לא פעם אנחנו שומעים על מחלת האנורקסיה במסגרת מהדורת החדשות, קוראים עליה בעיתונים, ואף רואים כתבות ופוסטים שונים עליה ברשתות החברתיות. לא תמיד מתוך הקריאה המרפרפת אנחנו יכולים להבין לעומק מהי אנורקסיה, ולכן החלטנו לעשות לכם קצת סדר ולספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על המחלה הקשה הזו.

 

מהי אנורקסיה – בואו נתחיל מקצת הגדרות

אנורקסיה היא מילה יוונית במקור, שמשמעותה הפשוטה היא חוסר תיאבון. מכאן ניתן להבין שמדובר על הפרעת אכילה שגורמת לחולים בה לאבד ממשקל גופם בצורה דרסטית, ובמקרים שאינם מקבלים את הטיפול הראוי – אובדן משקל זה עלול אפילו להוביל למוות.

אנשים שסובלים מאנורקסיה פועלים בצורה מודעת לשם דיכוי התיאבון והרצון לאכול, תוך שהם תופסים את עצמם בתור אנשים שמנים שצריכים לאכול כמה שפחות על מנת לשפר את החזות החיצונית שלהם. התפיסה הזו כמובן מנוגדת למציאות, שכן בפועל מדובר על אנשים שנמצאים בתת משקל קיצוני.

 

השפעות האנורקסיה על גוף האדם שסובל ממנה

אדם שסובל מאנורקסיה ובעקבות כך משקל גופו קטן במיוחד, עלול לסבול גם מהשלכות גופניות שונות כמו מערכת חיסונית חלשה במיוחד, חשיפה גבוהה לזיהומים קלים וקשים, ליקויים בתפקוד הלב, היחלשות העצם, ואף הפסקת הווסת בקרב נשים אנורקסיות.

כל אלו מהווים, כמובן, פתח להיחלשות הגוף באופן כללי, וכתוצאה מכך עלולים אנשים שסובלים מאנורקסיה להגיע לכדי סיבוכים רפואיים לא פשוטים.

 

איך אפשר לזהות אנורקסיה?

על מנת לזהות אנורקסיה ניתן להבחין בשלושה קריטריונים שונים:

  1. אדם הסובל מאנורקסיה מגביל לעצמו את כמויות האוכל שאותן הוא אוכל בחיי היום יום שלו, בצורה שאינה הולמת את צרכי הגוף, וכתוצאה מכך מאבד ממשקל גופו.
  2. אדם הסובל מאנורקסיה חווה קנאות גדולה וחשש אובססיבי סביב נושא העלייה במשקל. הקנאות והחשש המדוברים באים לידי ביטוי אצל האדם הסובל מאנורקסיה גם כאשר משקל גופו הוא נמוך ביותר. ההתנהלות של אדם כזה תסבוב בעיקר סביב חישוב קלוריות וביצוע אינטנסיבי של פעילות גופנית מסוגים שונים.
  3. אדם הסובל מאנורקסיה מאופיין גם בהתעסקות אין סופית במשקל הנוכחי שלו ובצורת גופו. ההתנהלות הנלווית לכך באה לידי ביטוי באמצעות שקילות חוזרות ונשנות, הבטה כפייתית במראה ועוד.

 

איך מטפלים באנורקסיה?

אנשים אשר סובלים מאנורקסיה יכולים להיכנס למסגרות אשפוז יום או למוסדות סגורים, שבהם הם יכולים לקבל את הטיפולים, הן התרופתיים והן הנפשיים, שיכולים לסייע להם להחלים עם המחלה או להתמודד איתה בצורה בריאה יותר.

כמובן שככל שהאדם פתוח יותר לטיפול, כך קל יותר להגיע איתו לתוצאות, וככל שתבוא לידי ביטוי התנגדות מצידו לדרכי הטיפול והאשפוז – כך ההליך עלול להתפרש על פני כמות זמן גדולה יותר. מידע על אנורקסיה באתר של מגזין ראש בריא יוכל לסייע לכם יותר בהבנת המחלה לעומקה, וכן בהכרת דרכי ההתמודדות המפורטות איתה.

אנורקסיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *