8 שלבים רגשיים בדרך לתרומת הביצית - אמבריון אינטרנשיונל
הבלוג
14.01.2017

8 שלבים רגשיים בדרך לתרומת הביצית

8 שלבים רגשיים בדרך לתרומת הביצית

פוריות וההיבטים הרגשיים של הבאת ילד באמצעות תרומת ביציות

מניסיוני בעבודה עם זוגות שנאבקים עם בעיות פוריות, עליי לנסות ולהבין את המעבר הכואב שהזוג חייב לעבור על מנת לקבל את ההחלטה להשתמש בתרומת ביציות. זהו תהליך קשה, אשר לעתים קרובות נגוע בכעס, טינה, פחד ואובדן. עם זאת, ישנה תבנית בסיסית שככל הנראה מאפיינת שלב מעבר זה. מטרת המאמר היא לספק לזוגות השוקלים להשתמש בתרומת ביציות את מפת הדרכים הנדרשת, כדי לסייע להם בתהליך הלא פשוט הזה. מפה זו נועדה לשמש כהקדמה, ממנה זוגות יכולים להתחיל לדון בהשלכות האפשריות של החלטתם.

להלן שורה של צעדים שרוב הנשים ו/או הזוגות עוברים בימי ההתלבטות בעניין תרומת ביציות (הערה: ההנחה במאמר זה היא שאיכותן של ביציות האישה ו/או בעיה בייצור ביציות, היא גורם התורם לאי-פוריותם של בני הזוג). ייתכן כי שלבי המעבר שלך אינם מקבילים לחלוטין לשלבים שלהלן, אבל סביר להניח שתהיה חפיפה מסוימת לאחד מהשלבים הללו, גם אם לא לכולם, ושתחווי רבים מרגשות אלו לאורך הדרך.

שלב 1: התקווה להצלחה ביצירת ילד ביולוגי מתחילה לדעוך

לאחר כל מחזור שנכשל, הפחד שלא תוכלי עוד להביא ילד ביולוגי לעולם מתגבר כמובן. תוכלי להתחיל לשאול את עצמך, “ומה אם זה לא יעבוד?” עם זאת, לצד הפחד, ישנה תקווה מתמשכת ורצון עז להמשיך ולנסות להביא ילד ביולוגי . הבאת ילד ביולוגי עדיין נראה אפשרית, כך שעליך להמשיך במסלול בדרך להשגת מטרה זו. ייתכן שתתנדנדי בין תקופות אופטימיות לתקופות של דיכאון, כאשר את ממשיכה להתקדם בכל מחזור. תרומת ביציות ואימוץ אינן אפשרויות שעלייך לשקול בשלב זה.

שלב 2: כעס ותסכול הנבנה סביב מחזורים כושלים מתמשכים

בשלב זה, את מגבירה את מאמצייך ומתמקדת יותר ויותר בטיפולים רפואיים אגרסיביים. פוריות הופכת כעת למוקד חייך. כל החלטותייך ותוכניותייך נעשות במסגרת המחזור החודשי ומתי עלייך להיות זמינה לנהלים רלבנטיים, הזרעות, והעברות. ישנו תסכול גובר בשל העלות הגדולה מחויבת המציאות, הניסיונות הממושכים, ותחושת טינה על כך שהסכום הכספי שהושקע לא הניב תוצאות.

בשלב זה, אין זה נדיר שקונפליקטים מתעוררים בין בני הזוג, בנוגע לכמה כל אחד ואחת מכם מוכנים (או יכולים) להשקיע, רגשית וכלכלית, במרדף אחר לידת הילד הביולוגי. הכעס שאת נושאת כלפי עצמך (וכלפי גופך) עשוי לגדול, כמו גם הכעס כלפי נשים “אחרות”, שנראה כאילו עבורן תהליך הכניסה להיריון קל כל כך. כבר אינך יכולה להציג את עצמך כ-“אישה מלאה”, וייאוש עלול לחלחל, יחד עם הופעתו של הפחד שלעולם לא תהיי מסוגלת ללדת ילד “משלך”.

