תרומת ביציות ופונדקאות - האם לספר לילד שלך? - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

תרומת ביציות ופונדקאות – האם לספר לילד שלך?

למרות שאנחנו מעודדים את ההורים להתחיל לספר לילדים על לידה כתוצאה מתרומת ביציות לפני גיל חמש, אנו יודעים שיש הרבה משפחות עם ילדים גדולים יותר – לפעמים כבר מבוגרים בעצמם – שלהם עוד לא סיפרו. החוברות “לספר ולדבר” שלנו מכסות את כל קבוצות הגיל, אך אנו תמיד מוכנים ושמחים לתמוך במשפחות באופן אישי ולעזור לספר לילדים גדולים יותר. יש לנו ניסיון במיוחד במתן תמיכה להורים של מבוגרים שנולדו כתוצאה מתרומת ביציות.

הסיבות למה כדאי לספר לילדים על לידתם לאחר הריון כתוצאה מתרומה:

• מציב את הכנות במרכז היחסים המשפחתיים.
• כבוד לילדים\אנשים שנולדו מתרומה.
• מאפשר לאנשים שנולדו מתרומה לקבל החלטות על חייהם.
• מאפשר לילדים שנולדו מתרומה ללמוד על היבטי ההיסטוריה שלהם, לשלב את הידע כשיגדלו ולקבל את סיפורם ללא הלם או לחץ.
• משמעות הדבר היא שניתן להסביר בקלות את ההבדלים הניכרים בין הילד להורה (הבדלים במראה, כישורים וכו’). חלק מהמבוגרים שנולדו מתרומה חשבו שהם כנראה מאומצים או שנולדו כתוצאה מהרומן שניהלה אמם.
• משמעות הדבר היא שהיסטוריה רפואית אמתית (אם קיימת) יכולה להינתן לרופאים בכדי לאפשר אבחון או טיפול מדויק יותר. זה גם מסיר חרדות לגבי מחלות תורשתיות שלא באו מההורה הלא ביולוגי.
• אין זה אומר שהילדים ידחו את ההורה הלא גנטי שלהם.

האם יש נסיבות בהן “לא לספר” זה הדבר הנכון?

אמבריון מחויבת לעיקרון של פתיחות כלפי כל הילדים. עם זאת, אם לילד יש עיכוב בהתפתחות או קשיי למידה, ההורים יצטרכו לקחת בחשבון את גילו וצרכיו של הילד כשהם מקבלים החלטה מתי ואיך לספר. בקהילות בהן הריון מתרומה פסול, ההורים מתמודדים עם שאלות קשות אם הריון מתרומה זה הדבר הנכון לעשות ואם הם מחליטים להתקדם בנושא, הם מתמודדים עם דילמות לגבי שיתוף המידע עם הילד ועם אנשים אחרים. אם הילד לא מסוגל להיות גאה בהוריו, הם לרוב מחליטים לא לספר.
ההורים צריכים להיות מאוד כנים עם עצמם. דאגות שהילד עלול להיות מבולבל או מוטרד מכך ש”סיפרו לו” יכולים להוביל לחרדות ופחדים שאין להם שום קשר לילד עצמו.

מהו הגיל “הנכון” שבו אפשר לספר?

המטרה של לספר בשלב המוקדם היא שהילד “לא יזכור תקופה שבה הוא לא ידע” על המקורות שלו. במונחים פרקטיים, זה אומר שצריך להתחיל לשתף את המידע עם הילד עוד לפני שהגיע לגיל חמש. יש אנשים שאוהבים לדבר עם התינוק שלהם – למשל, יש כאלה שאוהבים לפטפט עם התינוק בזמן החלפת חיתול. אחרים מעדיפים קודם ליהנות מחיי משפחה, לפני שהם מתחילים לספר את סיפור המשפחה כעבור 18 חודשים או שנתיים. יש משפחות שמחכות עד שהילד שלהם ישאל בעצמו מאיפה באים תינוקות בסביבות גיל 4.

מה שכדאי לקחת בחשבון זה שאם תספרו בשלב המוקדם, הדבר יקל על שניכם בעתיד. זה נותן לך אפשרות להתאמן על מציאת שפה משותפת עם הילד כשהוא עדיין לא מבין את המילים, אבל מאוד נהנה כשמדברים איתו. זה גם אומר שברגע שהתחלת, תמיד יהיה לך משהו לבנות עליו.
אם מסיבה כלשהי אי-אפשר להתחיל בשלב המוקדם – אפשר לספר בכל גיל. זה פשוט ידרוש יותר הכנות והסיפור יהפוך לאירוע מיוחד, במקום לעבור כתהליך הדרגתי.
מה שיכול לעזור זה לדעת מתי לספר (וכיצד לעשות זאת בכל גיל) –

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה