בוחרת לאכול סלמון, הימנעי מסלמון צפון אטלנטי שלא גודל בתנאים טבעיים, מכיוון שהוא מכיל חומרים אנטיביוטיים וצבעי מאכל רעילים.

מומלץ לאכול בשר אורגני       

בקר שלא גדל בצורה אורגנית מכיל רמות גבוהות של תוספות הורמונים וחומרים אנטיביוטיים הגורמים לעליית רמת האסטרוגן. מצד שני, בשר אורגני הוא מקור מצוין של חומצות שומן חיוניות, דל בשומן רווי ועשיר בחלבונים. אם את סובלת מאנדומטריוזיס, מומלץ להפחית בכמות הבשר האדום שאת אוכלת וזאת בעקבות מחקר שהראה כי קיים קשר בין צריכה גבוהה של בשר אדום ותופעת האנדומטריוזיס.

מומלץ לאכול “ביצי חופש” ועוף אורגני

עוף שלא גדל בצורה אורגנית מוחזק בתנאים של חוסר ניקיון ומואכל במזון לא אורגני ולרוב אף במזון המהונדס גנטית.

מומלץ לאכול דגנים מלאים בלבד

דגנים מלאים מחזקים את מערכת החיסונית ועשירים בסיבים תזונתיים ובוויטמינים חשובים. סיבים תזונתיים מסייעים לגוף להיפטר מעודף הורמונים ולשמור על רמת סוכר מאוזנת. הימנעי מלחם לבן, פסטות סולת ואורז לבן. במקום זאת, מומלץ לאכול לחם מחיטה מלאה, אורז חום או וקינואה.

מומלץ לאכול מזון העשיר בסיבים

סיבים תזונתיים עוזרים לווסת את רמות הסוכר בגוף ולהפחית בבעיות פוריות, כגון תסמונת השחלות הפוליציסטיות, ובעיות אימונולוגיות, וכן מקדמים איזון הורמונאלי. בין המזונות העשירים בסיבים ניתן למנות פירות, ירקות, עלים ירוקים כהים ושעועית.

אין לאכול סויה בשום צורה, אלא אם היא מותססת (מיסו וטמפה)

המחקרים מראים שמזון על בסיס סויה מכיל חומרים המחקים את פעולתו של האסטרוגן. עדיף להימנע ממזון מעובד העשוי מסויה, כגון חלב סויה, המבורגרים מסויה, אבקת חלבון סויה, שבבי סויה, בשר סויה וגבינות סויה. אם את סובלת מהיפותירואידיזם, יש להימנע מסויה לחלוטין.

הימנעי מסוכרים מזוקקים או מיצי פירות (מלבד מיץ סחוט טרי)

מיצים מפוסטרים, כגון מיץ תפוחים, תפוזים ואחרים בבקבוקים מכילים תרכיזי סוכר, אשר יכולים לשבש את רמות הסוכר בדם ולהשפיע לרעה על המערכת החיסונית. כמו כן, הימנעי מסוכרים מזוקקים, מעובדים ומלאכותיים. בין החלופות ניתן למנות את סטיביה, דבש וסירופ מייפל.

שתי הרבה מים נקיים

הקפידי לשתות לפחות חצי ממשקל גופך באונקיות של מים נקיים מדי יום. מומלץ להימנע ממים מבוקבקים, מכיוון שפלסטיק מכיל חומרים המדמים את הפעולה של אסטרוגן אשר יכולים להשפיע על האיזון ההורמונאלי. הימנעי ממי ברז – המחקרים מראים כי מי ברז מכילים חומרי הדברה מהחקלאות.

חומרים מזינים התורמים לשיפור הפוריות

בעוד שכל החומרים המזינים חשובים לבריאות, חלקם ידועים בשל השפעתם הישירה על הפוריות. להלן רשימה של חומרים מזינים אלו ושל המזון המכיל אותם.

מיקרו-חומרים מזינים

נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים לשיפור הפוריות

ויטמין D: הגוף זקוק לוויטמין D ליצירת הורמוני מין, החשובים עבור הביוץ והאיזון ההורמונאלי. מחקר שנערך באוניברסיטת ייל בקרב 67 נשים עם בעיות פוריות הראה כי רק ל-7% מהן רמת ויטמין D הייתה נורמאלית.

מקורות מזון: ביצים, דגים שומניים, מוצרי חלב ושמן דגים. כמו כן, ניתן לקבל ויטמין D על ידי בילוי זמן מחוץ לבית במשך 15-20 דקות כל יום, אך הקליטה מושפעת מגוון העור – עור כהה יותר קולט וויטמין D מהשמש ברמה מופחתת.

ויטמין E: המחקרים הראו שוויטמין E שומר על בריאות ותנועתיות הזרע אצל גברים. כמו כן, המחקרים הראו שתזונה עם כמות מופחתת של ויטמין E גורמת לאי-פוריות אצל חולדות. בנוסף לכך, ויטמין E הוא נוגד חמצון חשוב המגן על הזרע והביציות.

מקורות מזון: גרעיני חמניות, שקדים, זיתים, תרד, פפאיה וירקות בעלי עלים ירוקים.

CoQ10: הכרחי ליצירת אנרגיה עבור כל תא בגוף וכן לתנועתיות הזרע. בנוסף לכך, הינו נוגד חמצון המגן על התאים מפני פגיעת הרדיקלים החופשיים ועל ה-DNA.

 מקורות מזון: נמצא בבשר ופירות ים, אך עדיין קשה לקבל כמות מספקת באמצעות תזונה. תוספי CoQ10 Ubiquinol הם הדרך הטובה ביתר לקבל CoQ10, שרמתו יורדת עם הגיל.

ויטמין C: שפר את האיזון ההורמונאלי ומגביר פוריות אצל נשים עם פגם בשלב הלוטאלי, כך עלה ממחקר שפורסם בFertility and Sterility-. באשר לגברים, ויטמין C משפר את איכות הזרע ומגן עליו מפני נזק ל-DNA, ובכל מסייע במניעת הפלות טבעיות ובעיות כרומוזומליות. ויטמין C גם מונע התקבצות של תאי הזרע ומשפר את התנועתיות.

מקורות מזון: צמחים ופירות, כולל פלפל אדום, ברוקולי, חמוציות, כרוב, תפוחי אדמה, עגבניות ופירות הדר.

חומצה ליפואית: נוגן חמצון שלא רק מספק הגנה על מערכת הרבייה של האישה, אלא גם משפר את איכות ותנועתיות הזרע וגם מאפשר לגוף לעשות שימוש חוזר בנוגדי החמצון בגוף.

מקורות מזון: נמצא בכמויות קטנות בתפוחי אדמה, תרד ובשר אדום.

B6: ויטמין B6 יכול לשמש לוויסות ההורמונים. כמו כן, הוא מסייע לאיזון הסוכרים בדם, מקל על כאבי מחזור וגם על בחילות בוקר. ויטמין זה גם עוזר להתמודד עם פגם בשלב הלוטאלי.

מקורות מזון: טונה, בננה, הודו, כבד, סלמון, בקלה, תרד, פלפלים, עלי לפת, כרוב ירוק, שום, כרובית, חרדל, סלרי, כרוב, אספרגוס, ברוקולי, כרוב ניצנים, ועלי סלק.

B12: ויטמין B12 משפר את ייצור ואיכות הזרע. כמו כן, הוא עלול לעזור לעיבוי רירית הרחם והפחתת רמת הסיכון להפלה טבעית. ישנם מחקרים שהראו כי המחסור בוויטמין B12 עלול להגדיל את הסיכוי לביוץ לא סדיר ובמקרים חמורים להפסקה מוחלטת של הביוץ.

מקורות מזון: צדפות, מולים, כבד, קוויאר (ביצי דגים), דגים, סרטנים, לובסטרים, בשר בקר וכבש, גבינה ו ביצים.

חומצה פולית: אולי אחד הוויטמינים הידועים ביותר ההכרחיים להיריון, אשר נמצא בסוגים רבים של מזון. ויטמין זה מסייע במניעת מומים בתעלת העצבים וכן מומי לב מולדים, שפות שסועות, פגמים בגפיים ואנומליות בדרכי השתן אצל עוברים מתפתחים. מחסור בחומצה פולית עלול לגרום לעליית הסיכון ללידה מוקדמת, פיגור בהתפתחות העובר וממשקל נמוך בלידה. המחסור עלול גם לעלות את רמת ההומוציסטאין בדם ולגרום להפלה ספונטנית או בעיות אחרות, כגון היפרדות השליה ורעלת.

מקורות מזון: כבד, עדשים, שעועית מנומרת, פולי חומוס, אספרגוס, תרד, שעועית שחורה, שעועית לבנה, שעועית אדומה וכרוב ירוק.

ברזל: המחקרים מראים כי נשים אשר לא צורכות כמות מספקת של ברזל עלולות לסבול מחוסר ביוץ ומנזק פוטנציאלי שנגרם לביציות, מה שיכול לעכב את ההיריון ב-60% לעומת הנשים רמה מספקת של ברזל בדם.

מקורות מזון: עדשים, תרד, שומשום, שעועית, גרעיני דלעת, בשר צבי, חומוס, שעועית לבנה, דבשה (molasses) ובשר בקר.

סלניום: סלניום הוא נוגד חמצון העוזר להגן על הביציות ועל הזרע מפני רדיקלים חופשיים, אשר יכולים לגרום להפלה טבעית ומומים מולדים. סלניום גם הכרחי ליצירת תאי הזרע. על פי המחקרים, אצל גברים עם ספירת זרע נמוכה נמצא גם כי רמת הסלניום היא נמוכה, בהתאם.

מקורות מזון: כבד, דג לוטין (snapper), בקלה, הליבוט, טונה, סלמון, סרדינים, שרימפס, פטריות שמפיניון, הודו, אגוזי ברזיל.

אבץ: אצל נשים, אבץ נמצא ביחסי גומלין עם יותר מ-300 אנזימים שונים בגוף בכדי שכל המערכות יתפקדו היטב. ללא אבץ, התאים לא יוחלו להתחלק כראוי, רמות האסטרוגן והפרוגסטרון עלולות לצאת מאיזון ומערכת הרבייה שלך עלולה לא לתפקד באופן מלא. על פי המחקרים, ישנו קשר ישיר בין מחסור באבץ להפלות בשלב המוקדם של ההיריון.

עבור גברים, אבץ נחשב לאחד מהמינרלים החשובים ביותר כשמדובר בפוריות. העלאת רמת האבץ אצל גברים עם בעיות פוריות מעלה את איכות הזרע.

מקורות מזון: כבד עגל, צדפות, בשר בקר וכבש, בשר צבי, שומשום, גרעיני דלעת, יוגורט, הודו, אפונת גינה, שרימפס. אבץ יכול לאבד את תכונותיו עקב בישול, כך שחשוב לאכול מזון העשיר באבץ בצורתו הגולמית.

חומצות שומן חיוניות: חומצות אומגה 3 תורמות לשיפור הפוריות בכך שהן עוזרות בוויסות ההורמונים, מגדילות את כמות הריר בצוואר הרחם, משפרות את הביוץ ואת זרימת הדם אל איברי הרבייה.

שומני אומגה 3 מכילים שתי חומצות החיוניות לבריאות – DHA ו-EPA. שתי חומצות אלה עוזרות לגוף להילחם בהרבה סוגים של מחלות. על פי המחקרים, קיים קשר בין רמות נמוכות של DHA לדיכאון ולהפרעות נפשיות אחרות. במהלך ההיריון, מחסור ב-DHA עשוי לגרום ללידה מוקדמת, משקל נמוך של התינוק או היפראקטיביות אצל ילדים.

מקורות מזון: זרעי פשתן, אגוזי מלך, סלמון, סרדינים, הליבוט, שרימפס, דג לוטין (snapper), צדפות, זרעי צ’יה.

מאקרו-חומרים מזינים

בנוסף למיקרו-חומרים מזינים, מאקרו- חומרים מזינים חשובים גם הם. מאוד חשוב לקבל כמות מספקת של חלבונים, סיבים תזונתיים, שומן, פחמימות וכו’. זה הזמן לטפח ולהכין את גופך לקראת ההתעברות. בתקופה זו מומלץ לאכול מזון צפוף תזונתית, המספק את החומרים הבאים:

שומנים

שומנים רבים הינם חיוניים לפוריות ולהתפתחות העובר. בנוסף לחומצות שומן חיוניות, שומנים רוויים וכולסטרול חשובים גם הם. בלי כולסטרול הגוף לא יוכל לייצר הורמונים, כולל פרוגסטרון. עם זאת, יש לוודא שאת מקבלת כולסטרול ממזון בריא, כגול שמן קוקוס, בשר אורגני, דגים, אגוזים וזרעים. הימנעי משמנים מוקשים ומשמנים צמחיים המבושלים בחום גבוה.

חלבונים

צריכה של כמות בריאה של חלבון ממגוון רחב של סוגי מזון היא חלק בלתי נפרד מדיאטת הפוריות. הקפידי לאכול חלבון מן החי ומן הצומח כל יום.

 סיבים תזונתיים

הסיבים עוזרים לגוף להיפטר מעודף אסטרוגן ו-xenohormones, וכן שומרים על לתפקוד תקין של מערכת העיכול.

מזונות חשובים במיוחד עבור הפוריות

עייני ברשימה שלהלן ותוכלי לראות שכל המאכלים האלה הם צפופים תזונתית כלומר הם מכילים הרבה חומרים מזינים בכל מנה. סוגי מזון אלה הם גם בעלי כמות החומרים המזינים הגדולה ביותר מבין סוגי המזון, אשר הוזכרו תחת הכותרת “חומרים מזינים התורמים לשיפור הפוריות” במדריך זה.

ביצים – ויטמין D, B12, חלבון

הקפידי לאכול ביצים אורגניות עם חלמון כתוםצהוב. ביצים מסוג זה אמנם יקרות יותר, אך הן מאוד בריאות בשל כמות גבוהה של חומרים מזינים והיעדר חומרים מזיקים.

אגוזים וזרעים – אומגה 3, אבץ, ויטמין E, חלבון

הקפידי לאכול אגוזים וזרעים בצורתם הגולמית, מכיוון שחומצות שומן חיוניות ואבץ רגישים לחום והשפעתם נעלמת עקב בישול. להלן רשימה של אגוזים, זרעים וצפיפות התזונתית שלהם, בכדי שתוכלי לראות את הכמות האדירה של החומרים המזינים שהם מכילים.

אגוזים וזרעים המכילים כמות גבוהה של אומגה 3:

אגוזי מלך – ¼ כוס = 2,270 מ”ג

זרעי פשתן – 2 כפיות = 3,510 מ”ג

זרעי קנבוס – 3 כפיות = 3,000 מ”ג

זרעי צ’יה – כפית אחת = 2,300 מ”ג

אגוזים וזרעים המכילים כמות גבוהה של אבץ:

דלעת – ¼ כוס = 2.7 מ”ג

שומשום – ¼ כוס = 2.8 מ”ג

אגוזים וזרעים המכילים כמות גבוהה של ויטמין E:

גרעיני חמניות – ¼ כוס = 18.10 מ”ג

שקדים – ¼ כוס = 8.97 מ”ג

אגוזים וזרעים המכילים כמות גבוהה של ברזל:

דלעת – ¼ כוס = 5.16 מ”ג

שומשום – ¼ כוס = 5.24 מ”ג

בשר אורגני – אומגה 3, ברזל, B12, חלבון

בשר אורגני הוא בשר של בעלי חיים אשר אכלו עשב טרי במשך רוב חייהם. בשר מסוג זה מכיל פחות שומן וטעמו בולט יותר מבשר של חיות המואכלות בתירס, אך יש בו הרבה יותר חומרים מזינים, מכיוון שהחיות אכלו מזון טבעי. בשר אורגני מכיל כמות גבוהה של אומגה 3 ומצד שני, אין בו חומרים אנטיביוטיים והורמונים. בשר שניתן לקנות בכל סופר מכיל יותר אומגה 6 (אנחנו בכל מקרה מקבלים כמויות עודפות של אומגה 6), בעוד החיות שמהן מתקבל בשר זה גדלים על מזון מהונדס גנטית, אשר מפטם אותם, אך אינו בריא (המחקרים מראים כי קיים קשר בין מזון מהונדס גנטית ואי-פוריות). חיות אלה גם מואכלות בהורמונים ואנטיביוטיקה באופן קבוע, לכן אכילת בשר זה עלולה להשפיע על האיזון ההורמונאלי ועל המערכת החיסונית שלך.

ירקות בעלי עלים ירוקים כהים – ברזל, חומצה פולית, B6, ויטמין E

ירקות עם עלים ירוקים כהי מלאים במינרלים, נוגדי חמצון וויטמינים החיוניים לפוריות. בין ירקות מסוג זה: תרד, מנגולד וכרוב עלים.

פירות – ויטמין C, פלבנואידים ומגוון נוגדי חמצון

הפירות מכילים את כמות נוגדי החמצון הגבוהה ביותר למנה. בין הפירות המכילים את הכמות הגבוהה ביותר של נוגדי חמצון: שזיפים, רימונים, צימוקים, אוכמניות ותותים. זכרי שנוגדי חמצון רגישים לחום ולכן, מומלץ לאכול פירות טריים ובשלים.

ירקות צבעוניים – B6, ויטמין C

צבע הירק יכול להעיד על החומרים המזינים שהוא מכיל וכן על התרומה שלו לגוף. למשל, ירקות אדומים או ירוקים עשירים בוויטמין C, ירקות כתומים עשירים בוויטמין A, ירקות לבנים בדרך כלל מכילים גופרית וכו’. הדרך הקלה ביותר לקבל כמות גבוהה של חומרים מזינים היא לאכול מגוון רחב של ירקות בצבעים שונים מדי יום – ניתן לאכול סלטים שונים וירקות מוקפצים, וגם לשתות מיץ ירקות.

דגים ומאכלי ים – ויטמין D, אומגה 3, אבץ, סלניום, B12, CoQ10

דגים ומאכלי ים (צדפות, מולים וכו’) הם בין המזונות הצפופים ביותר מבחינה תזונתית. דגים מספקים לנו שפע של חומצות שון חיוניות, ויטמין D, אבץ, B12, סלניום ו-CoQ10. החיסרון הוא שרוב החומרים המזינים האלה רגישים לחום ויש לזכור זאת בזמן הכנת האוכל. כמו כן, מומלץ לאכול דגים החיים במים קרים ולקחת תוספת מזון של שמן דגים מטוהר. השתדלי להימנע מדגים שלא גדלו בטבע, מכיוון שהם לא מספקים את כמות אומגה 3 שאת זקוקה לה ובנוסף לכך, דגים מעובדים מכילים חומרים אנטיביוטיים.

כבד – ויטמין D, אבץ, סלניום, ברזל, חומצה פולית, B12, CoQ10

זאת עלולה להיות הפתעה בשבילך. אני עדיין זוכרת איך סבתא שלי הייתה מכינה כבד כל פעם שהייתי באה לביקור. היא כל הזמן ניסתה לגרום לי “להשמין קצת” בעזרת כבד וחובצה… אם רק הייתי מקשיבה לה… כבד הוא בין המאכלים הצפופים ביותר מבחינה תזונתית – כבד מאוד עשיר בוויטמין D, אבץ, ברזל, חומצה פולית ו-B12. למשל, ב-120 גרם כבד יש כמות הגבוהה פי שתיים מכמות החומצה הפולית שאת זקוקה לה.

אחד המאכלים הטעימים ביותר שאת יכולה להכין מכבד הוא פטה כבד עוף. אפשר לאכול פטה עם קרקרים מחיטה מלאה מספר פעמים בשבוע. מומלץ לאכול כבד אורגני בלבד.

עדשים וסוגי שעועית אחרים – ברזל, חומצה פולית

לפני שהתחלתי ללמוד מדעי תזונה לא היה לי מושג שעדשים ושעועית מכילות כמות כה גדולה של חומרים מזינים. עדשים הן מקור הברזל השני בגודלו מכל מזון שקיים וגם מקור החומצה הפולית השני בגודלו (כבד עגל נמצא במקום הראשון). כוס אחת של עדשים מבושלות תספק לך 90% מכמות החומצה הפולית שאת זקוקה לה מדי יום. ואם ימאס לך מעדשים, חומוס ושעועית מנומרת מאוד קרובים בערכים התזונתיים שלהם. עם שעועית אפשר להכין מאכלים רבים – מרקים, תוספות למנה העיקרית, שעועית מוקפצת ואפילו עוגיות בראוני.