שלב 3 : מחשבות ראשוניות על תרומת ביציות עולות, אך נדחות במהירות

בשלב זה בתהליך, את מרגישה שתרומת ביציות היא שם נרדף לכישלון. על אף שאת יכולה להכיר בכך שנשים אחרות יכולות לבחור בתרומת ביציות כפתרון, את עדיין רואה את התהליך בספקנות, ולא יכולה לקבל את זה בעצמך. ייתכן שאת חוששת כי משפחתך וחברייך ישפטו אותך באופן שלילי, במידה ותחליטי להשתמש בתרומת ביציות. תוכלי להתעניין גם לגבי מניעיהן של תורמות הביציות, ולחשוד שהן נואשות כלכלית, אשר תורמות רק כדי להרוויח כסף.
למרות שתרומת ביציות היא בת-שיקול בשלב זה, הרעיון נדחה. הבסיס לדחייה זו נובע לרוב מפחד עמוק שלא תוכלי לאמץ באופן מלא ואוהב ילד שיבוא לעולם מתרומת ביציות, באותו האופן שתקבלי ילד שיוולד ממך. תוכלי בשלב זה לשקול גם אימוץ, אבל, שוב, אימוץ מרגיש כאפשרות שלא תעבוד בשבילך. לאחר שדחית את האפשרויות החלופיות לתרומת ביציות ואימוץ, את ממשיכה עם המאמצים במלוא הכוח, כדי להצליח להביא ילד ביולוגי. רמות התסכול, הדיכאון והייאוש עולות, תוך ניסיונותייך הכושלים וסיכויי ההצלחה הפחותים.

שלב 4: תרומת ביציות כאופציה בעדיפות שנייה

היכולת להציג תרומת ביצית כאפשרות שנייה בעדיפותה עשויה להביאך להקלה מסוימת, שכן היא מאפשרת לך תקווה כלשהי שתהפכי להורה, גם אם אינך מסוגלת לייצר ילד בדרך הרגילה. מאחר ותרומת ביציות מאפשרת לך להיכנס להריון (ומעניקה לך שליטה על טיפול טרום לידתי ומשמורת), את מתחילה להציג את תרומת הביציות כאפשרות טובה יותר (עבורך) מאשר אימוץ. גם הידיעה שהילד שלך יישא קשר גנטי חלקי להוריו (בהנחה שנעשה שימוש בזרעו של בן הזוג) יכולה לנחם אותך.

כאשר את מתחילה בלימוד ומחקר על תרומת ביציות, המידע שתגלי עשוי לסייע לך לפתח מעט אמון בתהליך. הפחד שלך על מניעיהן ואופיין של הנשים שתורמות את ביציהן מתחיל להתפוגג, כאשר את משוחחת עם אלו שהחליטו לתרום ביציות כדי לעזור. מבט על התורמת כמישהי המעניקה מתנה הופך את העניין לקל יותר. עם זאת, חששות חדשים עשויים לעלות על פני השטח, כמו הפחד שתורמת הביציות תהיה מחוברת רגשית לילד שלך, או שבעלך (במידה שאת נשואה) לא יראה אותך כאמו של הילד.

את משתוקקת להרגיש כלפי ילד מתרומת ביציות, כפי שהיית מרגישה כלפי ילד ביולוגי, אולם אינך חשה כך. את עדיין מתייחסת לתרומת ביציות כאל בחירה שנייה, כזו שתביא לך פחות אושר. בשלב זה , קשה לך להעלות על הדעת שילד מתרומת ביציות ירגיש כמו “הילד שלך”.

שלב 5: ויתור

מדובר בדרך כלל בצעד הכואב ביותר בתהליך. בויתור, יש תחושה של כישלון, אובדן וייאוש. נראה שלא ייתכן שום דבר שיוכל להחליף הילד הביולוגי שלך. כפי שאת מתאבלת על אובדנו של ילדך הביולוגי, תוכלי להציג את העתיד באופן עגמומי ושלילי, ואת עשויה לתהות אם אי פעם תתאוששי מההפסד הזה.

דבר נפוץ למדי, בשלב זה, הוא להרהר אודות חוזקותייך הגנטיות ולבוא לכדי ייאוש, בשל העובדה שתכונות אלו לא יועברו לילדייך. בלי קשר גנטי לעתיד, את עשויה לחוש תחושת ניתוק. את עשויה לחשוש שהייחודיות שלך בעולם הזה תיכחד, וכי דבר מקיומך הנוכחי לא יימשך בעתיד. כתוצאה מכך, ייתכן שתיתקלי בקיומך הנוכחי בעולם כפחות משמעותי. בנוסף לאובדן ילדך הביולוגי, את עלולה להרגיש את אובדן ההזדמנות לאהוב את תינוקך; אובדן ההזדמנות לאהוב חלק ממך (הילד הביולוגי שלך), באופן שבו היית רוצה להיות נאהבת בעצמך, כילדה, היא כואבת מאוד.

שלב 6: להרפות

זהו הזמן בו בני הזוג אומר שלום לילד הביולוגי. חלק גדול מהאבל התרחש עוד לפני השלב הזה, וישנה תחושת מסוגלות להמשיך הלאה ולהרפות. הרפייה מביאה להקלה. למרות הפרידה הכואבת, זה פותח מקום לתקווה – פותח מרחב לקדם לשלום ילד שאינו “שלך” ביולוגית.

שלב 7: לקדם בברכה את ילד תרומת הביציות

בזמן שאת מחפשת מועמדת מתאימה לתרומה ומתחילה לזהות את התורמות עמן את חשה בנוח, סביר להניח שאת חשה גם באופטימיות מחודשת בברכה. הפחדים שלך שמא לא תיקשרי באופן מלא לילד התורם (כמו גם החששות שלך לגבי תורמת הביציות והיקשרות אפשרית שלה לילד), גורמת לך לפתח הערכה כנה לתורמת ולמתנה שהיא מעניקה לך. כשם שאת מהרהרת על כמה ממאפייניה של התורמת, תוכלי גם לעמוד על נקודות החוזקה הייחודיות שלה, את נקודות החוזקה שאינן בהכרח חלק מהגנטיקה שלך (למשל, פחות מחלות לב במשפחה, יכולת מוזיקלית משופרת). ככל שאת מתקרבת לסוף המסע, את מסיקה כי תרומת ביציות היא בחירה טובה עבורך. כבר אינך מרגישה שילד מתרומה הוא נחות מילד ביולוגי, או שתהליך כזה של הבאת ילד לעולם יביא לך פחות אושר. את מכירה בכך שאת מעוניינת בילד הזה (ילד מתרומה), כשם שאת רוצה ילד ביולוגי.

שלב 8 : אימוץ ילד מתרומה כילדך שלך

מהמבט הראשון על התינוק שלך, בן יומו, את נמסה לתוך השמחה, מפני שמדובר בילד שלך. כפי שאת נושאת את הנס היקר, השביר והקטן שלך, את מבינה שהילד הזה הוא שלך: שמתפקידך לאהוב ולהדריך אותו ;להחזיקו ולנחמו באמצעות צחוק, דמעות, שמחה וצער; שלך כדי להקנות לו מתבונותייך וחוכמתך, כדי להכינו לעולם בו יחיה. הילד הזה הוא שלך לנצח, ולתמיד. ידע אודות המקור הגנטי שלו משמש אך ורק כעדות לנפלאות שיש לחיים האלה להציע, ולחסדה יוצא הדופן של אישה מאוד מיוחדת, שעזרה לך להגשים את חלומך.

כאמור, תהליך תרומת הביצית הינו תהליך שכולל בתוכו התמודדות עם היבטיים נפשיים רבים ואנו ממליצים לנשים ולזוגות העוברים תהליך זה להיוועץ עם איש או אשת מקצוע המתמחה בתחום זה.

דפי קורן עונה על הגדרה זו ונותנת תמיכה נפשית למטופלי פוריות בכלל ונתרמי ביצית בפרט. התמיכה הינה פרטנית ו/או זוגית.

 

 

*כל המאמרים באתר נכתבו באנגלית על ידי מומחי פריון ממוסדות מוכרים בארה"ב ואנגליה. המאמרים תורגמו בשפה פשוטה להבנה. משפחת אמבריון שואפת לספק לכל מטופלת מידע עדכני וחינוכי לגבי כל הנושאים הקשורים לפריון ותהליך תרומת ביציות.

קידום אתרים אורגני | פרסום בפייסבוק | Powered & Designed by EVEREST

לכל שאלה בכל שעה