מוצרי חלב גולמיים – ויטמין D, B12, אבץ

מוצרי חלב גולמיים אינם מפוסטרים, כך שהם עדיין מכילים את האנזימים החשובים ואת החומרים המזינים העדינים. כמו כן, חלב גולמי אינו מכיל הורמונים או אנטיביוטיקה. אין כאן מספיק מקום בשביל לתאר את כל היתרונות בצריכת חלב גולמי, אך מה שחשוב לדעת זה שחלב מסוג זה מאוד שונה מהחלב שקונים בסופר – שונה אפילו מחלב אורגני. חלב הוא מקור חלבון מאוד יעיל עבור הנשים הדבקות בדיאטת פוריות. כמו כן, חלב מומלץ לאנשים שצריכים לעלות במשקל ואין להם רגישות לחלב (אני, למשל, רגישה לחלב מפוסטר, אך אין לי שום בעיה לשתות חלב גולמי). עם זאת, במקרים מסוימים מומלץ להימנע משתיית חלב – לדוגמה, במקרים של אלרגיה לחלב או אנדומטריוזיס.

ומה לגבי דגנים?

כשזה מגיע לדגנים, ההמלצה שלנו היא לנסות ולראות מה עובד הכי טוב בשבילך. המחקרים הראו כי קיים קר בין רגישות לגלוטן לבין אי-פוריות. ייתכן גם שקיים קשר בין צריכת דגנים לבין הגורמים האימונולוגיים לאי-פוריות. האופציה הבטוחה ביותר היא לאכול דגנים פסאודו שלא מכילים גלוטן (אמרנט, אורז, קינואה, כוסמת, דוחן וכו’) וגם צפופים יותר מבחינה תזונתית בהשוואה לדגנים אחרים שאנו רגילים לאכול.

מזון מהם מומלץ להימנע סוכר, סודה ומיצים מפוסטרים

מיצים מפוסטרים, כגון מיץ תפוחים או תפוזים בבקבוקים, מכילים תרכיזי סוכר, אשר יכולים לשבש את רמת הסוכר בדם ולהשפיע לרעה על המערכת החיסונית שלך ועל האיזון ההורמונאלי. בנוסף לכך, מומלץ להימנע מסוכרים מעובדים ומלאכותיים. בין החלופות ניתן למנות את סטיביה, דבש וסירופ מייפל.

קפאין

המחקרים מראים שקפאין יכול להשפיע על האיזון ההורמונאלי, לעלות את הסיכון להפלה טבעית ולמנוע ביוץ.

מוצרי מזון על בסיס סויה

מאכלי סויה מכילים חומרים המחקים את הפעולה של אסטרוגן. מומלץ להימנע ממוצרים מעובדים על בסיס סויה, כגון חלב סויה, המבורגרים מסויה, אבקת חלבון סויה, שבבי סויה, בשר סויה וגבינות סויה, מכיוון שהם עשויים לשבש את האיזון ההורמונאלי שלך.

מזון מהונדס גנטית

מזון מהונדס גנטית מהווה בעיה רצינית כשמדובר בפוריות, מכיוון שהוא גורם לירידה בשיעורי הפוריות בכל העולם. על פי מחקרים מסוימים, מאז שנות ה-70, ספירת זרע בקרב אוכלוסיית הגברים בעולם ירדה ב-40-50%. מזון מהונדס גנטית יכול להיות אחת הסיבות העיקריות לכך ולכן, הקפידי לאכול מזון אורגני התורם לבריאותך.

מזון ללא שומן

מדובר במזון מעובד ועשיר בסוכר. המחקרים מראים כי יש לאכול מזון טבעי התורם לפוריות, בעוד שמזון מעובד דל שומן (או ללא שומן) לא תורם ואף מזיק. שוב נדגיש שהגוף שלנו זקוק לשומן על מנת לייצר הורמונים.

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה